تیغ جراحی بر طرح ترافیک تهران؛ پلیس و شهرداری به توافق می رسند؟

تیغ جراحی بر طرح ترافیک تهران؛ پلیس و شهرداری به توافق می رسند؟

آفتاب نیوز :

طرح ترافیک در پایتخت سال ها است به صورت های مختلف اجرایی شده با هدف اینکه از بار ترافیکی معابر و خیابان های تهران به ویژه در مرکز شهر بکاهد. اما در سال های اخیر به نوعی از اثر بخشی این طرح کاسته شده است. برخی کاهش اثر بخشی را به علت امکان خرید طرح ترافیک برای همه شهروندان می دانند و برخی به نحوه اجرای آن خرده می گیرند. تعدادی از شورای شهری ها هم معتقدند طرح کنونی پویایی ندارد و حتماً باید تغییر کند.

هم اکنون محدوده طرح ترافیک از شمال به خیابان مطهری، از جنوب به خیابان شوش، از غرب به خیابان کارگر و از سمت شرق به خیابان های شریعتی و 17 شهریور است و از سوی دیگر طرح کنترل آلودگی هوا نیز از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه امام علی (ع)، از جنوب به بزرگراه بعثت و از غرب به بزرگراه نواب و چمران محدود می شود.

طرح ترافیک از چه زمانی به تهران آمد؟
با سیری در تاریخ بلدیه تهران می توان فهمید که طرح ترافیک در پایتخت 150 سال قدمت دارد و این طرح برای اولین بار در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار با منع ورود چهارپایان باربر به محوطه میدان «ارگ» به اجرا درآمد.

مطالعات طرح ترافیک تهران تقریباً بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و از اسفند سال 1357 آغاز شد و هدف از آن بررسی هایی به منظور دستیابی به یک شبکه حمل و نقل متعادل در رابطه با سامانه اتوبوسرانی و کاهش استفاده از وسایل نقلیه شخصی، به خصوص در مرکز شهر بود تا در نهایت به اعمال مقررات ممنوعیت ورود وسایل نقلیه غیرمجاز طی ساعاتی از روز به هسته مرکزی شهر انجامید.

بعد از آن بود که این طرح به مرور زمان اشکال مختلفی به خود گرفت و در زمان های مختلف محدودیت ها و ممنوعیت های خاصی را در تردد وسایل نقلیه شخصی به وجود آورد و تاکنون به گفته کارشناسان حدود 20 مرحله تغییرات در این طرح اعمال و اجرا شده است؛ در حقیقت باید گفت که طرح ترافیک مثل کودکی بوده که در طول این 40 سال رشد و تغییر کرد و به بخشی از هویت ترددی تهران تبدیل شد.

بررسی سوابق و اسناد نشان می دهد که مرحله اول طرح ترافیک تهران ابتدای شهریور 1358 شکل گرفت و بر این اساس، ساخت مسیر های ویژه اتوبوس های شرکت واحد در مرکز شهر به طول بیش از سه کیلومتر برای تردد روان تر وسایل حمل و نقل عمومی آغاز شد و در مرحله بعد ورود اتومبیل های تک سرنشین به مرکز شهر بین ساعت 6:30 تا 10 صبح ممنوع اعلام شد.

طرحی زوج و فرد یا رینگ دوم طرح ترافیک، هم طرحی نام آشنا برای پایتخت نشینان است که از آذرماه 1384 اجرایی شد؛ البته طی حدود 3 سال پیش که معاون وقت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران خبر از حذف طرح زوج و فرد و جایگزینی طرحی به نام کنترل و کاهش آلودگی هوا در محدوده طرح سابق خبر داد و این طرح 14 ساله به تاریخ پیوست. استدلال مسوولان شهری برای حذف طرح زوج و فرد کارآمدنبودن آن با توجه به افزایش تعداد خودرو ها در تهران عنوان شد.

محسن پورسیدآقایی، معاون سابق حمل و نقل و ترافیک شهرداری در زمان حناچی از ابتدای سال 97 نسخه جدید طرح ترافیک را به اجرا گذاشت که طی آن نحوه محاسبه هزینه تردد در محدوده مرکزی شهر به کلی تغییر کرده و متناسب با زمان ورود و خروج در محدوده تعیین شد. نسخه مترقی این طرح نیز با حذف محدوده زوج و فرد و اضافه شدن آن به محدوده طرح ترافیک به عنوان حلقه دوم و البته با عوارض تردد معادل نصف ارقام تعیین شده برای محدوده طرح ترافیک به اجرا درآمد.

به روزرسانی طرح ترافیک بر اساس مقتضیات زمانی
حالا به نظر می رسد تغییر و جراحی طرح ترافیک تهران جدی شده است. محسن هرمزی معاون حمل و نقل شهرداری تهران، در مورد سرانجام مطالعات تغییر در اجرای طرح ترافیک در شهر تهران با تاکید بر اینکه ما در معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران میراث دار کم و کاستی هایی هستیم، گفت: حوزه طرح ترافیک در سال های اخیر با توجه به مقتضیات زمانی به روزرسانی نشده است.

شهرداری: به روز رسانی طرح ترافیک در نیمه اول سال 1403 نهایی می شود
وی با بیان اینکه در به روزرسانی طرح ترافیک قواعد را در سال جدید در دستور کار قرار دادیم؛ بگونه ای که موضوع به روز رسانی طرح ترافیک در نیمه اول سال 1403 نهایی می شود، افزود: بعد از نهایی شدن تغییرات، طرح اصلاحی باید در نهاد های بالادستی مورد بررسی و تصویب قرار گیرد و بعد از آن نسبت به ابلاغ و اجرایی کردن طرح جدید اقدام می کنیم.

هرمزی با تاکید بر اینکه جزییات تغییرات بعد از نهایی شدن به اطلاع شهروندان می رسد، اظهار کرد:، اما باید بگویم که بر اساس مطالعات جدید یک طرح ترافیک خواهیم داشت و چیزی به نام طرح «زوج و فرد» نخواهیم داشت و همچنین قواعدی مبتنی بر حوزه برقی سازی را وضع می کنیم؛ یعنی خودرو ها و موتورسیکلت های برقی قابلیت تردد بدون محدودیت خواهند داشت. در محدوده بازار و منطقه 12 نیز محدودیت هایی برای تردد موتورسیکلت های بنزینی ایجاد خواهد شد.

طرح جدید ترافیکی کمکی به شب مردگی خیابان های پایتخت
معاون حمل و نقل شهرداری تهران تصریح کرد: طرح جدید ترافیکی را به نحوی مدیریت خواهیم کرد که از شب مردگی خیابان ها کم کنیم؛ زیرا طرح ترافیک سال ها باعث شده که به شب مردگی خیابان ها کمک کند.

ترافیک یکی از معضلات اصلی کلان شهر تهران است و روزانه تعداد زیادی از شهروندان گرفتار این موضوع هستند. کمبود حمل و نقل عمومی و فرسودگی این ناوگان هم گلایه تهرانی ها را به همراه دارد و رفع این کمبود ها و کاهش ترافیک از دغدغه های شهری آن ها است. مدیران شهری می گویند به زودی در حوزه حمل و نقل تحول رخ می دهد و تعداد زیادی اتوبوس و تاکسی برقی به تهران افزوده می شود و طرح ترافیک هم نحوه اجرای آن امسال تغییر می کند.

در حال دریافت پیشنهادات و اطلاعات از سوی جامعه دانشگاهی هستیم
شهریار افندی زاده مدیر عامل سازمان حمل و نقل ترافیک شهر تهران نیز در گفتگو با خبرنگار cmsd درباره تغییر در اجرای طرح ترافیک در تهران اظهارداشت: در حال دریافت پیشنهادات و اطلاعات از سوی جامعه دانشگاهی درباره بازنگری در طرح ترافیک هستیم و پس از بررسی این مرحله، موضوع در کمیته ای ویژه بررسی نهایی خواهد شد.

وی افزود: حذف حلقه دوم طرح ترافیک یا محدوده زوج و فرد یکی از این مسایل است که بررسی خواهد شد.

بازنگری در نحوه اجرای طرح ترافیک امسال قطعی است
مدیر عامل سازمان حمل و نقل ترافیک شهر تهران با اشاره به اینکه بازنگری در نحوه اجرای طرح ترافیک قطعی خواهد بود و امسال تغییر می کند، گفت: تغییر در نرخ طرح ترافیک جدای این موضوع است و تصمیم در این زمینه بر عهده شورای شهر تهران است.

افندی زاده گفت: بازنگری در نحوه اجرای طرح ترافیک شامل زمان اجرا و مکان اجرا است که محدوده طرح ترافیک هم احتمال کاهش دارد.

تیغ جراحی بر پیکر قدیمی ترین طرح ترافیکی تهران است
اکنون آنچه به نظر می رسد تیغ جراحی بر پیکر قدیمی ترین طرح ترافیکی تهران است. هرچند زمان جراحی هنوز قطعی نشده چراکه مدیران شهری اعلام کرده اند بازنگری طرح ترافیک در تهران طی امسال قطعی است و سرهنگ سید ابوالفضل موسوی پور رییس پلیس راهور تهران می گوید؛ هنوز در مورد طرح ترافیک به جمع بندی نرسیده ایم و امسال طرح ترافیک تغییر نمی کند و باید اقدامات کارشناسی به درستی انجام شود. بسیاری از شهروندان هم می گویند طرح هر تغییری می کند فقط کاهش ترافیک را به همراه داشته باشد و منجر به هزینه و پرداخت اضافه برایشان نشود.

حالا باید منتظر ماند و دید پلیس راهور و شهرداری تهران چگونه به توافق می رسند و شورای عالی ترافیک چه تصمیمی در این زمینه اتخاذ خواهد کرد.

تیغ جراحی بر طرح ترافیک تهران؛ پلیس و شهرداری به توافق می رسند؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تیغ جراحی بر طرح ترافیک تهران؛ پلیس و شهرداری به توافق می رسند؟" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تیغ جراحی بر طرح ترافیک تهران؛ پلیس و شهرداری به توافق می رسند؟"، کلیک کنید.