تبعات مصرف نمک های فاقد «ید» / اهمیت درمان اختلالات تیرویید در بارداری

تبعات مصرف نمک های فاقد «ید» / اهمیت درمان اختلالات تیرویید در بارداری

مدیر گروه پیشگیری و کنترل بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با هشدار نسبت به عواقب بی توجهی به درمان اختلالات تیرویید در بارداری، گفت: بی توجهی به درمان مشکلات تیرویید در زنان باردار ممکن است منجر به بروز عوارض جدی در مادر و جنین شود.

به گزارش cmsd، دکتر محمدرضا سربازی مدیر گروه پیشگیری و کنترل بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه تیرویید بزرگترین غده درون ریز بدن است، هورمون های تیروییدی را برای عملکرد درست و دقیق کل بدن ضروری دانست.

مدیر گروه پیشگیری و کنترل بیماری های معاونت بهداشت خاطرنشان کرد: هرگونه اختلال در عملکرد غده تیرویید یا ترشح هورمون های آن می تواند باعث اختلال در کارکرد بدن شود. اگرچه اختلالات تیروییدی در زنان شایع تر از مردان است اما در همه جهان این اختلالات در هر دو جنس و در تمام سنین شایع است.

سربازی با اشاره به این که عوامل زیادی در بروز اختلالات تیروییدی نقش دارند، کمبود ید در غذای مصرفی روزانه، ابتلا به دیابت، مصرف مستمر بعضی از داروها و مصرف دخانیات (سیگار، قلیان و …) را در بروز اختلالات تیروییدی موثر عنوان کرد.

وی  افزود: مصرف نمک های غیر تصفیه شده و فاقد ید اثرات نامطلوبی بر عملکرد تیرویید خواهد داشت.

مدیر گروه پیشگیری و کنترل بیماری های معاونت بهداشت با تاکید بر لزوم درمان اختلالات تیرویید در زنان باردار گفت: بی توجهی به درمان مشکلات تیرویید در زنان باردار ممکن است منجر به بروز عوارض جدی در مادر و جنین شود.

سربازی سرطان تیرویید را یکی از بیماری های غده تیرویید برشمرد و یادآور شد که اکثر سرطان های تیرویید در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان هستند. اغلب گره های تیرویید غیرسرطانی هستند ولی پیگیری همه آن ها ضروری است.

همچنین آزاده صفایی – کارشناس بیماری های متابولیک و مسیول برنامه غربالگری نوزادان معاونت بهداشت نیز بر اهمیت پیشگیری از بیماری های تیرویید در نوزادان تاکید کرد و گفت: سلامت غده تیرویید در طبیعی بودن ضریب هوشی و رشد و نمو نوزادان و کودکان نقش اساسی دارد.

وی با اشاره به شیوع بیماری کم کاری تیرویید نوزادان در کشور افزود: تنها روش تشخیص زودرس کم کاری تیرویید نوزادان، انجام غربالگری نوزادان در روزهای سه تا پنج روزگی است.

به  گفته این کارشناس معاونت بهداشت، آزمایش غربالگری نوزادان با گرفتن چند قطره خون از پاشنه پای نوزاد انجام می شود و درمان نوزادان مبتلا به کم کاری تیرویید به سادگی و با مصرف منظم دارو به راحتی امکان پذیر است.

وی به والدین توصیه کرد که حتماً در روزهای سه تا پنج  بعد از تولد با مراجعه به نزدیکترین مرکز غربالگری از سلامت نوزاد خود اطمینان حاصل کنند و گفت: تشخیص زودهنگام و درمان به موقع این بیماری از عوارض جبران ناپذیر بیماری کم کاری تیرویید نوزادان نظیر کاهش شنوایی، کوتاه قدی، افت تحصیلی و عقب ماندگی ذهنی جلوگیری می کند.

به گفته وی، دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با دارا بودن 80 مرکز غربالگری در محدوده تحت پوشش آماده ارایه خدمات غربالگری نوزادان به کلیه نوزادان است.

رییس گروه تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز با اشاره به نیاز مادران باردار به دریافت کافی ید توصیه کرد: خانم هایی که تصمیم به بارداری دارند و مادران باردار و شیرده با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه های سلامت از مراقبت های ارایه شده توسط پزشک، مراقب سلامت و کارشناسان تغذیه بهره مند شوند و مکمل های مناسب و مورد نیاز را دریافت کنند.

فرشته فزونی با اشاره به تبلیغات نادرست در مورد نمک دریا (تصفیه نشده و فاقد ید)، سنگ نمک و نمک های رنگی گفت: مصرف این نمک ها به علت داشتن فلزات سنگین و آلودگی با آلاینده های شیمیایی بسیار مضر بوده و با خطر ایجاد سرطان همراه هستند.

به گفته وی، نمک یددار تصفیه شده فاقد هرگونه ناخالصی است و مصرف نمک یددار در حد توصیـه شده برای تمام افراد جامعــه ضروری است و عارضـه جانبی ندارد. بیماران مبتلا به بیماری های قلبی عروقی، کلیوی و یا سایر بیماران مقدار مصرف روزانه نمک خود را طبق نظر پزشک معالج و مشاور تغذیه تنظیم کنند.

رییس گروه تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: افراد برای تامین ید مورد نیاز بدن باید از نمک یددار تصفیه شده به مقدار کم و با شرایط نگهداری مناسب استفاده کنند.

 وی خاطرنشان کرد: برای پایدار ماندن ید باید نمک را در ظروف در بسته و تیره و دور از نور نگهداری کرد و نمک در انتهای پخت به غذا اضافه شود؛ همچنین هنگام خرید، نمک یددار تصفیه شده دارای بسته بندی مناسب، پروانه ساخت، تاریخ تولید و انقضا انتخاب شود.

به گفته این کارشناس تغذیه، طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی، حداکثر مقدار مصرف روزانه نمک در افراد زیر 50 سال سالم کمتر از پنج گرم و در افراد بالای 50 سال، کودکان و بیماران قلبی و عروقی، فشارخون بالا و … روزانه کمتر از سه گرم  است. البته این میزان نمک شامل نمک های پنهان در غذا مانند نان، پنیر و سایر انواع مواد غذایی هم می شود.

پایان خبر cmsd

تبعات مصرف نمک های فاقد «ید» / اهمیت درمان اختلالات تیرویید در بارداری

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تبعات مصرف نمک های فاقد «ید» / اهمیت درمان اختلالات تیرویید در بارداری" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تبعات مصرف نمک های فاقد «ید» / اهمیت درمان اختلالات تیرویید در بارداری"، کلیک کنید.