پشت پرده جهش قیمت برنج ایرانی/ پای دلار در میان است؟

پشت پرده جهش قیمت برنج ایرانی/ پای دلار در میان است؟

به گزارش خبرگزاری cmsd، سید علی طاهری اطاق سرا اظهار داشت: یکی از شرکت های بزرگ کشور برنج های در انبار مانده کشاورزان را در دو ماه گذشته خرید و این اتفاق به افزایش قیمت برنج ایرانی انجامید.

براساس گزارش ایلنا، وی از افزایش قیمت برنج ایرانی خبر داد و گفت: اوایل اسفند سال گذشته قیمت برنج ایرانی سیر افزایشی پیدا کرد و به طور مثال قیمت نوع طارم آن به طور تدریجی 20 تا 30 هزار تومان در هر کیلو نیز بالا رفت؛ این سیر افزایشی قیمت تا پس از تعطیلات عید و 10 روز گذشته هم ادامه داشت، اما از حدود 10 روز پیش تاکنون قیمت ها تثبیت شده و تغییری نداشته است.

وی افزود: در پی این افزایش قیمت برنج طارم از حدود 60 هزار تومان به 80 هزار تا 90 هزار تومان در هر کیلو تغییر یافت البته این قیمتی است که از کشاورزی خرید می شود و برنج طارم بسته بندی شده که به دست مصرف کننده نهایی در سراسر کشور می رسد 110 هزار تا 120 هزار تومان در هر کیلو است.

طاهری ادامه داد: دلیل افزایش قیمت این است که یکی از شرکت های بزرگ کشور حجم زیاد برنجی که در سال گذشته به دلیل مازاد برنج در بازار در انبارها مانده بود را از کشاورزان خرید و در طول 10 تا 15 روز کاری هم پول برنج خریداری شده را پرداخت کرد، در نتیجه این افزایش تقاضا برای برنج قیمت آن چنان که شرح داده شد، افزایش یافت.

رییس اتحادیه برنج فروشان شهر بابل اظهار کرد: این شرکت در نشستی که با یکی از وزارتخانه ها داشت بر سر خرید برنج های انبار شده به توافق رسید و در ابتدای امر و اوایل اسفند برنج را با قیمت 68 هزار تومان تا 70 هزار تومان در هر کیلو از کشاورزان می خرید، اما هر قدر خرید این شرکت ادامه پیدا می کرد قیمت کشاورزان برای برنج بالاتر می رفت و تا 95 هزار تومان در هر کیلو هم پیش رفت تا اینکه سرانجام خرید آن 10 روز پیش متوقف شد.

وی خاطرنشان کرد: بیشتر خرید این شرکت از برنج کاران مازندرانی بود، اما از گیلانی ها هم خرید کرد.

گرانی برنج در پی افزایش نرخ دلار

طاهری افزایش نرخ ارز را هم بر افزایش قیمت برنج ایرانی موثر دانست و گفت: افزایش اخیر قیمت ارز که به گران شدن برنج های وارداتی انجامید نیز در افزایش تقاضا برای برنج ایرانی و بالا رفتن قیمت آن تاثیر داشت. با افزایش نرخ ارز قیمت برنج های خارجی 10 هزار تومان تا 15 هزار تومان بالا رفت.

وی افزود: با این حال حدود 25 درصد کشت پارسال هنوز فروخته نشده و در انبارها مانده که البته این بخش متعلق به تاجران است نه کشاورزان.

رییس اتحادیه برنج فروشان شهر بابل پیش بینی کرد که در فصل برداشت برنج امسال قیمت ها مانند سال گذشته سرکوب نشود و توضیح داد: با این حال متاسفانه قیمت کشت برنج از 40 میلیون تومان در هر هکتار در سال 1402 به 50 میلیون تومان در سال جاری افزایش پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: قیمت مطلوب برنج کار برای هر کیلو برنج با وجود هزینه ای که باید برای کشت برنج خرج شود رقمی حدود 120 هزار تومان در هر کیلو است، اما برای این قیمت تقاضایی وجود ندارد در نتیجه برنج کار مجبور است از سود خود کم کند تا بازار را از دست ندهد به نظر می رسد امسال برنج از برنج کار با قیمتی بین 85 تا 95 هزار تومان خریداری شود.

طاهری از وضعیت خوب ذخایر آبی خبر داد و گفت: امیدواریم تا پایان برداشت همین وضعیت برقرار باشد و مشکل تامین آب نداشته باشیم.

وی در نهایت برآورد کرد که محصول برنج امسال از شالیزارهای مازندران به بیش تر از یک میلیون تن برسد.

227217

پشت پرده جهش قیمت برنج ایرانی/ پای دلار در میان است؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پشت پرده جهش قیمت برنج ایرانی/ پای دلار در میان است؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پشت پرده جهش قیمت برنج ایرانی/ پای دلار در میان است؟"، کلیک کنید.