این دارو ها پلاکت خون را کاهش می دهند

این دارو ها پلاکت خون را کاهش می دهند

آفتاب نیوز :

پایین بودن پلاکت خون نوعی اختلال خونی است و معمولاً عوارض جدی ندارد، اما در شرایط آسیب دیدگی می تواند روند انعقاد و لختگی خون را تحت تاثیر قرار دهد. تعداد پلاکت خون معمولاً به دلیل بیماری های زمینه ای و عوارض جانبی مصرف برخی دارو ها کاهش می یابد که در ادامه به شرح این موارد می پردازیم:

مصرف الکل، ترکیبات سمی و نیز برخی دارو هایی که جهت رفع گرفتگی عضلات تجویز می شوند، اثرات منفی بر پلاکت خون دارند. استفاده از برخی نوشیدنی ها می تواند در کاهش پلاکت خون موثر باشد.

این دارو ها خاصیت ضد انعقادی دارند و موجب کاهش پلاکت می شوند:

دارو های ضد انعقاد: یا مهارکننده های گلیکوپروتیین مانند آبسیکسیماب: این دارو ضد تجمع پلاکت است و برای پیشگیری از عوارض اسکیمی قلبی تجویز می شود.

اپتیفیباتید: این دارو ضد انعقاد خون است و در درمان لخته های خونی و حملات قلبی مورد استفاده قرار می گیرد.

تیروفیبان: برای درمان سندرم کرونا ویروس حاد استفاده می شود.

سایر دارو هایی که موجب کاهش پلاکت می شوند، عبارتند از:

هپارین، استامینوفن، ایبوپروفن، ناپروکسن، آمیودارون (برای درمان پرکاری تیرویید)، سایمتیدین (برای درمان زخم معده و گاستریت)، پیپراسیلین (نوعی آنتی بیوتیک)، دارو های ضد تشنج مانند کاربامازپین، سولفونامید ها مانند تری متوپریم-سولفامتوکسازول، وانکومایسین (نوعی آنتی بیوتیک).

این دارو ها پلاکت خون را کاهش می دهند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این دارو ها پلاکت خون را کاهش می دهند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این دارو ها پلاکت خون را کاهش می دهند"، کلیک کنید.