چه کسانی خریداران شمش طلا هستند؟/ مرکز مبادله منبع جدید تامین شمش

چه کسانی خریداران شمش طلا هستند؟/ مرکز مبادله منبع جدید تامین شمش

اصغر بالسینی در گفت وگو با cmsd، با اشاره به استقبال از حراج شمش طلا توسط تولیدکنندگان مصنوعات طلا و مصرف کنندگان به تشریح جلسات حراج شمش طلا از سوی مرکز مبادله پرداخت و اظهار کرد: در مجموع 25 حراج برگزار شده از سوی مرکز مبادله ارز و طلا تا امروز چهار تن شمش طلای صادرکنندگان، مورد معامله قرار گرفته است که در آخرین حراج مرکز مبادله تعداد 468 کیلوگرم (قطعه) شمش طلا با عیار 995 در هزار مورد معامله قرار گرفت و رکورد جلسات حراج شمش طلا شکسته شد.

وی ادامه داد: در جلسه گذشته حراج 319 قطعه شمش مورد معامله قرار گرفت که رشد تقریبا 40 درصدی را تنها در حراج بیست و پنجم در قیاس با حراج بیست چهارم شاهد هستیم. البته برای برخی از فعالان اقتصادی دور از انتظار به نظر می رسید که استقبال از حراج شمش طلا تا این حد افزایش داشته باشد. در اولین جلسه حراج شمش طلا که در دی ماه سال گذشته برگزار شد، تنها 10 قطعه شمش طلا مورد معامله قرار گرفت. اما امروز شاهد آن هستیم که 468 قطعه شمش تنها در یک جلسه مورد معامله قرار می گیرد که نشان از رشد 46 برابری معاملات به نسبت اولین جلسه حراج شمش طلا دارد.

حراج شمش به نفع هر دو گروه تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است

سخنگوی مرکز مبادله ضمن اشاره به علت استقبال تدریجی از حراج شمش طلا توسط مرکز مبادله اظهار کرد: علت استقبالی که از حراج شمش طلا در مرکز مبادله صورت گرفته از دو جنبه قابل بررسی است. یکی از حیث صادرکنندگانی که به ازای رفع تعهدات ارزی خود شمش طلا وارد کردند، باعث شده که شمش طلا در یک مکانیسم شفاف و با قیمت عادلانه روز مورد معامله قرار گیرد و مبالغ مربوط به فروش این شمش ها که باید در اختیار صادرکنندگان قرار گیرد به سرعت به آنها اعطا شود و همین مسیله باعث شده که استقبال خوبی از موضوع رفع تعهد ارزی از طریق شمش طلا صورت بگیرد تا در مدت چهار ماه شاهد حراج و معامله چهار تن شمش طلا باشیم.

بالسینی افزود: در طرف دیگر، از نگاه مصرف کنندگان نیز این فرایند یک فرایند بسیار جذاب است که دسترسی کارآمد و دقیق به شمش طلا به عنوان یک ماده اولیه مورد استفاده در صنعت مصنوعات طلا را فراهم کرده است. که این موضوع، همیشه یکی از دغدغه های تولید کنندگان عرصه مصنوعات طلا بوده است.

وی با بیان اینکه مرکز مبادله یک منبع جدید تامین شمش طلا است گفت: شمش طلا در گذشته یا از طریق واردات تامین می شد و یا برخی از معادن طلا در کشور اقدام به عرضه شمش طلا می کردند، اما با آغاز فرایند رفع تعهد ارزی که بانک مرکزی از دی ماه 1402 مجوز آن را صادر کرد، عملا یک منبع مطمین دیگر برای تامین نیازهای مصرف کنندگان شمش فراهم شد.

سخنگوی مرکز مبادله ایران، به خریداران و مصرف کنندگان شمش طلا اشاره کرد و گفت: چهار گروه عمده مصرف کنندگان شمش طلا در کشور وجود دارد. یکی بنکداران و عمده فروشان شمش طلا، دوم آنهایی که در حوزه طلای آبشده فعالیت دارند. سوم مصنوعاتچی های طلا که مجوز ساخت و ساز داشته و در نهایت گروه چهارم، بانک های عاملی هستند که با مجوز و تایید بانک مرکزی می توانند خرید و معامله شمش طلا انجام دهند.

بالسینی افزود: خوشبختانه 4 تن شمشی که در مجموع 25 حراج مرکز مبادله معامله شد به سرعت در اختیار تولیدکنندگان مصنوعات طلا قرار گرفته و همین موضوع باعث شده که به شدت هزینه های جانبی که در حوزه معاملات شمش طلا وجود داشت، کاهش یابد که رضایت جدی تولیدکنندگان را به همراه داشته است.

مکانیسم شفاف مرکز مبادله

وی در پایان ضمن اشاره به شرایط برگزاری حراج شمش و مکانیسم آن خاطر نشان کرد: در مجموع فرایندی را که مرکز مبادله در پیش گرفته در یک مکانیسم شفاف مبتنی بر عرضه و تقاضا و کاملا با در نظر گرفتن منافع هر دو گروه تولیدکنندگان و عرضه کنندگان شمش طلا است. این شرایط موجب شده که استقبال بالایی از حراج شمش طلا صورت بگیرد و آمار واردات شمش طلا در سال 1402 که بر اساس آمارهای گمرک بیش از 29.5 تن است عملا به معنای این است که استقبال صورت گرفته در نتیجه یک مکانیسم شفاف در مرکز مبادله طراحی شده و باعث شده که فضا برای واردات کافی شمش و در اختیار قرار دادن آنها به مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مصنوعات، موجب بهره مناسب از این فرایند به نفع اقتصاد ملی شود.

220

چه کسانی خریداران شمش طلا هستند؟/ مرکز مبادله منبع جدید تامین شمش

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چه کسانی خریداران شمش طلا هستند؟/ مرکز مبادله منبع جدید تامین شمش" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چه کسانی خریداران شمش طلا هستند؟/ مرکز مبادله منبع جدید تامین شمش"، کلیک کنید.