آغاز به کار فاز نخست موزه تاریخ شهرداری اصفهان در عمارت باغ زرشک – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان

آغاز به کار فاز نخست موزه تاریخ شهرداری اصفهان در عمارت باغ زرشک - خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان

سید علی معرک نژاد در گفت وگو با خبرنگار cmsd اظهار کرد: این موزه با برپایی رویدادی نمایشگاهی با عنوان «باغ هزار داستان» از روز یکشنبه 20 خردادماه در عمارت باغ زرشک آغاز به کار می کند و در این رویداد، فرآیند طراحی و شکل گیری موزه تاریخ شهرداری اصفهان با کمک اطلاعات مختلف به تصویر کشیده می شود.

وی افزود: در این رویداد سعی کرده ایم با استفاده از عناصر شهری فراموش شده، عناصر شهری تخریب شده، باززنده سازی عناصر شهری باقی مانده، همچنین استفاده از فضای باغ زرشک هدف خود را در ارتباط با ماموریت موزه تاریخ شهرداری محقق کنیم.

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان در خصوص بخش های طراحی شده رویداد باغ هزار داستان گفت: این نمایشگاه، از محل چنار صفوی در خیابان چهارباغ بالا، کنار باغ زرشک شروع می شود. این چنار جز آخرین بازمانده های باغ های صفوی است که در بخش جنوبی زاینده رود باقی مانده بود و نخستین عکس ها از آن توسط هولستر، جهانگرد و عکاس آلمانی به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: این تصاویر مربوط به زمان قاجار است و نشان می دهد چنار صفوی، به عنوان یک نشانه شهری مهم در جنوب زاینده رود قرار داشته است. این چنار تا اواخر دهه 60، در جای خود قرار داشت اما بعدها احتمالاً به دلیل آفت زدگی بریده و به عمارت چهل ستون منتقل شده است. ما این درخت را در چهل ستون مشاهده و مکان اصلی آن را در جایی که وجود داشته است؛ مشخص کردیم.

به گفته وی، از جمله اهداف برگزاری رویداد باغ هزارداستان، تبدیل این مکان به عنوان یکی از عناصر هویتی و تاریخی اصفهان با طراحی ویژه، به یک فضای رویدادمحور با موضوع محیط زیست است.

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان با اشاره به ساخت ماکت سردر تخریب شده باغ زرشک، عنوان کرد: روبروی چنار صفوی، با استفاده از منابع موجود، سردر تخریب شده باغ زرشک توسط سازمان زیباسازی شهرداری جانمایی و ماکت آن ساخته شد. در این محل به سمت جنوب، سردر کارخانه صنایع پشم وجود داشته، کارخانه ای که اوایل قرن 14 شمسی توسط برادران همدانیان تاسیس شده است. این سردر را نیز مورد استفاده قرار داده و به فضای موزه اضافه کردیم تا به هویت تاریخی این مکان، کارخانه و نقش آن در اقتصاد اصفهان بپردازیم.

معرک نژاد گفت: پس از طی این بخش ها وارد باغ زرشک می شویم، در این محل نیز با استفاده از دیواره های باغ به تبیین اهداف و ضرورت و ماموریت موزه می پردازیم. در این میان، طرح محتوایی موزه شامل روایت ثابت و بخش رویدادمحور آن است.

وی با اشاره به گنجینه موزه بیان کرد: این گنجینه شامل اسناد، مدارک، نقشه ها، تصاویر و فیلم هایی است که در بایگانی شهرداری موجود بوده است. این محتواها را همچنین در بستر اینترنت به عنوان گنجینه موزه قرار داده ایم تا بعدها موزه از این گنجینه برای روایت خود بهره ببرد.

معرک نژاد با اشاره به اعلام فراخوان و مسابقه طراحی معماری موزه افزود: به دنبال فراخوان انجام شده و برگزاری مراحل مسابقه و داوری، از میان 3 طراح، یک تیم به مرحله کانسپت راه پیدا کرد و طرح آنها به عنوان طرح برتر انتخاب شد.

وی با اشاره به برپایی اتاق گفت وگو در کوشک باغ زرشک گفت: در این محل به افکارسنجی مخاطبان و دریافت نظرات و پیشنهادات آن ها در ارتباط با موزه می پردازیم، همچنین در اتاق نشست ها به صورت هفتگی مباحثی با موضوع موزه شهری و روایت، برگزار می کنیم.

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان، ادامه داد: موزه تاریخ شهرداری اصفهان شامل دو بخش روایت دایم و روایت رویدادمحور است. روایت دایم شامل شکل گیری نهاد بلدیه در سال 1286 تا حدود جنگ جهانی دوم است. در آن مقطع برخی تغییرات در قانون بلدیه صورت می گیرد، به عنوان مثال شهرداری در زمان تاسیس وظایفی مانند مسیولیت حفظ آثار تاریخی، صحه عمومی، تقسیم غله، نظم و امنیه را بر عهده داشته اما حدود دهه اول و دوم قرن 14 شمسی، با تصویب برخی قوانین، تعدادی از ماموریت ها از شهرداری گرفته می شود و موارد جدیدی به تصویب می رسد. این زمان مواجهه با تاسیس ساختمان شهرداری مرکزی است، روایت دایم ما تا اینجاست و پس از آن وارد بخش رویداد محور موزه می شویم و شرایط شهرداری را در بخش غیردایم دنبال می کنیم، در اینجا نیز براساس موضوعات، مسایل، ضرورت ها و نیازها با استفاده از گنجینه اسناد و مدارک به رویدادهای موقت دست می یابیم.

آغاز به کار فاز نخست موزه تاریخ شهرداری اصفهان در عمارت باغ زرشک – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آغاز به کار فاز نخست موزه تاریخ شهرداری اصفهان در عمارت باغ زرشک – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آغاز به کار فاز نخست موزه تاریخ شهرداری اصفهان در عمارت باغ زرشک – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.