اجرای سقف سازه ای بر روی این بنای تاریخی در این شهر

اجرای سقف سازه ای بر روی این بنای تاریخی در این شهر

به گزارش cmsd،خانه تاریخی نواب وکیل سال ها در اختیار میراث فرهنگی استان بوده و یکی از بخش های مهم میراث فرهنگی نیز در این بنا مستقر است، ولی بنا به دلایلی یکی دو سال قبل، برای مدت 13 سال به صورت استیجاری واگذارشده است، البته مستاجر که یکی از ارگان های یزد است، اخیراً اقدام به دخل و تصرفاتی در این بنا، بدون هماهنگی با میراث فرهنگی کرده است.

cmsd در خبری نوشت:عبدالمجید شاکری شمسی در خصوص تخلف اجرای سقف سازه ای بر روی این بنای تاریخی گفت: اصولاً واگذاری بناهای تاریخی به سایر بخش ها در راستای حفاظت بیشتر از این بافت تاریخی صورت می گیرد، ولی اجازه نخواهیم داد که مستاجران بدون اجازه و هماهنگی با میراث فرهنگی هرگونه دخل و تصرفی در بناها به ویژه این خانه تاریخی که در محدوده ثبت جهانی بافت تاریخی یزد است، انجام دهند.

معاون میراث فرهنگی استان یزد ادامه داد: قبلاً نیز فعالیت های این مستاجر متوقف شده بود و اخیراً که مبادرت به نصب پلی کربنات روی حیاط خانه کرده بود ما مانع این تخلف محض شده و اقدام به تعطیلی این فعالیت و جمع آوری و ضبط وسایل آن ها کردیم.

وی با بیان این که واگذاری این خانه تاریخی به دلیل تصمیمات اشتباه در سطح کلان استان بوده است، افزود: البته با توجه به وضعیت آب و هوایی یزد و تابستان های گرم، ممانعتی در رابطه با کشیدن پوش بر حیاط این قبیل خانه های تاریخی از سوی میراث فرهنگی صورت نمی گیرد، ولی نباید منجر به اختلال در کارکردهای بنا ایجاد شود.

خانه تاریخی نواب وکیل که مربوط به دوره قاجار و در محدوده بافت جهانی شهر یزد واقع شده، به شماره ی 7762 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بنای مذکور از دو قسمت اندرونی و بیرونی تشکیل شده است که ورودی های آن در دو معبر متفاوت است، ضمن این که این دو قسمت در داخل باهم ارتباط دارند.

خانه نواب وکیل دارای یک تالار به دهانه 10.5 متر است که کمتر در خانه های قدیمی تالاری با این بزرگی دهانه می توان یافت.

23317

اجرای سقف سازه ای بر روی این بنای تاریخی در این شهر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اجرای سقف سازه ای بر روی این بنای تاریخی در این شهر" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اجرای سقف سازه ای بر روی این بنای تاریخی در این شهر"، کلیک کنید.