مهم ترین اخبار اجتماعی جهان در هفته گذشته

مهم ترین اخبار اجتماعی جهان در هفته گذشته

از هشدار متخصصان درباره همه گیریِ بعدی جهانی گرفته تا ثبت رکورد روزهای داغِ اروپا در 2023 از جمله مهم ترین اخبار و رویدادهای جهان در حوزه اجتماعی طی یک هفته گذشته بودند.

به گزارش cmsd، وقوع حوادث مختلف، یافته ها و موضوعات مهمِ حوزه سلامت و اتفاقات و مناسبت های محیط زیستی در سراسر دنیا از جمله اخباری هستند که هفته گذشته در صدر رویدادهای اجتماعی جهان قرار گرفتند.

اخبار مرتبط با سیل و بارندگی مرگبار در پاکستان، تیراندازی های خونین در آمریکا و کاهش نرخ تولد در کره جنوبی از جمله این اخبار مهم اجتماعی در جهان طی بازه زمانی مذکور هستند که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم:

تلفات بارندگی و سیل در پاکستان به حدود 100 تن رسید

پس از بارش شدید باران و وقوع سیل در مناطق شمال غربی و جنوب غربی پاکستان، نزدیک به 100 نفر در حوادث ناشی از این سیل در یک هفته گذشته، کشته و ده ها نفر دیگر نیز زخمی شدند.

به گفته سازمان ملی مدیریت بلایای طبیعی پاکستان (NDMA)، باران های شدید باعث جاری شدن سیل در ایالت های «خیبر پختونخوا»، «بلوچستان»، «پنجاب» و «جامو و کشمیر» تحت مدیریت پاکستان شده است.

بر اساس آخرین گزارش سازمان ملی مدیریت بلایای طبیعی پاکستان، تاکنون 98 نفر در این مناطق بر اثر ریزش سازه ها کشته و 89 نفر دیگر نیز زخمی شده اند.

2 مهمانی خونین در یک روز در آمریکا

منابع خبری آمریکایی روز شنبه به وقت محلی از حادثه برخورد یک خودروی سواری با مهمانان حاضر در یک جشن تولد کودکان در ایالت «میشیگان» خبر داده اند که منجر به مرگ دست کم 2 کودک شده و پلیس اعلام کرده که راننده خودرو تحت تاثیر مصرف الکل بوده است.

راننده خودرو که یک زن 66 ساله است به اتهام رانندگی در حالت مستی در بازداشت پلیس است و احتمالا با اتهامات جنایی روبرو خواهد شد.

راننده با وسیله نقلیه اش به مهمانان حاضر در محوطه برگزاری این جشن تولد برخورد کرده است.

این در حالی است که به فاصله زمانی کمی در همین روز در شهر «ممفیس» ایالت «تنسی» نیز حادثه تیراندازی در یک مهمانی رخ داده و این حادثه هم چندین کشته و زخمی برجای گذاشته است.

مقامات پلیس ایالتی آمریکا تایید کردند در پی تیراندازی در این مهمانی 2 نفر کشته و دست کم 14 نفر دیگر زخمی شدند.

هشدار متخصصان درباره همه گیریِ بعدی جهانی

متخصصان علوم پزشکی هشدار دادند آنفلوآنزا عامل بیماری زایی است که به احتمال زیاد در آینده نزدیک باعث ایجاد یک بیماری همه گیر جدید خواهد شد.

یک نظرسنجی بین المللی که بنابر اعلام «گاردین» به زودی منتشر می شود، نشان می دهد 57 درصد از متخصصان احتمال می دهند یک سویه از ویروس آنفلوآنزا علت شیوع بعدی بیماری های عفونی مرگبار در سطح جهان خواهد بود.

«جان سلمانتون گارسیا» از دانشگاه کلن که این مطالعه را انجام داده است، تاکید کرد: این باور که آنفلوآنزا بزرگترین تهدید همه گیری در سطح جهان است بر اساس تحقیقات طولانی مدتی به دست آمده که نشان می دهد این ویروس به طور مداوم در حال تکامل و جهش است.

این کارشناس افزود: اگرچه هربار تلاش می شود با سویه های مختلف آنفلوآنزا به اندازه کافی مقابله شود و آنها فعلا در حد خطرناک ارزیابی نمی شوند، اما این موضوع لزوما برای همیشه صادق نخواهد بود.

جزییات این نظرسنجی شامل ارزیابی نظر 187 دانشمند جهانی قرار است در کنگره میکروبیولوژی بالینی و بیماری های عفونی (ESCMID)  فاش شود که به زودی در بارسلونا برگزار می شود.

رکورد روزهای داغِ اروپا در 2023 شکست

ناظران آب و هوایی هشدار داده اند اروپا به طور فزاینده ای با گرمای شدید مواجه است و این افزایش دما به حدی است که بدن انسان نمی تواند با آن مقابله کند.

سرویس نظارت بر اقلیم کوپرنیک اتحادیه اروپا و سازمان جهانی هواشناسی (WMO) روز دوشنبه اعلام کردند این قاره در سال 2023 رکورد تعداد روزهای فشار گرمایی شدید را شکسته است.

کوپرنیک و سازمان جهانی هواشناسی در نوشتن آخرین گزارش خود به شرایط شدید آب و هوایی سال گذشته اشاره کردند از جمله موج گرما در ماه ژوییه که 41 درصد از جنوب اروپا را به شرایط تنش گرمایی شدید یا بسیار شدید سوق داد.

این قاره همچنین تحت تاثیر سیل های فاجعه بار، خشکسالی های شدید، طوفان های شدید و بزرگترین آتش سوزی های جنگلی قرار گرفت.

سیل در جنوب چین قربانی گرفت؛ بیش از 110 هزار نفر آواره شدند

در پی بارندگی شدید و جاری شدن سیلاب در جنوب چین دست کم چهار تن تاکنون کشته و هزاران نفر نیز مجبور به ترک منازل خود شده اند.

بارندگی و سیلاب بیشتر استان «گوانگ دونگ» چین را تحت تاثیر قرار داده و تلفات در این استان گزارش شده است. همچنین تاکنون بیش از 110 هزار نفر از منازل خود تخلیه شده اند.

گفته می شود یکی از فوتی های این حادثه یک امدادگر بوده است.

در سراسر این استان، حدود 1.16 میلیون خانوار بدون برق بودند اما برق 80 درصد آنها تا یکشنبه شب وصل شد.

در همین حال، چهار ایستگاه هواشناسی در گوانگ دونگ تاکنون رکورد باران را برای ماه آوریل ثبت کرده اند.

اثرات ساعات کاری طولانی بر سلامت دوران میانسالی

بررسی های متخصصان در آمریکا نشان می دهد برنامه های کاری نامعقول و مدیریت نشده در جوانی ممکن است احتمال ابتلا به افسردگی و بیماری مزمن را در سنین میانسالی افزایش دهد.

بر اساس بررسی جدیدی که در پلاس وان (PLOS One) منتشر شده است، کار کردن شب دیروقت و برنامه های کاری نامعقول در جوانی ممکن است به افزایش خطر ابتلا به افسردگی و ضعف سلامت در دوره میانسالی منجر شود.

«ون جویی هان»، استاد دانشگاه نیویورک و نویسنده این مطالعه، پس از سه دهه بررسی برنامه کاری و الگوی خواب 7000 آمریکایی، متوجه شد که فقط یک چهارم افراد شرکت کننده طی روز و در ساعات منظم کار می کردند.

از افراد شرکت کننده در مطالعه از سن 22 تا 50 سالگی مصاحبه گرفته شد و سه چهارم جامعه نمونه پژوهش کارگران آمریکایی متولد دهه 1960 بودند. برخلاف کارگرانی که روزکار بودند، کارگرانی که وقتی جوان تر بودند شیفت کاری شب یا چرخشی داشتند در نهایت گزارش دادند با مشکل خواب دست وپنجه نرم می کردند و بیشتر احتمال داشت در سن 50 سالگی دچار بیماری و افسردگی شوند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا متذکر شده است که خواب ناکافی می تواند به افزایش احتمال بیماری های مزمن از جمله دیابت، بیماری قلبی و چاقی منجر شود.

آسیا در 2023 بیشترین بلایای مرتبط با تغییرات اقلیمی را متحمل شد

سازمان جهانی هواشناسی (WMO) در گزارشی که روز سه شنبه منتشر شد، اعلام کرد آسیا در سال 2023 متحمل بیشترین بلایای مرتبط با تغییرات اقلیمی و بیشترین تلفات ناشی از این حوادث بوده است.

در این گزارش آمده است 79 مورد بلایای طبیعی طی سال گذشته میلادی در این قاره گزارش شده است که طوفان و سیل 80 درصد آنها را تشکیل می دهند. همچنین بیش از 2000 نفر بر اثر این فجایع جان باخته اند.

این گزارش می افزاید آسیا سریع تر از میانگین جهانی در حال گرم شدن است.

همچنین بالاترین دمای میانگین مناطق غرب سیبری تا مرکز آسیا و شرق چین تا ژاپن در سال گذشته به ثبت رسیده است.

ثبت رکورد جدید «کاهش نرخ تولد» در کره جنوبی

داده های یک مطالعه آماری که روز چهارشنبه منتشر شد نشان می دهد تعداد نوزادان متولد شده در کره جنوبی برای اولین بار در فوریه سال جاری میلادی (2024) به کمتر از 20 هزار مورد رسیده است.

کره جنوبی در حال حاضر با بحران هایی مانند پیری سریع و نرخ زاد و ولد بسیار پایین دست و پنجه نرم می کند.

بر اساس داده های گردآوری شده، مجموعا 19 هزار و 362 نوزاد در فوریه 2024 به دنیا آمدند که نسبت به سال قبل 3.3 درصد کاهش داشته است.

این پایین ترین رقم در ماه فوریه از زمانی است که آژانس آمار کره جنوبی شروع به جمع آوری داده های مرتبط در سال 1981 میلادی کرد.

پایان خبر cmsd

مهم ترین اخبار اجتماعی جهان در هفته گذشته

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مهم ترین اخبار اجتماعی جهان در هفته گذشته" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مهم ترین اخبار اجتماعی جهان در هفته گذشته"، کلیک کنید.