تحقق شبکه «سیکس جی» با شکستن نور!

تحقق شبکه «سیکس جی» با شکستن نور!

محققان راهی برای منحنی کردن سیگنال های تراهرتز حامل داده در اطراف موانع کشف کرده اند که راه را برای دستیابی به فناوری 6 جی فوق سریع هموار می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری cmsd به نقل از اسپیس، محققان راهی برای منحنی کردن سیگنال های تراهرتز حامل داده در اطراف موانع کشف کرده اند که راه را برای دستیابی به فناوری 6 جی (6G) فوق سریع هموار می کند.

در مطالعه جدیدی که اخیرا در ژورنال Nature’s Communications Engineering منتشر شد، محققان توضیح دادند که چگونه فرستنده ای توسعه داده اند که می تواند امواج مورد نیاز برای پشتیبانی از سیگنال های 6 جی آینده را به صورت پویا تنظیم کند.

در حال حاضر، پیشرفته ترین استاندارد ارتباطات شامل فناوری 5 جی است، اما به گفته سازمان جهانی GSMA، فناوری جدید که انتظار می رود هزاران بار سریع تر باشد، در سال 2030 شروع به کار خواهد کرد و برخلاف فناوری 5جی که عمدتاً در باند های زیر 6 گیگاهرتز در طیف الکترومغناطیسی کار می کند، انتظار می رود مدل بالاتر این فناوری در زیر تراهرتز (THz) بین 100 گیگاهرتز و 300 گیگاهرتز و باند تراهرتز و درست زیر مادون قرمز کار کند. هر چه این تشعشع به نور مریی نزدیکتر باشد، سیگنال ها بیشتر مستعد مسدود شدن توسط اجسام فیزیکی هستند؛ دانشمندان در آزمایش های عملی صورت گرفته نشان دادند که می توان سیگنال های فرکانس بالا را به طور موثری در اطراف موانعی مانند ساختمان ها منحنی کرد.

ادوارد نایتلی، یکی از نویسندگان این مطالعه و استاد مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه رایس، در بیانیه ای گفت: این نخستین پیوند داده منحنی در جهان و نقطه عطفی در تحقق چشم انداز فناوری 6 جی با نرخ داده بالا است.

در حال حاضر، فناوری ارتباطات بی سیم در حال توسعه است و شبکه های جدیدی مانند شبکه های فایو جی در حال آماده سازی هستند، اما دانشمندان پیشنهاد داده اند که با استفاده از پرتو های نور خمیده، فناوری 6 جی با سرعت بالا و عملکرد بهتری توسعه داده می شود.

استفاده از پرتو های نور خمیده می تواند به سرعت ارسال داده ها در شبکه های بی سیم کمک کند. این پرتو ها به عنوان موج رادیویی انتقالی برای ارسال اطلاعات استفاده می شوند و به دلیل خمیدگی شان، سرعت انتقال داده ها افزایش می یابد.

علاوه بر این، این فناوری می تواند به کاهش تداخلات و انحرافات در ارسال داده ها کمک کند و باعث بهبود کیفیت ارتباطات بی سیم شود. از طرفی، این فناوری نیز می تواند به افزایش ظرفیت شبکه ها و پایداری آنها کمک کند.

بنابراین، به نظر می رسد که استفاده از پرتو های نور خمیده، توسعه فناوری 6 جی را با سرعت بالا و امکانات بهتری ارایه دهد، اگرچه پیشنهاد جدید نیاز به تحقیقات بیشتر و آزمایش های عملی دارد تا بتواند به طور کامل برای انعکاس در صنعت ارتباطات بی سیم آینده استفاده شود.

تحقق شبکه «سیکس جی» با شکستن نور!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تحقق شبکه «سیکس جی» با شکستن نور!" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تحقق شبکه «سیکس جی» با شکستن نور!"، کلیک کنید.