رایزنی پاشینیان و بلینکن درباره روابط دوجانبه و عادی سازی روابط باکو-ایروان

رایزنی پاشینیان و بلینکن درباره روابط دوجانبه و عادی سازی روابط باکو-ایروان

دفتر نخست وزیری ارمنستان در بیانیه ای از گفت وگوی نخست وزیر این کشور با وزیر امور خارجه آمریکا درباره روابط دوجانبه و عادی سازی روابط میان باکو و ایروان خبر داد.

به گزارش cmsd، «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان با «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا گفت وگویی تلفنی داشت که در آن درباره موضوعاتی از جمله همکاری دوجانبه و عادی سازی روابط میان ایروان و باکو و حل فصل اختلافات آن ها رایزنی کردند.

خبرگزاری اسپوتنیک در این باره گزارش داد: «روز یکشنبه الهام علی اف، رییس جمهور آذربایجان در گفت وگویی با بلینکن گفت که آذربایجان و ارمنستان روند علامت گذاری مرزها را آغاز کرده اند.»

دفتر نخست وزیری ارمنستان در بیانیه ای درباره تماس تلفنی پاشینیان با بلینکن گفت: «نخست وزیر پاشینیان درباره فعال سازی روابط دوجانبه ارمنستان و آمریکا ابراز خرسندی کرد. او همچنین اجرای توافق های انجام شده در 5 آوریل سال جاری در بروکسل را یادآور شده و تاکید کرد که این توافق ها در بیانیه پس از آن نشست منعکس شده اند و این نشست هیچ دستورکار محرمانه ای نداشته است. نخست وزیر پاشینیان همچنین نظر مثبت خود را درباره آغاز روند تعیین حدود مرزهای آذربایجان و ارمنستان اعلام کرد.»

نشست مشترکی درباره همکاری میان اتحادیا اروپا، آمریکا و ارمنستان در 5 آوریل برگزار شد. «اورزولا فون درلاین» رییس کمیسیون اروپا در این نشست گفت اتحادیه اروپا 270 میلیون یورو در چهار سال آتی در ارمنستان سرمایه گذاری می کند تا از پیشرفت اقتصاد و توسعه زیرساخت های آن حمایت کند.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان از زمان فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروری در اوایل دهه 90 میلادی، چند جنگ بر سر منطقه قره باغ داشته اند. آخرین درگیری در سال 2023 به تصرف دوباره قره باغ توسط آذربایجان و گریختن جمعیت ارمنستانی این منطقه به ارمنستان منجر شد. در عین حال، باکو و ایروان روند تعیین مرزها را آغاز کرده و گفته اند به یک معاهده صلح نزدیک هستند.

پایان خبر cmsd

رایزنی پاشینیان و بلینکن درباره روابط دوجانبه و عادی سازی روابط باکو-ایروان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رایزنی پاشینیان و بلینکن درباره روابط دوجانبه و عادی سازی روابط باکو-ایروان" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رایزنی پاشینیان و بلینکن درباره روابط دوجانبه و عادی سازی روابط باکو-ایروان"، کلیک کنید.