کشف روش جدیدی که درد مزمن را تسکین می دهد

کشف روش جدیدی که درد مزمن را تسکین می دهد

آفتاب نیوز :

محققان آکسفورد ژنی را کشف کرده اند که حساسیت درد را با تقویت سیگنال های درد در نخاع تنظیم و به محققان کمک می کند تا مکانیسم مهمی در خصوص فرایند درد مزمن در انسان را درک کنند و یک هدف درمانی جدید ارایه دهند.

درد مزمن مشکلی شایع است که میلیون ها نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد، اما اینکه چرا برخی افراد بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند و چه عواملی منجر به بروز درد مزمن می شود، به طور کامل شناخته نشده است.

به خوبی روشن شده که تحریک مکرر برای مثال تحریک کردن با سوزن تیز می تواند منجر به افزایش حساسیت افراد به درد شود. این فرآیند که افزایش درد نامیده می شود، بر اختلالات درد بالینی تاثیر دارد.

در یک تحقیق 2 بخشی محققان دپارتمان علوم اعصاب بالینی نافیلد آکسفورد در انگلستان ابتدا تنوع ژنتیکی را در نمونه های بیش از 1000 شرکت کننده از کلمبیا مقایسه کردند تا در جستجوی سرنخ هایی مبنی بر وجود گونه های ژنتیکی شایع تر در افرادی باشند که افزایش درد شدیدتری را تجربه می کنند. آنان تفاوت قابل توجهی را در انواع یک ژن خاص (پروتیین مبدل کلسیم سدیم نوع سه، NCX 3) مشاهده کردند.

سپس محققان مجموعه ای از آزمایش ها را روی موش ها انجام دادند تا بفهمند چگونه ژن NCX 3 باعث تنظیم افزایش درد می شود و اینکه آیا ممکن است این موضوع یک هدف درمانی باشد یا خیر. ژن NCX 3 در نورون های نخاع موش سیگنال های درد را پردازش و به مغز منتقل می کند.

ژن NCX 3 برای این نورون ها جهت بیرون راندن کلسیم اضافی مورد نیاز بود. در غیاب ژن NCX 3 نورون های نخاعی فعالیت بیشتری در پاسخ به سیگنال های آسیب از محیط نشان دادند و شدت درد افزایش یافت. برعکس افزایش سطح ژن NCX 3 در نخاع می تواند درد را در موش کاهش دهد.

دیوید بنت، پروفسور عصب شناسی و زیست شناسی عصب دپارتمان علوم اعصاب بالینی نافیلد، در همین خصوص گفت: این اولین باری است که توانستیم درد را در انسان مورد تحقیق قرار و سپس به طور مستقیم مکانیسم آن را در موش ها نشان دهیم. اکنون این روش به ما امکان درک گسترده ای از عوامل دخیل و نحوه شروع توسعه درمان های جدید را می دهد.

پروفسور بنت افزود: درد مزمن یک مشکل جهانی است و می تواند بسیار ناتوان کننده باشد. ما این تحقیق را در کلمبیا به دلیل نژاد مختلط جمعیت از جمله جمعیت بومی سرخ پوستان و آفریقایی ها و اروپایی ها انجام دادیم که به ما طیف وسیعی از تنوع ژنتیکی برای بررسی را می دهد. این موضوع موجب می شود یافته ها به دلیل کاربرد های بین المللی بالقوه آن بسیار هیجان انگیز باشد.

یافته ها حاکی از آن است هر دارویی که بتواند فعالیت ژن NCX 3 را افزایش دهد، می تواند حساسیت درد را در انسان کاهش دهد.

کشف روش جدیدی که درد مزمن را تسکین می دهد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کشف روش جدیدی که درد مزمن را تسکین می دهد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کشف روش جدیدی که درد مزمن را تسکین می دهد"، کلیک کنید.