پیش بینی جدید سازمان برنامه از نرخ تورم/ مقصودی: تا پایان سال منتظر چه نرخ تورمی باشیم؟

پیش بینی جدید سازمان برنامه از نرخ تورم/ مقصودی: تا پایان سال منتظر چه نرخ تورمی باشیم؟

به گزارش خبرگزاری cmsd، حمیدرضا مقصودی مدیر کل امور اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص اقدامات و دستاوردهای دولت سیزدهم گفت: یکی از اتفاقاتی که سال گذشته محقق شد، تکمیل اتوبان 200 کیلومتری اصفهان شیراز بود. این اتفاق مسیر اصفهان به شیراز را بیش از یک ساعت و نیم کوتاه کرد. در حوزه کریدورها توانستیم بازی را تغییر دهیم و از همه عناصر قدرت خودمان استفاده کنیم. برخی کشورهای اطراف در تلاش بودند تا اقداماتی در این زمینه انجام دهند اما ما تلاش کردیم تا اثبات کنیم کریدور تاریخی ایران است.

وی افزود: سال گذشته ترانزیت 47 درصد رشد داشته است. در دو ماهه اول سال جاری نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل، شاهد رشد 67 درصدی ترانزیت بوده ایم. بیش از 7 هزار واحد تولیدی احیا شده است. همچنین برخی تیوری های اقتصادی منسوخ شده که همچنان در کشور مورد استفاده قرار می گرفت و مورد استناد بود، حذف شد.

در یکی از این موارد این بحث مطرح بود که هدایت اعتبار ممکن نیست و نمی توان با وجود کنترل نقدینگی شاهد رشد تولید بود. شاهد تغییر این رویکرد بودیم و دیدیم که رشد تولید و رشد اقتصادی به بیش از 5 درصد افزایش پیدا کرد.

محقق شدن ثبات در رشد اقتصادی در دولت سیزدهم

مدیر کل امور اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه براساس نمودار رشد اقتصادی از سال 1386 تا به امروز، شاهد نوسانات عجیبی در این زمینه بوده ایم، گفت: با این وجود در سه سال اخیر به ثباتی در این زمینه رسیدیم. متوسط رشد در سه سال اخیر 5.5 درصد بوده است. اگر متوسط رشد اقتصادی را با دولت های گذشته مقایسه کنیم، باید گفت که رشد اقتصادی در دولت آقای هاشمی، 4.2 درصد، در دوره آقای خاتمی 1 درصد، آقای احمدی نژاد 1- درصد و دوره آقای روحانی 1.1- درصد بوده است.

معتقد هستیم که اگر دولت با همان روند گذشته ادامه دهد روند مثبت رشد اقتصادی فعلی ادامه پیدا می کند و تقویت نیز خواهد شد.

رشد میانگین سالانه منفی 16 درصدی صنعت نفت پیش از دولت سیزدهم

وی ادامه داد: رشد بخش های مختلف اقتصادی را می توانید برای دهه 90، سه ساله منتهی به دولت آقای رییسی و سه ساله دولت سیزدهم قبل مقایسه هستند. بخش صنعت در این بازه زمانی شاهد رشد 3.9 بوده ایم اما در سه سال قبل از آن شاهد رقم 4.7- درصد و برای دهه 90 شاهد عدد 3.6- درصد بوده ایم.

در حوزه استخراج نفت و گاز نیز متوسط دهه 90، شاهد عدد 5- درصد هستیم. این موضوع به معنای افول سالانه 5 درصد در صنعت نفت است. در سه ساله منتهی به دولت سیزدهم به طور متوسط شاهد رشد 16- درصد حوزه استخراج نفت و گاز بودیم. در دولت سیزدهم اما شاهد رشد متوسط سالانه 11.5 درصد بوده ایم.

مقصودی با اشاره به اینکه عموماً وقتی از ناترازی صحبت می کنیم به سراغ مردم و مصرف کننده می رویم و می گوییم که مصرف شما زیاد بوده است، گفت: اما باید به سراغ سمت دیگر برویم و ببینیم در بخش صنعت نفت و گاز چه اتفاقاتی رخ داده است.

وی گفت: در گروه خدمات مجموعه دهه 90 وضعیت بدی نداشته است(4.2 درصد) با این وجود در سه ساله منتهی به دولت سیزدهم شاهد رشد 3.1- درصد بودیم اما در دولت آقای رییسی رشد بخش خدمات 5.8 درصد بوده است.

همچنین در گروه صنایع و معادن(بدون نفت و گاز) در دهه 90 شاهد رشد 2.9- درصد و در سه ساله منتهی به دولت سیزدهم رشد 8- درصد رخ داده است که این رقم در سه ساله دولت 7.1 درصد بوده است. در طول دهه 90 مجموعه تولید 0.7 درصد رشد و در سه ساله منتهی به دولت 2.1- درصد و 5.5 درصد رشد نیز در این دولت رخ داده است.

تبدیل نرخ منفی 13 درصدی تشکیل سرمایه به مثبت 4.5 درصد در سه سال

مدیر کل امور اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه در خصوص شاخص تشکیل سرمایه گفت: در سه ساله منتهی به دولت نرخ تشکیل سرمایه به طور میانگین سالانه 13- درصد بوده است. نرخ تشکیل سرمایه در سال 1398، 18- درصد، 1398، 15- درصد، سال 1399، 7.7- درصد بوده است. این رقم در طول سه ساله دولت سیزدهم به مثبت 4.5 درصد رسیده است.

در بین 33 کشور منتخب که بیش از 83 درصد از تولید ناخالص داخلی دنیا را دارند، هند رتبه اول بالاترین رشد اقتصادی و در رتبه بعد ایران قرار داشت.

تغییر شیب نمودار تورم تولیدکننده در دولت سیزدهم

وی با بیان اینکه نرخ تورم نقطه به نقطه تولیدکننده در زمان تغییر دولت، 58.9 درصد بوده است، گفت: این نرخ هشداری بود که به دولت سیزدهم داده می شد. با این وجود شاهد تغییر شیب نمودار این شاخص بودیم. با توجه به کنترل نرخ تورم تولیدکننده، مواد اولیه با شرایط بهتری در اختیار تولیدکننده قرار می گیرد.

ممکن است در برخی حوزه های تولید تحت رانت ها و مسایل خاصی کار از اختیار دولت خارج شده باشد و تولید نیز آسیب دیده باشد اما در مجموع شاهد تغییر شیب نمودار تورم تولیدکننده هستیم. البته همچنان این نرخ ظرفیت کاهش بیشتر را دارد.

بازگشت تورم به کانال 30 درصد و امیدواری برای کانال 20 درصد

مقصودی در خصوص تغییرات نرخ تورم در سه سال گذشته گفت: در بازه ای تورم به حدود 46 درصد رسید و همچنان تورم بالاتر پیش بینی می شد. با این وجود نرخ تورم کنترل شد و در عین حال یک سیاست باز توزیع به توصیه کارشناسان اتفاق افتاد. این سیاست باز توزیعی تورم ایجاد کرد. با وجود این تاثیر بود که مسیر تورم مصرف کننده نیز کنترل شده است.

در حال حاضر شاهد هستیم که تورم وارد کانال 30 درصد شده و امیدوار هستیم تا پایان سال وارد کانال 20 درصد شود.

جزییات 3 ابزار دولت برای مقابله با تورم

وی با اشاره به ابزارهای دولت در کنترل تورم گفت: دولت با سه ابزار تلاش کرد تا تورم را کنترل کند. یک ابزار کنترل ترازنامه بانک ها بود. ابزار دیگر انضباط در بودجه کشور بود. سازمان برنامه و بودجه به تبعیت از دولت به شدت از ایجاد کسری بودجه پرهیز دارد. ابزار سوم نیز کنترل قیمت ها و نظام قیمت ها بود.

دولت به سمت درآمدهای پیادار در بودجه حرکت کرد. شاهد رشد 65 درصدی درآمدهای مالیاتی و همچنین رسیدن سهم مالیات از بودجه به 41 درصد هستیم. سهم تامین وجه از اوراق در دولت قبل به طور متوسط 13 درصد و در این دولت حدود 5 درصد است.

در حوزه تامین مالی دولت از طریق انتشار اوراق، در سال 1399 رقم اوراق 82 همت بوده که این رقم در سال 1400 به 202 همت رسیده است. این رقم به معنای افزایش حدود 2.5 برابری است. این رقم در دولت بعد کاهش پیدا کرده است.

223225

پیش بینی جدید سازمان برنامه از نرخ تورم/ مقصودی: تا پایان سال منتظر چه نرخ تورمی باشیم؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیش بینی جدید سازمان برنامه از نرخ تورم/ مقصودی: تا پایان سال منتظر چه نرخ تورمی باشیم؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیش بینی جدید سازمان برنامه از نرخ تورم/ مقصودی: تا پایان سال منتظر چه نرخ تورمی باشیم؟"، کلیک کنید.