تولید محصولات دانش بنیان در دستور کار مرکز تحقیقات گیاهان دارویی

در گفت وگو با cmsd عنوان شد؛

تولید محصولات دانش بنیان در دستور کار مرکز تحقیقات گیاهان دارویی

رییس مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه آزاد اسلامی آیت الله آملی گفت: تولید محصولات دانش بنیان و اجرای طرح های برون دانشگاهی در حوزه گیاهان دارویی از برنامه های این مرکز است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری cmsd، شاید ضرب المثل «هیچ وقت برای شروع دیر نیست» با موضوع این گفت وگو ارتباط مستقیم داشته باشد، جایی که سال 1399 بر اساس ارزیابی شورای عالی سیاستگذاری مرکز تحقیقات علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، مرکز تحقیقات گیاهان دارویی واحد آیت الله آملی این دانشگاه به دلیل فعال نبودن و ارسال نکردن گزارش های مورد نظر تا تعلیق 6 ماه مجوز نزول کرد.

مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت الله آملی اما سال 1401 توانست با کسب امتیاز 116 به سطح نخست کشوری دست یابد و سال بعد یعنی 1402 به امتیاز 270 برسد. خبرنگار cmsd به همین مناسبت با یوسف نیک نژاد رییس این مرکز تحقیقاتی گفت وگو کرده است.

نیک نژاد با بیان اینکه از سال 1400 مسیولیت مرکز تحقیقات گیاهان دارویی واحد آیت الله آملی را عهده دار شدم، گفت: پیش از این شاهد کاهش فعالیت های مرکز بودم؛ اما از تعلیق آن اطلاعی نداشتم؛ بنابراین در نخستین گام در مشورت با رییس دانشگاه، کارگروهی با حضور استادان گروه های مرتبط با موضوع مورد نظر، تشکیل و نقشه راهی برای انجام فعالیت ها ترسیم شد.

رییس مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت الله آملی توضیح داد: بر اساس نقشه راه تعریف شده و برنامه ریزی عملیاتی، هدفمندسازی پایان نامه های دانشجویی با موضوع فعالیت مرکز تحقیقات، شناسایی بستر کشت محصولات زیرمجموعه مرکز تحقیقات، بهینه سازی و هدفمندسازی مزارع کم بازده و تغییر نوع محصولات با توجه به شرایط آب و هوا و نوع خاک و تشویق و ترغیب استادان هییت علمی به انجام کار های تحقیقاتی در مزارع و چاپ مقالات مرتبط، افزایش تعامل با ادارات مرتبط با فعالیت مرکز ازجمله اداره جهاد کشاورزی و برگزاری همایش های علمی مشترک ازجمله اقداماتی بود که سال اول فعالیت صورت گرفت.

وی در پاسخ به این پرسش که سال نخست فعالیت به امتیاز 116 رسیدید، چه اقداماتی انجام دادید که در سال بعدی توانستید امتیازات خود را دو برابر کنید؟ تشریح کرد: سال دوم هم بر اساس همان نقشه راه حرکت کردیم، برنامه ها همان بود؛ اما رشد کمی فعالیت ها مانند افزایش پایان نامه های دانشجویی، افزایش مقالات علمی، افزایش تولید محصولات، افزایش سطح زیر کشت و افزایش درآمدزایی مورد توجه بود و براساس اقدامات صورت گرفته، امیدوارم امتیازات بالاتری برای سال 1403 به دست آوریم.

نیک نژاد با بیان اینکه تفاوت مرکز تحقیقات گیاهان دارویی سال 1399 با سال 1401 در انگیزه برای تلاش و استفاده از خرد جمعی است، یادآور شد: در بازه زمانی پیش رو، برنامه مرکز علاوه بر تلاش برای افزایش کمی به عنوان موضوعی بااهمیت در حوزه مقالات علمی و پایان نامه ها، افزایش میزان محصولات و کسب درآمد، تولید محصولات دانش بنیان در حوزه گیاهان دارویی است. اکنون یکی از این محصولات در مرحله تولید قرار دارد و برنامه دیگر مرکز اجرای طرح های برون دانشگاهی است.

تولید محصولات دانش بنیان در دستور کار مرکز تحقیقات گیاهان دارویی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تولید محصولات دانش بنیان در دستور کار مرکز تحقیقات گیاهان دارویی" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تولید محصولات دانش بنیان در دستور کار مرکز تحقیقات گیاهان دارویی"، کلیک کنید.