اسلامی: اقتصاد دانش بنیان موجب زایش فناوری می شود

اسلامی: اقتصاد دانش بنیان موجب زایش فناوری می شود

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: خروجی اقتصاد دانش بنیان را می توان جوشش، تلاش و فعالیت های علمی بدون توقف دانست که همواره در آن زایش فناوری وجود دارد و می توان آن را به سیستم و سامانه تبدیل کرد تا مردم شاهد ارزش آفرینی اجتماعی و اقتصادی آن باشند.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری cmsd، محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی  عصر چهارشنبه 19 اردیبهشت ماه در آیین اختتامیه نخستین کنفرانس بین المللی علوم و فنون هسته ای 2024 در اصفهان با اشاره به دوراندیشی و ژرف نگری مقام معظم رهبری که به شکل مستمر بر توسعه علمی و فناوری کشور تاکید دارند، اظهار کرد: این نگاه و تاکید از سوی مقام معظم رهبری در حوزه های نوین و فناوری هسته ای یک فرصت بی نظیر برای اهل تحقیق و پژوهش و هدیه ای بزرگ برای ملت ایران است.

او افزود: این فرصت به ویژه برای اهل تحقیق، پژوهش، علم و دانشجویان جوانی است که از آن می توانند برای قرار گرفتن در مسیر رشد و تعالی بهره ببرند. مقام معظم رهبری در 21 خرداد سال گذشته در جریان دیدار جمعی از متخصصان صنعت هسته ای با ایشان، تاکید داشتند که صنعت هسته ای در سطح بین المللی آبروست.

رییس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه نگاه به علم، فناوری، نوآوری یک چرخه است که در آن قادر به تبدیل ایده به محصول هستید، اظهار کرد: شما وقتی ظرفیت و قدرت تبدیل ایده به محصول را داشته باشید، حتماً توانایی تاثیرگذاری در زندگی و مردم جامعه خود را خواهید داشت.

وی افزود: با این نگاه شما قادر خواهید بود بنیان های اقتصاد ملی را به معنی واقعی کلمه مستحکم تر کرده و در ادامه زنجیره ارزش را بر پایه علم و دانش تقویت کرده و رونق دهید تا در ادامه شاهد به وجود آمدن اقتصاد دانش بنیان باشید.

اسلامی تاکید کرد: خروجی اقتصاد دانش بنیان را می توان جوشش، تلاش و فعالیت های علمی بدون توقف دانست که همواره در آن زایش فناوری وجود دارد و می توان آن را به سیستم و سامانه تبدیل کرد تا مردم شاهد ارزش آفرینی اجتماعی و اقتصادی آن باشند.

معاون رییس جمهور گفت: این مسیری است که مقام معظم رهبری به برکت خون شهدا و انقلاب روی آن تاکید داشته اند و سازمان انرژی اتمی ایران یکی از ثمرات این تفکر و راهبرد در عرصه ملی به حساب می آید.

وی با تاکید بر اینکه باید قدر این نگاه را دانست و تلاش های مربوط به آن را بی وقفه گسترش داد، اظهار کرد: دشمنان ما با مخالفت، مزاحمت، تحریم، ترور، عملیات خرابکاری صنعتی و دیگر موارد تلاش کردند تا ما به موفقیت نرسیم و این یک واقعیت انکارناپذیر است.

اسلامی با اشاره به اینکه دشمنان با بستن مسیرهای درآمدی به دنبال تضعیف منافع مالی بودند اما با پیشرفت های به دست آمده، تمام برنامه های آن ها با شکست مواجه شد، تصریح کرد: شعار آمریکایی به عنوان سردمداران نظام سلطه در جهان، پیشتازی برای پیشوایی است. شعاری که در سند راهبردی خودشان در بحث منافع و امنیت ملی هرساله روی آن تاکید دارند.

وی تاکید کرد: موضوعی که جغرافیای خاصی نداشته و آن را برای کل جهان متصور هستند و این مسیله در اسناد منافع ملی آن ها نیز قید شده است. برای دستیابی به این شعار در راستای اهداف منافع ملی خودشان دو عبارت را دنبال می کنند که با «دیپلماسی» یا «زور» این هدف باید تامین شود.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه در دنیای امروز محور اساسی برای پرچمداری و پیشوایی، داشتن فناوری های قدرت ساز و ثروت ساز است، افزود: در دوره ای ذخایر زیرزمینی قدرت ساز بودند اما امروز قدرت در این عناصر معنا می گیرد و به همین دلیل است که بابت آن شاهد وقوع جنگ در جهان هستیم تا با همه ابزارها کاری کنند که رقیبی باقی نماند.

وی افزود: این بخشی از حقایق جهان امروز است که با همه ابزارها از جمله تحریم به دنبال ضعیف کردن رقبا هستند و در کنار آن نظام بین الملل نیز تحت سلطه آن ها است. اتفاقی که امروز استانداردهای دوگانه این نهادهای بین المللی در موضوعی چون حقوق بشر و انسانیت را در غزه شاهد هستیم. اینکه بی رحمانه غارت و قتل عام کرده و به هیچ زن، مرد و کودکی رحم نمی کنند.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه این گستاخی و حرکت بی شرمانه حتی صدای هم کیشان خودشان را نیز درآورده است، گفت: شما چندی پیش شاهد بودید که یهودی های مقیم آمریکا تظاهرات سنگین داشتند و با ورود به کنگره و به روایت فیلم هایی که منتشر شد، آن را تسخیر کردند. وی ادامه داد: در حالی که هم کیشان خودشان علیه آن ها شدند اما شاهد این هستیم که آمریکا از این جنایت ها حمایت کرده و قطعنامه ها را وتو می کند.

سی امین کنفرانس ملی هسته ای ایران و نخستین کنفرانس بین المللی علوم و فنون هسته ای 2024 از 17 تا 19 اردیبهشت 1403 با حضور جمعی از میهمانان و متخصصان داخلی و خارجی در اصفهان برگزار شد.

اسلامی: اقتصاد دانش بنیان موجب زایش فناوری می شود

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اسلامی: اقتصاد دانش بنیان موجب زایش فناوری می شود" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اسلامی: اقتصاد دانش بنیان موجب زایش فناوری می شود"، کلیک کنید.