اشتغال 92 هزار نفری تعاونی های زنان در کشور

اشتغال 92 هزار نفری تعاونی های زنان در کشور

مطابق آخرین آمارها 7000 تعاونی زنان با عضویت بیش از 66 هزار نفر و ایجاد 92 هزار فرصت شغلی در کشور فعالیت دارند و تشکیل تعاونی های زنان در دولت سیزدهم رشد 22 درصدی داشته است.

به گزارش cmsd، در حال حاضر تعاونی های زنان نقش بسزایی در رشد و توسعه اقتصاد، تولید ناخالص داخلی، اشتغالزایی و درآمدزایی دارند.سیر تاریخی فعالیت بانوان در ایران نشان می دهد زنان از دیرباز در زمینه های مختلف از صنایع دستی و مشاغل هنری گرفته تا تولید فرش دستباف و امور باغی و کشاورزی فعالیت داشته و سهم بسزایی از تولید و اشتغال خُرد و خانگی را در قالب تعاونی ها به خود اختصاص داده اند.

امروز سازمان های بین المللی، تشکیل تعاونی های زنان را به عنوان یکی از راهبردهای اساسی کاهش نابرابری ها و افزایش مشارکت در کلیه امور اقتصادی و اجتماعی به دولت ها توصیه می کنند.

در کشور ما نیز طی یک دهه گذشته بنگاه های کوچک و متوسط بسیاری با عنوان تعاونی زنان در کشور تاسیس و با اقبال خوبی همراه شدند.این تعاونی ها در گرایش های مختلف اعم از تولیدی، توزیعی و خدماتی فعالیت کرده و عمده تولیدات آن ها در حوزه خدمات، کشاورزی، صنایع غذایی،صنایع دستی، گلیم، فرش دستباف و گیاهان دارویی بوده است.

آنطور که حامد ویس کرمی – معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی – گفته 45 درصد از تعاونی های زنان در گرایش های فرش دستباف، صنعت و صنایع دستی، 18 درصد در گرایش کشاورزی، 23 درصد در رشته خدمات و 14 درصد در سایر گرایش ها فعالیت دارند.

طبق گزارش ها 45 درصد از تعاونی های زنان در گرایش های فرش دستباف، صنعت و صنایع دستی، 18 درصد در گرایش کشاورزی، 23 درصد در رشته خدمات  و 14 درصد در سایر گرایش ها فعالیت دارند.

وی تقویت تعاونی های زنان را از برنامه های وزارت تعاون در سال جاری ذکر کرده و می گوید خوشبختانه دستگاه ها همکاری خوبی با تعاونی ها دارند و حمایت از تعاونی ها منجر به ایجاد اشتغال پایدار و امنیت شغلی می شود.
معاون وزیر تعاون درعین حال آماری از تعداد تعاونی های زنان در دولت سیزدهم ارایه کرده و می گوید:از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون 1223 شرکت تعاونی زنان با 12 هزار و 196 نفر عضو و 18 هزار و 900 فرصت شغلی تشکیل شده است که نسبت به مدت مشابه دوره قبل رشد 22 درصدی داشته است.

به گفته ویس کرمی، در حوزه های گردشگری نیز ظرفیت های کسب و کار و اشتغال خوبی برای بانوان در بخش تعاونی کشور وجود دارد.

تعاونی های زنان تعاونی هایی هستند که حداقل  70 درصد اعضا آن ها را زنان تشکیل می دهند.

بر اساس تازه ترین آمار تعداد  7000  تعاونی زنان با عضویت بیش از 66 هزار نفر و 92 هزار فرصت شغلی در کشور فعال هستند. 

به گزارش cmsd، پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به اعضای شرکت های تعاونی زنان از محل منابع بانک توسعه تعاون، حمایت مالی در قالب وام و کمک بلاعوض با هدف توسعه بازار و حضور در نمایشگاه های داخلی و بین المللی از جمله برنامه های حمایتی معاونت امور تعاون از تعاونی های زنان بوده است.

پایان خبر cmsd

اشتغال 92 هزار نفری تعاونی های زنان در کشور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اشتغال 92 هزار نفری تعاونی های زنان در کشور" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اشتغال 92 هزار نفری تعاونی های زنان در کشور"، کلیک کنید.