اهتمام ویژه دولت سیزدهم به تضمین کیفیت آب شرب شهرها و روستاها

اهتمام ویژه دولت سیزدهم به تضمین کیفیت آب شرب شهرها و روستاها

cmsd/یزد مدیر کل دفتر بهداشت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از اهتمام ویژه دولت سیزدهم به تضمین کیفیت آب شرب شهرها و روستاها خبر داد و گفت: تاکنون 106 شهر و 57 روستا در کشور موفق به کسب گواهینامه برنامه ایمنی آب شده اند.

«احمد منتظری» در حاشیه سفر یزد با حضور در دفتر cmsd ضمن تسلیت شهادت جانسوز سید الشهدای خدمت آیت الله رییسی و همراهانشان در حادثه سقوط بالگرد، یکی از اقدامات اساسی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور را تضمین کیفیت آب شرب مطابق با توصیه های سازمان بهداشت جهانی به کشورهای عضو، از طریق اجرای برنامه ایمنی آب در سراسر کشور خواند و گفت: این برنامه مبتنی بر مدیریت ریسک است که اصل آن نیز به پیشگیری از وقوع بحرانها با استفاده از ابزارهای در اختیار متولیان و ساز و کارهای ایجاد شده است.

وی افزود: اجرای این برنامه کمک خواهد کرد تا تمام تهدیدات، ریسک ها و خطراتی که در مورد کیفیت و بهداشت آب متصور است را از قبل در قالب کارگروه های هر استان که متشکل از شرکتهای آبفا، آب منطقه ای، دانشگاه علوم پزشکی و محیط زیست و دیگر ذینفعان، شناسایی و از قبل اقدامات پیشگیرانه برای آنها جهت حذف یا کاهش اثرات آنها تدبیر می شود.

منتظری خاطرنشان کرد: این برنامه تمام حوزه های مرتبط با آب را از حوزه آبریز تا تصفیه خانه ها، مخازن ذخیره آب و خطوط انتقال، شبکه توزیع و حتی مصرف کنندگان را در برمی گیرد.

وی با بیان این که برنامه مذکور در راستای سند راهبرد بهبود کیفیت آب شرب تدوین و به تصویب هیات وزیران رسیده و طی همین مصوبه نیز پشتیبانی می شود، تصریح کرد: تا قبل از این برنامه مهمترین هدف ترسیم شده تنها کنترل کیفیت آب و بررسی تطابق ویژگی های آن با استانداردهایی مانند 1053 و 1011 بود  ولی با اجرای این برنامه به مرحله بالاتر و به تضمین کیفیت آب می پردازیم.

این مسیول در ادامه اظهار کرد: با سرعت گرفتن اجرای این برنامه به ویژه در دولت سیزدهم، هم اکنون این برنامه در شرکتهای آب و فاضلاب 200 شهر و 149 روستای کشورمان در حال اجراست و تاکنون 106 شهر و 57 روستا موفق به کسب گواهینامه برنامه ایمنی آب از سوی نهادهای متناظر که وزارت بهداشت و درمان است، شده اند و این سندی مبتنی بر تضمین کیفیت و ایمنی آب در این شهرها و روستاهاست.

وی تاکید کرد: گواهینامه های ایمنی آب توسط کارگروه ملی ممیزی آب مشتکل از نخبگان و کارشناسان خبره در این حوزه با ارزیابی شاخص های مربوطه در هر شهر و روستا انجام و در صورت تایید منجر به صدور گواهینامه ای دو ساله خواهد شد.

منتظری ادامه داد: این گواهینامه پس از بازه دو ساله مجدداً مورد ارزیابی کارشناسان مذکور قرار می گیرد و در صورت استمرار مجدداً صادر و در صورت وجود نواقص و عدم انطباق برای آبفای مورد نظر فرصتی تعیین می شود تا نسبت به آن اقدام شود.

وی با بیان این که آبفای یزد اولین شهر موفق در دریافت گواهینامه ایمنی آب در کشور بوده و هم اکنون این برنامه در هفت شهر و شش روستای استان یزد در حال اجراست، عنوان کرد: در همین راستا نیز در این روزها شاهد برگزاری کارگاه آموزشی به میزبانی یزد و با حضور 12 شرکت آبفای دیگر با هدف استفاده از تجربیات استان یزد هستیم و امیدواریم از این طریق گامی موثر در اجرای این تجربه در دیگر شهرها و روستاهای کشورمان داشته باشیم.

منتظری با بیان این که یزد طی سالیان اخیر اقدامات قابل توجهی در زمینه ایمنی آب در طول دولت سیزدهم انجام داده است، یکی از این اقدامات را اجرای نهضت مخازن دخیره آب شرب ذکر کرد و افزود: در حالی طی 40 سال گذشته در استان یزد شاهد ساخت 130 هزار مترمکعب مخزن ذخیره آب بوده ایم که در این سالهای اخیر 170 هزار مترمکعب مخزن ذخیره آب در یزد بهره برداری یا در حال ساخت است که قابل تقدیر است.

وی یکی دیگر از اقدامات حایز اهمیت در این استان را انجام اقدامات حفاظتی و حراستی از مخازن ذخیره آب استان شامل اقداماتی مانند نصب دوربین های مداربسته، حصارکشی به روشهای مختلف، بکارگیری نگهبان برای مخازن در طول شبانه روز و سایر اقدامات در جهت حفظ حداکثر امنیت آب شرب مردم برشمرد.

مدیر کل دفتر بهداشت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره بازدید خود از این فعالیتهای آبفای یزد، این اقدامات را الگوهایی موفق برای سایر شرکتهای آبفای کشور خواند و افزود: آبفای یزد همچنین در بخش بهداشت آب مجهز به یک آزمابشگاه مرکزی برخوردار از گواهینامه صلاحیت از سازمان ملی استاندارد ایران نیز هست که نشان می دهد نتایج و آزمون های این آزمایشگاه قابل تایید و اعتماد است که از نقاط فوت آبفای یزد است.

منتظری گفت: البته آبفای یزد اقدامات و برنامه های خوب دیگری نیز طی دولت سیزدهم در حوزه آبرسانی و تامین آب داشته که حتماً دیگر همکاران مرتبط به این حوزه به اطلاع عموم مردم فهیم خواهند رساند.

پایان خبر cmsd

اهتمام ویژه دولت سیزدهم به تضمین کیفیت آب شرب شهرها و روستاها

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اهتمام ویژه دولت سیزدهم به تضمین کیفیت آب شرب شهرها و روستاها" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اهتمام ویژه دولت سیزدهم به تضمین کیفیت آب شرب شهرها و روستاها"، کلیک کنید.