ویتامین هایی که سرطان را درمان می کند

ویتامین هایی که سرطان را درمان می کند

آفتاب نیوز :

سرطان تخمدان بالاترین میزان مرگ و میر را در بین همه سرطان ها دارد. یکی از دلایل این است که سرطان، سیستم دفاعی بدن را در مقابل خود قرار می دهد. با این حال، نتایج تحقیقات جدید از دانشگاه ناگویای ژاپن نشان می دهد که ویتامین D می تواند به طور موثر یکی از مسیر های کلیدی مورد استفاده این سرطان را مسدود کند.

سرطان تخمدان اغلب تحت فرآیندی به نام متاستاز صفاقی قرار می گیرد. در این فرآیند، سلول های آن از محل اولیه خود در تخمدان جدا می شوند و به محل لانه گزینی ثانویه مانند دیواره صفاق یا دیافراگم می روند. صفاق با استفاده از سدی متشکل از سلول های مزوتلیال که از چسبندگی سلول های سرطانی جلوگیری می کند و گسترش آن ها را محدود می کند، در برابر این فرآیند دفاع می کند. با این حال، سرطان تخمدان با تبدیل سلول های مزوتلیال محافظ به سلول های مزوتلیال مرتبط با سرطان، این سد دفاعی را دور می زند. این امر محیطی ایجاد می کند که به متاستاز و گسترش سرطان در سراسر بدن کمک می کند.

این گروه به سرپرستی دکتر ماساتو یوشیهارا از دپارتمان زنان و زایمان با همکاری همکاران خود در مرکز تحقیقات بل و گروه آسیب شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه ناگویا دریافتند که ویتامین D نه تنها با این فرآیند مقابله می کند بلکه باعث بازسازی سلول های مزوتلیال مرتبط با سرطان به حالت اولیه خود می شود.

فرآیند ذکر شده اثر دفاعی سلول های مزوتلیال را تقویت کرد و گسترش بیشتر سرطان را کاهش داد. یافته های تحقیق نشان می دهد که ویتامین D ممکن است مکمل مفیدی برای درمان سرطان تخمدان باشد.

دکتر کازوهیسا کیتامی، محقق اول این تحقیق می گوید: ما پتانسیل ویتامین D را برای طبیعی سازی سلول های مزوتلیال مرتبط با سرطان نشان دادیم که اولین تحقیق از این نوع است.

جالب ترین نکته تحقیق کنونی این است، در شرایطی که تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان هنوز بسیار دشوار است، نشان دادیم که محیط صفاقی را می توان به حالت طبیعی خود بازگرداند که از چسبندگی و رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کند. ویتامین D به دلیل شیوه پیچیده گسترش سرطان می تواند این کار را انجام دهد.

نتایج مطالعات قبلی نشان داده بود که سلول های سرطانی پروتیینی به نام فاکتور رشد تغییردهنده بتا (TGF-β1) ترشح می کنند که با رشد سلولی مرتبط است همچنین مقدار پروتیین دیگری به نام ترومبوسپوندین-1 را از طریق مسیر TGF-β/Smad افزایش می دهد. ترومبوسپوندین-1 مدتهاست که مورد توجه محققان سرطان تخمدان بوده است، زیرا در مراحل بعدی و مرگبارتر سرطان به مقدار بیشتری یافت می شود.

در سرطان تخمدان، ترومبوسپوندین-1 پروتیینی کلیدی است که چسبندگی و تکثیر سلول های سرطانی تخمدان را به صفاق افزایش می دهد. از آنجایی که ویتامین D مسیر TGF-β/Smad را مختل می کند، ممکن است از سرطان جلوگیری کند.

دکتر کیتامی توضیح می دهد: تجویز ویتامین D به طبیعی شدن محیط صفاقی کمک می کند. این نشان می دهد که ترکیب ویتامین D و دارو های معمولی می تواند اثربخشی درمانی آن ها را برای سرطان تخمدان افزایش دهد. ما فکر می کنیم این کار به جلوگیری از چسبندگی سلول های سرطانی به صفاق کمک می کند که ممکن است از عود سرطان تخمدان پیشگیری کند.

پتانسیل یک ویتامین برای مبارزه با سرطانی که از هر 75 زن یک زن را تحت تاثیر قرار می دهد، همچنان چشم اندازی مهیج است، به خصوص که این کار را با بازگرداندن دفاع طبیعی بدن انجام می دهد. ایجاد روش های درمانی با استفاده از این تحقیق می تواند راه های جدیدی را برای مبارزه با میزان بالای مرگ و میر سرطان تخمدان ارایه دهد.

نتایج این تحقیق در مجله Matrix Biology منتشر شده است.

ویتامین هایی که سرطان را درمان می کند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ویتامین هایی که سرطان را درمان می کند" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ویتامین هایی که سرطان را درمان می کند"، کلیک کنید.