خواص جادویی توت سفید/ میوه ای غنی از آنتی اکسیدان

خواص جادویی توت سفید میوه ای غنی از آنتی اکسیدان

توت سفید، میوه بهاری با طبع گرم و تر، برای همه مزاج ها مناسب است. این میوه فواید بسیاری در طب سنتی دارد، از جمله بهبود عملکرد کبد، طحال و کلیه، حاوی کربوهیدرات، پروتیین، فیبر و آنتی اکسیدان ها است و می تواند کلسترول و وزن را کاهش دهد.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری cmsd، مهدی شفیعی دانشجوی دکترای تخصصی طب سنتی ایران دانشگاه علوم پزشکی ایران در موضوع آشنایی با توت سفید می گوید: در فصل بهار نخستین میوه ای که به بازار روانه می شود، توت سفید است. در کتب و منابع طب سنتی درخصوص توت اینچنین آمده است: میوه درختی است معروف، شیرین و ترش؛ شیرین آن را نبطی و ترش آن را شامی نامند. بهترین هر دو نوع آن بالیده شاداب آنست ؛ بنابراین توت درختی به دو نوع ترش و شیرین طبقه بندی شده است. منظور از توت شیرین همین توت سفید معروف است. البته می تواند به رنگ صورتی تا اندکی قرمز هم دیده شود. اما منظور از توت ترش همان شاه توت و یا توت سیاه است.

توت سفید دارای طبع گرم و تر است که البته گرمی و رطوبت آن خیلی زیاد نیست؛ بنابراین همه افراد با هر نوع مزاجی می توانند از آن مصرف کنند.

از نظر حکمای طب ایرانی، توت سفید مولد خون صالح و مرطب دماغ و مفتح سدد، مصلح جگر و فساد سپرز و مسمن بدن، مبهی و مقوی پیه شده و مدر بول و ملین طبع است. به عبارتی دیگر توت علاوه بر اینکه ارزش غذایی مناسبی دارد، باعث شادابی و نشاط می شود. عملکرد کبد و طحال بهبود داده و در ایجاد لینت مزاج و دفع مناسب کمک کننده است. همچنین با رطوبت رسانی مناسب به مغز می تواند در بهبود خواب و کاهش عوارض ناشی از خشکی مغز موثر شود. همچنین موجب تقویت کلیه و بهبود عملکرد دستگاه ادراری و تناسلی می شود.

این میوه در علم تغذیه جایگاه ویژه ای دارد. هر لیوان توت سفید که حدود 150 گرم وزن دارد، حاوی 140 گرم کربوهیدارت یا ترکیبات قندی است که تقریبا 60 کالری انرژی دارد، همچنین حاوی 2 گرم پروتیین و 2 گرم فیبر و نیم گرم چربی است.

میوه توت حاوی مقدار مناسبی از ترکیبات آنتی اکسیدانی شامل انواع فلاونوییدها، آنتوسیانین، فنولیک اسید و ویتامین سی است. مطالعات جدید نشان داده که مصرف میوه توت می تواند موجب کاهش کلسترول خون و کنترل وزن و چاقی شود. همچنین اثرات محافظتی بر کبد نیز دارد. توت دارای شاخص گلیسمیک پایینی است (حدود 28 تا 40) و بنابراین در بیماران دیابتی می تواند در کنترل میزان قند خون موثر باشد.

توصیه می شود در فصلی که این میوه به صورت تازه در دسترس است، مقدار مناسب و در حد اعتدال از این میوه مصرف شود.

البته مصرف مقدار زیاد این میوه می تواند موجب مشکلات گوارشی، سوءهضم و نفخ شود. با وجود تاثیر این میوه بر کنترل چربی و قند خون، توصیه می شود افراد مبتلا به بیماری قند در مصرف آن زیاده روی نکرده و مصرف در حد 50 تا 70 گرم در روز (نصف لیوان) به عنوان میان وعده داشته باشند.

خواص جادویی توت سفید/ میوه ای غنی از آنتی اکسیدان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خواص جادویی توت سفید/ میوه ای غنی از آنتی اکسیدان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خواص جادویی توت سفید/ میوه ای غنی از آنتی اکسیدان"، کلیک کنید.