63.5 درصد افزایش قیمت هر کیلوگرم شقه گوسفند در یک سال – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان

63.5 درصد افزایش قیمت هر کیلوگرم شقه گوسفند در یک سال - خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار cmsd، نگاهی به سیر صعودی قیمت در بازار گوشت قرمز از اواخر بهار سال گذشته تا امروز، وضعیت صنعت دامپروری کشور را بیشتر توضیح می دهد.

افزایش قیمت ها

نرخ شقه گوسفندی در هفته دوم فروردین سال گذشته هر کیلو گرم 370 هزار تومان بود و این عدد در هفته پایانی اسفند با افزایش 63.5 درصدی به 605 هزار تومان رسید. این عدد در هفته پایانی فروردین بین 620 تا 650 هزار تومان متغیر بوده و باید دید تا پایان سال، قرار است این بازار چه وضعیت قیمتی به ثبت خواهد رساند.

کاهش مصرف

در حالی که به گفته فعالان بازار سرانه مصرف گوشت قرمز کاهش بسیاری داشته و بخشی از مشتریان به سمت بازار گوشت مرغ سوق پیدا کرده اند، رییس سازمان دامپزشکی مصرف سرانه گوشت قرمز هر ایرانی را 7 کیلو گرم عنوان کرد. پیش تر (سال 1402) مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور این عدد را 6 کیلو گرم اعلام کرده بود. افشین صدر دادرس به cmsd گفته بود طی چند سال اخیر با افزایش قیمت گوشت مصرف سرانه هر ایرانی از 12 کیلو گرم به حدود 6 کیلو گرم رسیده است.

وضعیت نجومی نرخ این کالای اساسی در سال 1402 که جهش های قیمتی را تجربه کرد قطعاً سرانه مصرف را در سال 1402 دستخوش تغییرات بیشتر کرده است.

برنامه های روی زمین مانده

متولیان بخش دولتی و خصوصی برای ساماندهی بازار گوشت، پیشنهادهای متعدد داشته اند که یکی از این پیشنهادها با توجه به کمبود نقدینگی و کشتار دام های مولد، واردات دام پایه پروار بود. به گفته دامداران حدود 4 ماه زمان نیاز است تا گوشت دام پایه پروار آماده توزیع د ر بازار شود.

این موضوع تا امروز هنوز محقق نشده است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور در این خصوص گفت، مجوز واردات دام پایه پروار از برخی کشورها از سوی سازمان دامپزشکی صادر شده و در این خصوص مشکلی وجود ندارد. واردکنندگان و بخش خصوصی برای این امر باید اقدام کنند که استقبال نشده است.

این کشورها شامل روسیه، گرجستان، قزاقستان، اروگویه، استرالیا، نیوزلند و برزیل است. البته قرار گرفتن برزیل در فهرست موجود با ارسال اطلاعات درخواستی ایران از سرویس دامپزشکی این کشور خواهد بود.

اما سرپرست معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی درباره عدم واردات دام پایه پروار، دی ماه سال گذشته گفته بود، معاونت تخصصی در حال برنامه ریزی است که چه حجمی دام پایه پروار نیاز به واردات دارد. محدودیتی هم برای منابع ارزی وجود ندارد و با توجه به تولید دام پروار در داخل، میزان کسری در حال برآورد است که بر اساس آن تامین ارز شود.

در نهایت گویا صرفه اقتصادی در واردات دام آماده کشتار و گوشت گرم و منجمد است.

عرضه 30 هزار تن گوشت در نیمه دوم سال

بخشی از نیازمندی بازار گوشت قرمز به وسیله جامعه عشایر تامین می شود. این عدد حدود 25 درصد است. رییس پیشین سازمان امور عشایر، cmsd سال گذشته از آمادگی جامعه عشایر برای افزایش تولید گفته بود. سیاوش احمدی قاید با اشاره به طرح تولید قراردادی گوشت دام تاکید کرد، عشایر برای تولید قراردادی یک میلیون و 400 هزار راس دام ظرفیت دارند.

در این خصوص فضل خرم، مدیرعامل اتحادیه دامداران متحرک ایرانیان هم اظهار کرده، سال گذشته با حمایت دولت با وجود تمام تنگناها، قرارداد تامین 122 هزار تن نهاده دامی در ازای تولید قراردادی گوشت قرمز با جامعه عشایری منعقد شد.

وی اضافه کرد، تا کنون 95 هزار تن نهاده دامی در ازای تولید قراردادی گوشت قرمز در اختیار جامعه عشایری کشور قرار گرفته و با توجه به انعقاد قرارداد تولید قراردادی 500 هزار راس دام، از اواخر خرداد دام تولیدی عشایر روانه بازار می شود.

مدیرعامل اتحادیه دامداران متحرک ایرانیان تصریح کرده، مرحله بعدی تولید قراردادی دام از سوی عشایر اواخر تیر منعقد می شود که گوشت تولیدی آن در ماه های آذر، دی و بهمن عرضه خواهد شد.

وی ابراز کرد: امسال برای 1.5 میلیون راس تولید قراردادی دام با عشایر قرارداد منعقد می کنیم و 30 هزار تن گوشت قرمز در نیمه دوم سال به بازار عرضه می شود.

با توجه به نزدیکی اعیاد قربان و غدیر خم (28 خرداد و 15 و 16 تیر) نهادهای متولی باید برای تامین بازار تدابیر لازم را اندیشیده تا همچون سال گذشته شاهد سیر نجومی قیمت ها در سال جاری نباشیم.

63.5 درصد افزایش قیمت هر کیلوگرم شقه گوسفند در یک سال – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "63.5 درصد افزایش قیمت هر کیلوگرم شقه گوسفند در یک سال – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "63.5 درصد افزایش قیمت هر کیلوگرم شقه گوسفند در یک سال – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.