وال استریت ژورنال: پیشنهاد مطرح در مذاکرات قاهره، به خواست و دیدگاه حماس نزدیک است

وال استریت ژورنال: پیشنهاد مطرح در مذاکرات قاهره، به خواست و دیدگاه حماس نزدیک است

نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال نوشت، یحیی سنوار، رهبر جنبش حماس توافق اخیر پیشنهاد شده بین طرف های فلسطینی و صهیونیستی برای تبادل اسرا و توقف جنگ در غزه در جریان مذاکرات قاهره را نزدیک ترین نسخه به خواسته های این جنبش فلسطینی خوانده است.

به گزارش cmsd، رسانه ها امروز یکشنبه درباره نتایج دور مذاکرات روز گذشته در قاهره درخصوص دستیابی به توافق آتش بس و تبادل اسرا در غزه گزارش دادند: هنوز توافقی حاصل نشده است. شبکه خبری سی بی اس آمریکا به نقل از یک مقام ارشد حماس گزارش داد مذاکراتی که در قاهره از طریق میانجی گران مصری در حال انجام بود، روز شنبه بدون نتیجه پایان یافت و دور جدید آن امروز یکشنبه برگزار می شود. در آخرین جزییات مربوط به مذاکرات قاهره برای تبادل اسیران و آتش بس در غزه رسانه های مصری تاکید کردند پیشرفت قابل توجهی در مذاکرات بر سر آتش بس و توافق تبادل اسیران در نوار غزه حاصل شده است.

منابع صهیونیستی روز شنبه جزییاتی از توافق تبادل اسرا که به جنبش حماس پیشنهاد شد را منتشر کردند. روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارنوت اعلام کرد که پیش نویس توافق پیشنهاد شده به جنبش حماس دارای سه مرحله در عرض 124 روز بوده و بخشی از آن شامل آزادی 20 اسیر فلسطینی محکوم به حبس ابد در مقابل هر نظامی زن اسراییلی است.

در همین راستا روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» نیز گزارش کرد: میانجی گران عرب گفتند «یحیی سنوار»، رهبر جنبش حماس در غزه به توافق اخیر پیشنهاد شده در قاهره واکنش نشان داده و از طریق نمایندگانش این پیام را فرستاده که توافق فعلی نزدیک ترین توافق پیشنهادی به خواسته های حماس محسوب می شود اما برخی پیش شرطهای دیگر را مطرح کرده است.

وال استریت ژورنال تاکید کرد که مذاکرات اخیر بر سر توافق آتش بس احتمالی و آزادی اسرای صهیونیست وارد مرحله حساسی شده است.

این روزنامه آمریکایی در این مطلب با اشاره به این که رژیم صهیونیستی اصرار بر حمله به شهر رفح داشته، چنین عملیاتی را پر ریسک ترین عملیات برای این رژیم خوانده و نوشته است، ارتش این رژیم در این عملیات در صورت به بار آوردن یک تخریب و کشتار گسترده دیگر باعث شعله ور شدن هر چه بیشتر خشم بین المللی، به خطر انداختن هر چه بیشتر روابط مهمش با آمریکا و کشته شدن تعداد دیگری از اسرای صهیونیستی که گمان برده می شود در آن شهر باشند و به خطر انداختن جان سربازان خودش خواهد شد.

به نوشته این نشریه آمریکایی، «تامیر هیمن»، مدیر اجرایی انستیتوی مطالعات امنیتی تل آویو هشدار داد که تبعات مخرب هر گونه عملیات در رفح برای رژیم صهیونیستی بیشتر از مزایای آن خواهد بود.

وال استریت ژورنال تصریح کرد، در مذاکرات اخیر بر سر جزییات زیادی توافق حاصل شده و نقطه اختلاف اصلی بر سر مساله برقراری آتش بس دایمی در مواجهه با تاکید صهیونیست ها بر قایل شدن حق ادعایی برای خود برای دست زدن به حمله از جمله در شهر رفح است.

«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی تهدید کرده که اگر توافقی برقرار نشود این رژیم وارد شهر رفح خواهد شد. او همچنین مدعی شده که این حمله «با یا بدون یک توافق» انجام می شود.

همچنین تبعات سیاسی چنین حمله ای برای تل آویو در سطح بین المللی به شدت افزایش یافته و به دنبال گسترش موج اعتراضات در همبستگی با فلسطین در نقاط مختلف جهان این رژیم هر چه بیشتر منزوی می شود.

دولت آمریکا به اسراییل هشدار داده بدون داشتن آنچه «طرح واقع بینانه برای خارج کردن غیرنظامیان از حوزه آسیب» خوانده به رفح حمله نکند و «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا گفته که واشنگتن هنوز چنین طرحی را مشاهده نکرده و تل آویو را تحت فشار گذاشته که این حمله را اجرا نکند.

به نوشته نشریه آمریکایی، دولت بایدن تلاش داشته تبعاتی را متوجه روابطش با رژیم صهیونیستی همچون قطع کمک های نظامی یا وتو کردن ها به ضرر این رژیم در سازمان ملل، نکند اما در صورت اجرای عملیات صهیونیست ها در رفح بدون کسب تایید از واشنگتن، این دولت مجبور به برخورد خواهد شد. همچنین چنین حمله ای روابط رژیم صهیونیستی با مصر و به اصطلاح فرآیند «عادی سازی روابط» این رژیم با عربستان سعودی را به خطر خواهد انداخت.

به نوشته وال استریت ژورنال، برخی تحلیلگران همچون «یاکوو آمیدرور»، مشاور امنیتی سابق کابینه تل آویو و عضو انستیتوی یهودی برای امنیت ملی آمریکا در واشنگتن معتقدند که «اسراییل هر چه بیشتر برای ورود به رفح انتظار بکشد حماس آماده تر و قوی تر خواهد شد.»

به گفته این تحلیلگران حتی بهترین سناریوی حمله به رفح برای رژیم صهیونیستی تبعاتی ناگوار و شدید را در پی خواهد داشت.

پایان خبر cmsd

وال استریت ژورنال: پیشنهاد مطرح در مذاکرات قاهره، به خواست و دیدگاه حماس نزدیک است

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وال استریت ژورنال: پیشنهاد مطرح در مذاکرات قاهره، به خواست و دیدگاه حماس نزدیک است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وال استریت ژورنال: پیشنهاد مطرح در مذاکرات قاهره، به خواست و دیدگاه حماس نزدیک است"، کلیک کنید.