وزیر علوم: جذب اعضای هییت علمی در رتبه بندی دانشگاه ها لحاظ می شود

وزیر علوم: جذب اعضای هییت علمی در رتبه بندی دانشگاه ها لحاظ می شود

وزیر علوم گفت: عملکرد دانشگاه ها در جذب اعضای هییت علمی در رتبه بندی لحاظ می شود و باید کارنامه هییت های اجرایی جذب در سالیان گذشته مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت لزوم در ضوابط بازنگری شود.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری cmsd، نشست سراسری دبیران جذب اعضای هییت علمی دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی کشور امروز شنبه 29 اردیبهشت ماه 1403 با حضور دکتر محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و به میزبانی دانشگاه علامه طباطبایی در سالن همایش های دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی برگزار شد.

زلفی گل در این نشست عنوان کرد: امیدوارم که نتیجه این هم اندیشی بگونه ای باشد که سرعت و دقت جذب اعضای هییت علمی در دانشگاه ها را ارتقا دهد. هر کجا همفکری، همکاری و هم افزایی باشد، خروجی آن تصمیمات عاقلانه تر و عالمانه تر خواهد بود.

وی افزود: برای گرفتن تصمیمات درست باید با افراد ارتباط درست و نزدیک برقرار کرد. اگر ما بخواهیم بدون توجه به معضلات و مشکلات دانشگاه ها تصمیماتی بگیریم، اشکالاتی پیش می آید که سرعت و دقت را کاهش می دهد. وقتی تصمیمات ما بر مبنای واقعیات میدانی باشد حتما موثرتر خواهد بود.

وزیر علوم خطاب به رییس مرکز جذب وزارت علوم گفت: پیشنهاد می شود دانشگاه ها بر اساس سرعت و دقت جذب اعضای هییت علمی رتبه بندی شوند و گزارشی بر این اساس تنظیم شود تا بتوانیم طبق گزارش از حق و حقوق افراد دفاع کنیم و هر کجا هم در راستای حق و حقوق مردم، نیاز به تشویق و بازنگری وجود داشته باشد، این کار را انجام دهیم.

وی در ادامه به بیان چند نکته پرداخت و گفت: نکته نخست اینکه طرحی تعریف شود تا تشکیل بیش از یک دهه هییت اجرایی جذب و این شیوه جدید جذب هییت علمی را ارزیابی کند و بر اساس این ارزیابی بتوان نقاط قوت و ضعف را شناسایی و در راستای تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف تلاش کرد.

زلفی گل با تاکید بر تغییر و بازنگری در برخی قانون ها، افزود: یکی از مشکلات ما به روز نشدن برخی از قانون ها با شرایط جدید است؛ ما باید قوانین منعطف داشته باشیم. به طور مثال چرا باید فقط استاد تمام وقت داشته باشیم. باید بین زیرنظام های آموزشی تفاوت قایل شویم. چرا برای دانشگاه های غیرانتفاعی به فکر استخدام استاد هستیم. بیاییم برای دانشگاه های غیرانتفاعی استاد پاره وقت تعریف کنیم تا بتوانیم در سال جهش تولید با مشارکت مردم از مشارکت افراد و تجربه آن ها استفاده کنیم.

وی بر انجام اقدامات پیشینی و پسینی برای جذب اعضای هییت علمی تاکید کرد و افزود: در اقدامات پیشینی کارهای بسیاری که زمانبر است را از قبل انجام دهیم. به طور مثال استعلام افرادی که در فراخوان شرکت می کنند، قبل از مصاحبه علمی و عمومی گرفته شود. همچنین یکی دیگر از اقدامات پیشینی که می توان انجام داد، آموزش و مهارت آموزی افراد قبل از شرکت در فراخوان جذب اعضای هییت علمی است.

وزیر علوم ادامه داد: معلمی شغل جامع الاطراف و حرفه بسیار سنگینی است و افراد برای ورود به این شغل باید آموزش ببینند. بنابراین سیستمی طراحی شود تا دانشجویان مقطع دکتری که قصد شرکت در فراخوان جذب را دارند، در کارگاه های حرفه ای معلمی شرکت و گواهی آن را دریافت کنند و امتیازی نیز برای آن در نظر گرفته شود. همچنین به افرادی که دوره های پسادکتری را پشت سر می گذارند، امتیاز ویژه داده شود.

وی اظهار کرد: یک از آرزوهای من این است، دانشجویانی که استعداد معلمی و استادی دارند، از دوران کارشناسی یا حتی دوران دانش آموزی، توسط معلمان و استادان دانشگاه، شناسایی و در سیستمی ثبت شوند تا بتوان آن ها را برای این شغل پرورش داد.

زلفی گل با اشاره به صدور فرنامه برای دانشجویانی که فعالیت های فرهنگی انجام می دهند، گفت: از این به بعد برنامه ریزی شود تا در کنار کارنامه علمی، فرنامه افراد هم در هنگام جذب مورد توجه قرار گیرد و امتیازی برای آن در نظر گرفته شود.

وی به حق اعتراض افراد اشاره و تاکید کرد: اعتراض ها را به رسمیت بشناسید و آن اعتراض را بررسی کنید تا حقی ناحق نشود. همچنین اگر زمانی مشخص شد که دو نفر صلاحیت علمی و عمومی لازم را برای عضو هییت علمی شدن دارند، شرایطی مهیا شود که دانشگاه ها حق جذب هر دو نفر را داشته باشند.

وزیر علوم با اشاره به تعداد متفاوت اعضای هییت علمی دانشگاه ها گفت: در این زمینه مشکل وجود دارد، بنابراین لازم است برای دانشگاه هایی که تعداد اعضای هییت علمی بالایی دارند، نسبتی در نظر گرفته و تعداد هییت های جذب بیشتر شود.

وی در ادامه نشست تاکید کرد: کاری کنیم همان روزی که هییت اجرایی جذب وزارتخانه، نامه جذب افراد را به دانشگاه ابلاغ می کند، رییس دانشگاه مکلف باشد در همان روز با استاد قرارداد ببندد و حقوقش را پرداخت کند تا کد استخدامی صادر شود. همچنین از همان روز هم مقالات انجام شده توسط استاد برای ارتقا لحاظ شود. قوانین در این خصوص باید تصحیح شود تا افراد احساس کنند که عدالت وجود دارد.

زلفی گل درخصوص استفاده از ظرفیت نخبگان گفت: نوع نگاه ما به نخبگان و جذب آن ها باید تغییر کند. همانگونه که مقام معظم رهبری بر استفاده از نخبگان در امور کشور تاکید دارند، ما نیز باید از نخبگان حمایت کنیم. بر اساس قانون، وقتی بنیاد ملی نخبگان فردی را به عنوان نخبه معرفی کرد باید خارج از مصاحبه جذب شود. رعایت قانون، مسیر جذب نخبگان را راحت تر می کند. ما باید به سمتی حرکت کنیم که تمام استادان دانشگاه ها از نخبگان باشند چون دانشگاه های ما شایسته بهترین ها هستند. بنابراین موضوع نخبگان در دانشگاه ها جدی گرفته شود.

وزیر علوم: جذب اعضای هییت علمی در رتبه بندی دانشگاه ها لحاظ می شود

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وزیر علوم: جذب اعضای هییت علمی در رتبه بندی دانشگاه ها لحاظ می شود" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وزیر علوم: جذب اعضای هییت علمی در رتبه بندی دانشگاه ها لحاظ می شود"، کلیک کنید.