مصریان باستان برای درمان سرطان راه حل داشتند

مصریان باستان برای درمان سرطان راه حل داشتند

آن ها البته محدودیت های زمان خود را داشتند و سایر بیماری ها، مانند سرطان، را نمی توانستند درمان کنند. با این حال اما نتایج یک مطالعه جدید می گوید ممکن است تلاش شان را در این زمینه کرده باشند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری cmsd، 

از متون باستانی می دانیم که مصریان باستان در پزشکی مهارت فوق العاده ای داشتند. برای مثال آنها می توانستند بیماری ها و آسیب دیدگی ها را شناسایی، توصیف و درمان کنند، پروتز بسازند و حتی دندان ها را پر کنند.

آن ها البته محدودیت های زمان خود را داشتند و سایر بیماری ها، مانند سرطان، را نمی توانستند درمان کنند. با این حال اما نتایج یک مطالعه جدید می گوید ممکن است تلاششان را در این زمینه کرده باشند.

یک تیم بین المللی از محققان دو جمجمه انسان مصری را، که هر کدام هزاران سال قدمت دارند، مورد مطالعه قرار دادند.

تاتیانا توندینی، محقق در دانشگاه توبینگن آلمان و نویسنده ارشد این مطالعه، می گوید: «اگرچه مصریان باستان می توانستند با شکستگی های پیچیده جمجمه مقابله کنند، اما سرطان همچنان یک مرز در دانش پزشکی به شمار می آمد.»

توندینی اضافه کرد: «ما می خواستیم در مورد نقش سرطان در گذشته، میزان شیوع این بیماری در دوران باستان و چگونگی تعامل جوامع باستانی با این بیماری اطلاع کسب کنیم. از این رو برای انجام این کار دو جمجمه را، که در مجموعه دانشگاه کمبریج نگهداری می شدند، بررسی کردیم. »

به گفته محققان، یک جمجمه مربوط به سال های 2687 تا 2345 قبل از میلاد و متعلق به یک مرد 30 تا 35 ساله، و جمجمه دیگر مربوط به سال های 663 تا 343 قبل از میلاد و متعلق به یک زن بالای 50 سال بود.

پروفسور ادگارد کاماروس، متخصص دیرینه آسیب شناسی در دانشگاه سانتیاگو د کامپوستلا اسپانیا و نویسنده اصلی این مطالعه، در این باره می گوید: «یافته جدید شواهد منحصربه فردی است که نشان می دهد چگونه پزشکی مصر باستان بیش از 4 هزار سال پیش برای مقابله یا کشف سرطان تلاش کرده است. این یک دیدگاه جدید فوق العاده در درک ما از تاریخ پزشکی است.»

چیزی که محققان را متحیر کرد، کشف بریدگی هایی در اطراف ضایعات یک جمجمه بود که احتمالاً با یک جسم نوک تیز مانند ابزار فلزی ایجاد شده بودند. دکتر توندینی می گوید: «وقتی برای اولین بار بریدگی ها را زیر میکروسکوپ مشاهده کردیم، نمی توانستیم آنچه را که در مقابل ما بود باور کنیم.»

پروفسور آلبرت ایسیدرو، جراح سرطان در بیمارستان دانشگاه ساگرات کور در بارسلون، در این باره می گوید: «به نظر می رسد مصریان باستان نوعی عمل جراحی مرتبط با حضور سلول های سرطانی انجام داده اند. امری که ثابت می کند طب مصر باستان در حال انجام درمان های تجربی یا اکتشافات پزشکی در رابطه با سرطان بوده اند.»

جمجمه متعلق به زن نیز یک ضایعه بزرگ مطابق با یک تومور سرطانی را نشان می دهد که منجر به تخریب استخوان شده است.

در این جمجمه همچنین دو ضایعه بهبود یافته از ضربه وجود دارد. به نظر می رسد یکی از آنها در اثر وارد آمدن ضربه یک سلاح نوک تیز بوده باشد، اما بهبود آن ها می تواند به این معنی باشد که فرد به طور بالقوه نوعی درمان را دریافت کرده و در نتیجه زنده مانده است.

کاماروس می گوید: «این مطالعه به تغییر دیدگاه ما کمک می کند و پایه ای دلگرم کننده برای تحقیقات آینده در زمینه دیرینه سرطان شناسی ایجاد می کند. با این حال مطالعات بیشتری برای کشف چگونگی برخورد جوامع باستانی با سرطان مورد نیاز است.»

مصریان باستان برای درمان سرطان راه حل داشتند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مصریان باستان برای درمان سرطان راه حل داشتند" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مصریان باستان برای درمان سرطان راه حل داشتند"، کلیک کنید.