مهم ترین اخبار اجتماعی جهان در هفته گذشته

مهم ترین اخبار اجتماعی جهان در هفته گذشته

از وقوع سیل و طوفان مرگبار در برزیل گرفته تا آزمایش بالینی اولین داروی رشد مجدد دندان در ژاپن از جمله مهم ترین اخبار و رویدادهای جهان در حوزه اجتماعی طی یک هفته گذشته بودند.

به گزارش cmsd، وقوع حوادث مختلف، یافته ها و موضوعات مهمِ حوزه سلامت و اتفاقات و مناسبت های محیط زیستی در سراسر دنیا از جمله اخباری هستند که هفته گذشته در صدر رویدادهای اجتماعی جهان قرار گرفتند.

اخبار مرتبط با افزایش چشمگیر کودکان آمریکایی که یکی از والدین خود را به دلیل خشونت با اسلحه یا مصرف بیش از حد مواد مخدر از دست داده اند و نیز ثبت پربارش ترین ماه آوریلِ پاکستان در بیش از 60 سال گذشته از جمله اخبار برگزیده اجتماعی در جهان طی بازه زمانی مذکور هستند که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم:

ثبت پربارش ترین ماه آوریلِ پاکستان در بیش از 60 سال گذشته

آژانس هواشناسی پاکستان اعلام کرده است این کشور مرطوب ترین ماه آوریل (ماه گذشته میلادی) خود از سال 1961 میلادی را تجربه کرده است و بیش از دو برابر بیشتر از حد معمول در این ماه بارندگی داشته است.

کارشناسان هواشناسی پاکستان اعلام کردند میزان بارندگی در آوریل سال جاری (2024)، 59.3 میلی متر است که «بیش از حد بالاتر» از میانگین نرمال 22.5 میلی متر است.

بیشترین میزان بارندگی در ایالت «بلوچستان» با 437 درصد بیشتر از میانگین به ثبت رسیده است.

چند ساعت در شبانه روز بشینیم، بایستیم و بخوابیم؟

نتایج یک مطالعه نشان می دهد برای دست یافتن به سلامتی مطلوب باید روزی چهار ساعت را به درجاتی از فعالیت بدنی اختصاص دهید.

متخصصان دانشگاه صنعتی سوینبرن استرالیا رفتار 2000 نفر را در بازه زمانی 24 ساعته تجزیه و تحلیل کردند تا برای دستیابی به سلامتی مطلوب و بهینه، ترکیبی مناسب از تمرین بدنی و استراحت را تعیین کنند.

زمان بندی و تفکیک ایده آل تقریبا به این شکل بود که هشت ساعت خواب، پنج ساعت ایستادن، شش ساعت نشستن و تقسیم چهار ساعت برای فعالیت بدنی سبک و متوسط.

رعایت این تقسیم بندی به کنترل قند خون و ارتقای سلامتی قلب کمک می کند.

سیل در افغانستان قربانی گرفت

خبرگزاری «شینهوا» اعلام کرده است سیلِ روزهای اخیر در برخی نواحی افغانستان تاکنون دست کم 14 کشته برجای گذاشته و به برخی از روستاها خسارت زده است.

مقامات روز یکشنبه اعلام کردند در پی دور جدید باران های شدید و جاری شدن سیل در ولایات غرب و شمال افغانستان و مناطق همجوار آن، فوت دست کم 14 تن در روزهای اخیر تایید شده است.

در ویدیوهای منتشرشده لحظه ویرانی خانه های روستایی، آوار سنگ هایی که سیل با خود آورده و روستاییان در حالیکه از این اتفاقات شوکه شده اند، دیده می شود.

اقدام عجیب شهردار «سیسیل» در پی افزایش جمعیت بزها

«ریکاردو گولو»، شهردار جزیره سیسیل در ایتالیا که جمعیت بزهای وحشی در آن افزایش یافته به مقامات محلی پیشنهاد داده است این حیوانات را به صورت رایگان به مردم واگذار کنند.

جمعیت بزهای وحشی در این جزیره به طور چشمگیری افزایش یافته است.

همین موضوع نیز باعث شده تا مقامات محلی به فکر واگذاری این حیوانات به مردم بیفتند.

مقامات محلی اظهار کردند: ما مطلقا نمی خواهیم حتی معدوم کردن حیوانات را در نظر بگیریم، بنابراین ایده واگذاری آنها را تشویق می کنیم. هر کسی می تواند درخواستی برای دریافت بز بدهد، لازم نیست کشاورز باشد و هیچ محدودیتی در تعداد وجود ندارد.

سازمان ملل: سیل در شرق آفریقا به 750 هزار نفر آسیب زده است

سازمان ملل روز دوشنبه اعلام کرد نزدیک به 750 هزار نفر بر اثر سیل در شرق آفریقا آسیب دیده اند.

همچنین بر اثر سیلاب در این منطقه 234 هزار نفر آواره و بیش از 236 نفر کشته شده اند که بیش از 229 نفر از این آمار به تنهایی مربوط به کنیا است.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) همچنین گفت مقامات محلی کنیا گزارش داده اند که بیش از 285 هزار نفر در سراسر این کشور تحت تاثیر پیامدهای سیل قرار گرفته اند.

این سازمان اعلام کرده است تاکنون کمک های نقدی و بهداشتی به افراد آسیب دیده رسانده است.

والدین قربانی مواد مخدر و اسلحه در آمریکا؛ افزایش 3 برابری کودکان آسیب دیده در 2 دهه اخیر

بر اساس داده های یک مطالعه جدید، نزدیک به 100 هزار کودک آمریکایی در سال 2020 یکی از والدین خود را به دلیل خشونت با اسلحه یا مصرف بیش از حد مواد مخدر از دست داده اند که نسبت به سال 1999 میلادی سه برابر شده است.

به گفته تیمی که یافته های خود را در چهارم ماه مه (ماه جاری میلادی) در مجله انجمن پزشکی آمریکا (JAMA) گزارش کرد، به طور کلی این دو علت تقریباً یک چهارم (23 درصد) از موارد دست دادن والدین در سال 2020 را تشکیل می دهند که تقریباً دو برابر سطح ذکر شده در سال 1999 میلادی است.

تیمی به سرپرستی «متیو کیانگ» از دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد به این نتیجه رسیدند: جوانان آمریکایی در معرض خطر بالا و فزاینده ای برای تجربه مرگ والدین شان با مواد مخدر یا سلاح گرم هستند.

افزایش تلفات سیل در برزیل؛ ساکنان با کمبود آب مواجه هستند

شمار قربانیان سیل و طوفان در ایالت «ریو گرانده جنوبی» برزیل به 95 تن رسیده و این در حالی است که کارشناسان نسبت به بارندگی های بیشتر هشدار می دهند.

مقامات محلی می گویند در پی بارندگی و جاری شدن سیلاب ساکنان مناطق حادثه دیده با کمبود آب مواجه شده اند.

همچنین به گفته نیروهای امدادی، تاکنون 372 نفر دیگر مصدوم شده و 131 نفر همچنان مفقود هستند.

آزمایش بالینی اولین داروی رشد مجدد دندان در ژاپن

متخصصان ژاپنی اعلام کردند آزمایش  بالینی اولین «داروی رشد دوباره دندان» در ماه سپتامبر (شهریور) امسال (2024) در بیمارستان دانشگاه «کیوتو» آغاز می شود.

پس از تایید ایمنی این دارو، آن را برای افرادی که به طور مادرزادی دندان ندارند تجویز می کنند تا از تاثیر آن مطمین شوند. متخصصان امیدوارند که این دارو از سال 2030 در بازار عرضه شود.

باور بر این است که حدود یک درصد از جمعیت جهان با کمبود دندان مادرزادی مواجه اند. فقدان شش دندان یا بیش از آن به «الیگودنشیا» یا کمبود دندان ارثی معروف است.

به گزارش مرکز اطلاعات بیمارستان کیوتو که در این پژوهش مشارکت دارد، اولین مرحله آزمایش های بالینی از سپتامبر سال جاری تا اوت 2025 خواهد بود. برای سنجش میزان اثربخشی این دارو آن را به شکل وریدی (از راه رگ ها) به 30 مرد سالم 30 تا 46 ساله تزریق خواهند کرد.

واکسن های کرونای آسترازنکا به دلیل کاهش تقاضا جمع آوری می شوند

شرکت آسترازنکا اعلام کرد به دلیل مازاد واکسن های کووید 19، محموله های واکسن های قبلی خود را از سراسر جهان جمع آوری می کند.

این شرکت اعلام کرده است از زمان آغاز همه گیری کووید 19 چندین نسخه به روز شده از واکسن هایی که برای مقابله با ویروس کرونا ساخته شده از سوی شرکت های مختلف راهی بازار شده اند و همین امر موجب کاهش تقاضا و مازاد واکسن کرونای Vaxzevria ساخت این شرکت شده که دیگر تولید یا عرضه نمی شود.

پیشتر نیز در پی شکایت گروهی در انگلیس، این شرکت اعتراف کرده بود که موارد نادری از واکسن های کووید 19 آسترازنکا به ایجاد لخته خون و مرگ بیماران منجر شده است.

پایان خبر cmsd

مهم ترین اخبار اجتماعی جهان در هفته گذشته

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مهم ترین اخبار اجتماعی جهان در هفته گذشته" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مهم ترین اخبار اجتماعی جهان در هفته گذشته"، کلیک کنید.