افراد دیابتی قندخون خود را مدام چک کنند

اسلامیان عنوان کرد؛

افراد دیابتی قندخون خود را مدام چک کنند

استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر ضرورت کنترل وضعیت افت قند خون بیماران دیابتی، گفت: بیماران دیابتی باید قند خون خود را با استفاده از دستگاه‌های تست قند خون خانگی پایش کنند.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری cmsd، غزاله اسلامیان خاطرنشان کرد: افراد مختلف، حس‌های متفاوتی در زمان بروز افت قند خون دارند؛ اگر حس معمول و طبیعی نداشتید، حتماً قند خون خود را چک کنید.

وی افزود: اگر دچار افت شدید قندخون می‌شوید این سوالات را از خود بپرسید.

آیا وعده یا میان وعده غذایی خود را مصرف کرده ام.

آیا وعده‌های غذایی خود را در زمان مشخص خورده ام.

آیا کمتر از معمول غذا خورده ام.

آیا کمتر از معمول منابع غذایی حاوی کربوهیدرات مصرف کرده ام.

آیا بیشتر از معمول ورزش کرده ام.

آیا بیش از معمول انسولین تزریق کرده ام.

آیا اخیراً پزشک داروهایم را تغییر داده است.

اسلامیان یادآور شد: در مواقعی که احساس افت قندخون به فرد دست می‌دهد، بلافاصله قندخون باید چک شود. اگر قندخون زیر ۷۰ بود باید سریعاً یک ماده غذایی قندی دریافت شود. برای مثال نصف لیوان آب میوه یا شربت قندی بنوشد و یا یک قاشق غذاخوری عسل یا شکر را در یک لیوان آب ریخته و مصرف کند.

وی افزود: باید ۱۵ دقیقه بعد قند خون فرد مجدد اندازه گیری شود. اگر هنوز قند خون زیر ۷۰ بود، مراحل بالا باید تکرار شود. در صورتی که فرد به قدری بی‌حال است که نمی‌تواند اقدامات بالا را انجام دهد و یا با وجود انجام اقدامات بالا، قند خون پس از نیم ساعت، بالای ۸۰ نیامده با اورژانس (شماره ۱۱۵) باید تماس گرفته شود.

این استادیار دانشگاه تاکید کرد: افراد دیابتی، همواره یک منبع کربوهیدرات ساده (مانند آب‌نبات) باید همراه داشته باشند تا در صورت کاهش قند خون مصرف کنند.

اسلامیان به افراد دیابتی توصیه کرد در مواقعی که بیرون از منزل هستند یک ماده غذایی شیرین مانند آب‌نبات همراه خود داشته باشند تا در زمان افت قند خون استفاده کنند. همچنین هنگامی که در حال رانندگی هستند وقتی دچار افت قند خون می‌شوند نباید به رانندگی ادامه دهند.

افراد دیابتی قندخون خود را مدام چک کنند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افراد دیابتی قندخون خود را مدام چک کنند" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افراد دیابتی قندخون خود را مدام چک کنند"، کلیک کنید.