اختلال در یادگیری کودکان

سختی یادگیری به معنای وجود مشکل در مهارت هایی چون خواندن، نوشتن و یا محاسبات ریاضی است. اختلالات یادگیری اما مشکلاتی خاص، جدی و ادامه دار در خواندن، نوشتن و یا محاسبات است که توسط متخصص سلامت روان تشخیص داده می شود. از جمله این اختلالات می توان به دیسلکسیا (خوانش پریشی یا ناتوانی در خواندن)، دیسگرافیا (نوشتار پریشی یا ناتوانی در نگارش) و دیسکلکولیا ( ناتوانی در مهارت های محاسباتی) اشاره کرد.

اختلال در یادگیری کودکان

«اختلال یادگیری» اصطلاحی است که متخصصان هنگام تشخیص مشکلی خاصی در خواندن، نوشتن و یا محاسبات از آن استفاده می کنند. برخی از افراد از «ناتوانی یادگیری» استفاده می کنند. این اصطلاحات کم و بیش هم معنی هستند. برای خرید لباس السا آنا بچه گانه میتوانید روشهای مختلف از جمله خرید از سایت را انتخاب کنید.

سختی یادگیری و علایم اولیه اختلالات یادگیری

سختی یادگیری و علایم اولیه اختلالات یادگیری اغلب در دو سال اول مدرسه که کودکان تحصیل در کلاس را شروع می کنند، نمایان می شود.

اگر فرزند مدرسه ای شما سختی و یا اختلال در یادگیری دارد، احتمالا متوجه شده اید که:

  • خواندن، نوشتن و محاسبات را دوست ندارد و یا آن را بسیار دشوار می داند.
  • در املای کلمات رایج، استفاده از کلمات قافیه دار و یا شمارش مشکل زیادی دارد.
  • تشخیص صداها و هجاها در کلمات برایش دشوار است. مثلا تلفظ «د» در کلمه گلدان.
  • در ربط دادن اعداد به کلمات مرتبط سختی دارد. مثلا عدد «5» به کلمه پنج.
  • اعتماد به نفس لازم نسبت به مدرسه و تکالیفش را ندارد.
  • ناتوانی در درک قوانین و پیروی از دستورالعمل ها
  • ضعف در به خاطر سپردن مطالب
  • عدم هماهنگی راه رفتن، ورزش، گرفتن مداد در دست
  • چالش در انجام تکالیف خانگی
  • نافرمانی، عصبانیت و احساس خشم و پرخاشگری در مدرسه

اگر کودک شما علایم اولیه سختی یادگیری دارد، الزاما به این معنی نیست که او دارای اختلال یادگیری است. برخی کودکان برای کسب مهارت های خواندن، نوشتن و محاسبات به زمان بیشتری نیاز دارند. دلایل دیگری هم ممکن است دستیابی به این مهارت ها را برای کودکان سخت کند. به عنوان مثال، غیبت زیادی در مدرسه داشته اند و یا مشکلات شنوایی و بینایی از جمله این دلایل هستند.

نشانه های ناتوانی در یادگیری در کودکان

با پرسیدن 9 سوال زیر می توانید متوجه این موضوع شوید که آیا کودک شما دچار اختلال یادگیری هست یا خیر؟

1- آیا کودک شما دایره لغاتی بیشتر از 200 کلمه دارد؟

اکثر کودکان 3 ساله می توانند کلمات مربوط به اعضای بدن، اشیای روزمره و ضمایر اصلی مانند «من» و «تو» را به راحتی به زبان بیاورند. آنها در این سن اغلب از واژه ی «چرا؟» برای سوال پرسیدن استفاده می کنند و یاد گرفته اند که برخی از کلمات را به شکل جمع به کار ببرند.

مشکلات گفتاری و زبانی اغلب یکی از اولین نشانه های ناتوانی یادگیری در کودکان است که ممکن است دلایلی مانند اختلالات شنوایی یا اختلال در شیوه استفاده از عضله زبان برای ادای کلمات داشته باشد. لباس دخترانه کارتونی از موارد مورد علاقه دخترها است .

2- آیا کودک شما می تواند بگوید چند سال دارد؟

کودکان تا 36 ماهگی یا 3 سالگی باید مفهوم «چند» را متوجه شوند و بتوانند انگشتان دست را به نشانه ی میزان سن خود بالا نگه دارند. کودکان در این سنین باید بتوانند اعداد را بشمارند. البته ممکن است چند عدد را از قلم بیندازند اما باید با آشنا باشند.

در سن 4 سالگی بیشتر کودکان می توانند تا 20 بشمارند. دکتر گریفین می افزاید اگر کودک شما در شمارش اعداد با مشکل مواجه است، می تواند نشانه ای از اختلال دیسلکسیا یا باشد که با ناتوانی در یادگیری اعداد و زمان در او بروز پیدا می کند.

3- آیا کودک شما حروف الفبا را می شناسد؟

کودکان بین 3 تا 4 ساله باید بتوانند تا 10 حرف را با دیدن شکل آن تشخیص دهند. برخی از کودکان در این سن می توانند با دیدن نام خود روی یک برگه کاغذ آن را بشناسند. اگر کودک شما در این زمینه از اکثر همسالان خود عقب مانده است، می تواند نشانه ای از ناتوانی در یادگیری یا اختلال خوانش پریشی یا همان دیسلکسیا باشد.

اختلال دیسلکسیا در کودکان به این شکل بروز پیدا می کند که بچه ها مبتلا به آن نمی توانند املای کلمات را به درستی بخوانند و به همین دلیل در خواندن و نوشتن با مشکل مواجه می شوند.

4- آیا کودک شما در مقایسه با همسالان خود بلوغ کمتری داشته است؟

طبق مطالعه ای در موسسه ملی بهداشت، ، ممکن است بخش هایی از مغز آنها حدود 3 سال دیرتر از سایر کودکان رشد کند و به همین دلیل در یادگیری ناتوان به نظر برسند.

دکتر پارلاکیان می گوید: «مهارت های اجتماعی و عاطفی کودکان در مهدکودک بسیار مهم هستند. کودکان باید بتوانند در مهدکودک با دیگر همسالان خود ارتباط برقرار کرده و همکاری کنند و بدون عصبانیت یا پرت کردن اجسام، احساسات خود را تحت کنترل داشته باشند. البته بزرگسالان هم هر چند وقت یک بار عصبانی می شوند اما کودکان در سن 5 سالگی باید بتوانند احساسات خود را به روشی مناسب کنترل کنند».

5- آیا کودک شما سعی می کند نوشته ها را بخواند؟

کودکان پیش دبستانی می توانند درباره تصاویری که در کتاب ها می بینند سوال بپرسند و با تورق کتاب های داستان اینطور وانمود کنند که خودشان کتاب را می خوانند. در سن 4 سالگی اکثر بچه ها می توانند چند خط از کتاب داستان مورد علاقه ی خود را بدون شناخت کلمات و صرفا با تماشای شکل حروف، بخوانند و برای دیگران تعریف کنند.

در این سنین کودکان متوجه می شوند این اشکال – یا همان حروف – معانی مخصوص به خود دارند و برای تعریف کردن یک داستان یا خواندن کتاب باید به این حروف یا کلمات توجه کنند. اینکه کودکان درک کنند که حروف موجود در کتاب داستان ارتباط مستقیمی با خواندن دارد، بسیار مهم است.

6- سر سفره چطور رفتار می کنند؟

کودکان در سنین بین 3 تا 4 سالگی قاشق و چنگال را به جای مشت با انگشتان خود می گیرند. همین موضوع می تواند یکی از نشانه های رشد سالم کودک شما باشد. علاوه بر این، کودکان پیش دبستانی باید بتوانند مداد رنگی را با انگشتان خود بگیرند و روی کاغذ بکشند. برخلاف کودکان کوچکتر که مداد را در مشت دست خود می گیرند.

7- آیا کودک شما صدا شدن توسط دوستانش را نادیده می گیرد؟

بی توجهی به صدا شدن توسط دوستان می تواند به دلیل وجود اختلال در شنوایی کودکان باشد. چنین اختلالاتی ممکن است کودک شما را در یادگیری موضوعات مهم تر با مانع روبه رو کند. این مشکل همچنین می تواند روی گفتار، حافظه و درک مکان اشیا در محیط هم روی کودک تاثیر بگذارد.

بنابراین اگر فرزند خود را صدا می کنید و او واکنشی نشان نمی دهد، حتما این موضوع را جدی بگیرید چون ممکن است نشانه ای از ناتوانی در یادگیری او باشد.

8- آیا کودک شما به راحتی از راه پله بالا می رود؟

کودکان در سن 3 سالگی باید بتوانند به راحتی از راه پله های خانه بالا و پایین بروند، بپرند، دستگیره های در را حرکت داده و در را باز کنند. کودکانی که در انجام دادن این کارها با مشکل مواجه هستند احتمال دارد دچار اختلال در مهارت های حرکتی باشند. با مشاهده ی این صحنه که کودک شما به راحتی نمی تواند از راه پله بالا بیاید، حتما دقت بیشتری روی دیگر رفتارهای او داشته باشید.

9- آیا کودک شما با دوستانش بازی های خیالی می کند؟

کودکان بین 3 تا 4 ساله قوه ی تخیل نسبتا خوبی دارند و به همین دلیل با دوستان خود بازی های خیالی انجام می دهند و مثلا یکی از آنها نقش مادر را بر عهده می گیرد و دیگری نقش کودک او را بازی می کند. بازی های وانمودی بخش بزرگی از بازی های کودکان پیش دبستانی را در بر می گیرد که روی قوه تخیل آنها تاثیر مستقیم دارد. در رویای دخترانه یک لباس سفید برفی دخترانه برای آنها وجود دارد.

اگر کودک شما چنین بازی هایی انجام نمی دهد یا در مقابل درخواست دوستش برای انجام چنین بازی هایی واکنش خوبی ندارد حتما با پزشک کودکان مشورت کنید چون ممکن است این مشکل روی مهارت های اجتماعی و روابط کودک شما تاثیر منفی بگذارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اختلال در یادگیری کودکان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اختلال در یادگیری کودکان"، کلیک کنید.