نروژ به قیمت گاز اروپا شوک داد

نروژ به قیمت گاز اروپا شوک داد

کاهش شدید صادرات گاز نروژ به اروپا، باعث شد قیمت گاز در این منطقه به بالاترین حد در سال 2024 صعود کند.

به گزارش cmsd، به دنبال حمله نظامی روسیه به اوکراین که روابط انرژی چند دهه ای میان مسکو و اروپا را تیره کرد، نروژ در سال 2022 از روسیه به عنوان بزرگترین تامین کننده گاز اروپا، پیشی گرفت و در نتیجه، این منطقه به اختلالات عرضه گاز از سوی نروژ حساس شده است.

بهای معاملات گاز هلند که قیمت پایه بازار اروپاست، روز دوشنبه، بیش از 13 درصد افزایش یافت که بزرگترین افزایش در سال 2024 بود. هنوز روشن نیست که اختلال غیرمنتظره کارخانه پالایش گاز نیهامنای نروژ چه مدت طول خواهد کشید. همزمان، جریان گاز نروژ به پایانه ایزینگتون انگلیس که نقطه ورود برای یک سوم از گاز مورد نیاز انگلیس است، به صفر رسید.

حتی پس از بحران انرژی، بازار به مسایل عرضه، به شدت حساس شده است و هر زمان، انحرافی از برنامه های تعمیرات فصلی برنامه ریزی شده مشاهده می شود، قیمت ها به سرعت واکنش نشان می دهند. جاسپر یوهانسون، مدیرعامل شرکت بازرگانی دانمارکی «اینکامادیتیز ای اس» در مصاحبه ای گفت: ما اروپایی ها برای تامین انرژی خود، به باقی دنیا وابسته هستیم و این وضعیت آسیب پذیری است که در آن قرار داریم.

آلفرد اسکار هانسن، نایب رییس فعالیت سیستم در شرکت گاسکو گفت: شرکت اکویینور سرگرم تحقیقات درباره منشا این مسیله است. مشکل ممکن است مربوط به بخش خط لوله در میدان گاز طبیعی اسلیپنر در دریای شمال باشد که به ایزینگتون و نیهامنا وصل است. هنوز مشخص نیست تعمیرات چه مدت طول می کشد.

بهای معاملات گاز هلند برای تحویل در ماه آتی، ساعت یک و 17 دقیقه ظهر به وقت آمستردام، 9.50 درصد افزایش یافت و به 37.48 یورو در هر مگاوات رسید. بهای قرارداد انگلیس، 15 درصد افزایش داشت که بزرگترین افزایش از اکتبر بود.

عامل دیگری که از افزایش بهای معاملات گاز حمایت کرد، کاهش واردات گاز طبیعی مایع (ال ان جی) به اروپا در هفته های اخیر بوده است زیرا گرمای شدید در آسیا، تقاضای بالاتر و رقابت این منطقه برای تامین گاز مورد نیازش را برانگیخته است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، در بازارهای برق، قیمت برق آلمان برای روز آتی، از بالاترین قیمتی که از نوامبر تجربه کرده بود، عقب نشست و در 107.23 یورو در هر مگاوات ساعت بسته شد. قرارداد ژوییه هم افزایش یافت و به بالاترین قیمت ماه آتی از ژانویه رسید.

پایان خبر cmsd

نروژ به قیمت گاز اروپا شوک داد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نروژ به قیمت گاز اروپا شوک داد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نروژ به قیمت گاز اروپا شوک داد"، کلیک کنید.