حضور باقری کنی درنشست فوق العاده گروه دی 8 در ترکیه

حضور باقری کنی درنشست فوق العاده گروه دی 8 در ترکیه

به گزارش cmsd  نشست فوق العاده گروه دی 8 (کشورهای اسلامی در حال توسعه) درباره جنگ غزه با هدف موضع گیری واحد علیه رژیم صهیونیستی برگزار می شود.

به نقل از cmsd علی باقری، سرپرست وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در راس هیاتی در این نشست شرکت خواهد کرد.

«محمد اسحاق دار» وزیر امور خارجه پاکستان، «رتنو مرسودی» وزیر امور خارجه اندونزی، «محمد حسن» وزیر امور خارجه مالزی، «علی باقری» سرپرست وزارت امور خارجه ایران و «دیپو مونی» وزیر رفاه بنگلادش و مقامات بلندپایه مصر و نیجریه قرار است در این نشست شرکت کنند.

این نشست به دعوت هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه سازماندهی شده و انتظار می رود که حمایت و همبستگی بیشتری در ایتلاف «دی-8» برای مردم فلسطین، بویژه ساکنان محاصره شده نوار غزه ایجاد شود.

همچنین در این نشست فوق العاده که در آن وزیران و هیات بلندپایه کشورهای عضو «دی-8» حضور خواهند یافت، درباره کمک های بشردوستانه و سایر ملزومات برای کاهش سختی ها و رنج های کنونی مردم فلسطین گفت و گو خواهد شد.

نشست فوق العاده وزیران امور خارجه گروه دی-8 در استانبول، از نظر اتخاذ موضع واحد علیه تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به نوار غزه که از هفتم اکتبر سال گذشته میلادی (15 cmsd 1402) تاکنون ادامه دارد، از اهمیت زیادی برخوردار است.

انتظار می رود کشورهای عضو دی-8 که آن را در سال 1997 میلادی با هدف تقویت روابط اقتصادی و اجتماعی میان خود تاسیس کرده و برای نخستین بار نشستی برای بررسی یک مسیله سیاسی مانند مسیله فلسطین برگزار می کنند، در پایان این نشست یک اعلامیه مشترک و محکم در مورد تحولات غزه به تصویب برسانند.

 بر اساس این گزارش، سازمان دی هشت در سال 1376 با عضویت هشت کشور اسلامی در حال توسعه شامل ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، مالزی، اندونزی، مصر و نیجریه تشکیل شد.

 گروه دی 8 که متشکل از کشورهای مهم اسلامی در حال توسعه است، به طور کلی، در برگیرنده 1.2 میلیارد نفر از جمعیت جهان است که میزان تولید ناخالص داخلی آن 4.8 تریلیون دلار است.

گروه دی-8 که در همان شهر استانبول تاسیس شده، شامل هشت کشور اسلامی ایران، ترکیه، مصر، نیجریه، پاکستان، اندونزی، مالزی و بنگلادش است و شورای وزیران متشکل از وزیران امور خارجه کشورهای عضو نیز مرجع اصلی تصمیم گیری و بررسی مسایل مربوط به گروه است.

تقویت پیوندهای اقتصادی، اجتماعی، فنی، علمی و فن آوری و نیز ارتقای رشد و توسعه اقتصادی و گسترش رفاه مردمان کشورهای عضو در دستورکار همکاریهای فیمابین هشت کشور قرار دارد.

جمهوری اسلامی ایران از اعضای فعال و اثرگذار سازمان دی هشت است  و منشا فعالیتها و همکاریهای مختلفی در این سازمان بوده است.     

از آغاز جنایات رژیم صهیونیستی در غزه در مهرماه 1402، جمهوری اسلامی ایران از هر فرصتی از جمله سازوکارهای چندجانبه بین المللی جهت کمک به مردمان بی دفاع غزه بهره برده است. نشست فوق العاده وزرای خارجه دی هشت در استانبول فرصت دیگری را برای پیشبرد این دیپلماسی فراهم کرده است.

رژیم صهیونیستی با وجود این که برای نخستین بار از زمان برپایی این رژیم  در سال 1948 میلادی، در دیوان کیفری بین المللی (ICC) به اتهام ارتکاب جنایت نسل کشی علیه فلسطینیان در جریان تجاوز نظامی خود به نوار غزه محاکمه می شود و شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز بیش از دو ماه پیش برای برقراری آتش بس فوری قطعنامه به تصویب رسانده، همچنان برای بیش از دویست و چهل روز پیاپی به جنگ مرگبار و ویرانگر در این  منطقه  ادامه می دهد که بنا بر آمار رسمی وزارت بهداشت دولت وابسته به جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، تاکنون بیش از 36 هزار و 500 شهید و نزدیک به 83 هزار زخمی بر جای گذاشته که بیشتر آنها کودکان و زنان هستند.

گروه دی هشت متشکل از کشورهای مهم اسلامی در حال توسعه دارای ظرفیت های بسیار خوب و موثر برای تاثیرگذاری بر روند تحولات منطقه ای و حتی جهانی هستند و می توانند با ایفای نقشی فعال، موتور محرکه ای برای دیگر سازمانهای منطقه ای و بین المللی و تشویق دیگر کشورهای بزرگ اسلامی که در این سازمان ها عضو هستند، برای پیشبرد و تحقق اهداف نشست استانبول باشند. در این راستا ابتکار ایران برای پیگیری نشست اضطراری یا ویژه وزرای خارجه همکاری اسلامی در دیپلماسی تلفنی سرپرست وزارت خارجه با همتایان خود پیگیری شده و نشست استانبول نیز فرصتی برای پیگیری جدی تر این امر است.

311311

حضور باقری کنی درنشست فوق العاده گروه دی 8 در ترکیه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حضور باقری کنی درنشست فوق العاده گروه دی 8 در ترکیه" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حضور باقری کنی درنشست فوق العاده گروه دی 8 در ترکیه"، کلیک کنید.