در روستاها 95 درصد و در شهرها 30 درصد مردم به مراکز بهداشتی مراجعه می کنند

در روستاها 95 درصد و در شهرها 30 درصد مردم به مراکز بهداشتی مراجعه می کنند

cmsd/اصفهان معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه امسال یکی از برنامه های وزارت بهداشت سلامت خانواده است که باید 27 میلیون نفر در کل کشور تحت پوشش قرار بگیرند و کل اصفهان تحت پوشش خدمات سلامت فعال قرار می گیرند، گفت: در روستاها حدود 95 درصد جمعیت به صورت خودجوش برای انجام مراقبت ها به مراکز بهداشتی مراجعه می کنند اما متاسفانه در شهرها این آمار حدود 30 درصد است و مردم در شهرها مشارکت و استقبال لازم را ندارند.

حمید گله دادی امروز(دوم اردیبهشت 1403) در نشست خبری با اصحاب رسانه، به مناسبت هفته سلامت، اظهار کرد: هفته سلامت زمانی است که همه کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی می توانند یک موضوع مشترک را در سطح جهانی پیگیری کنند و به دنبال راهکاری برای ارتقای سلامت باشد. سازمان بهداشت جهانی با 61 کشور آغاز به کار کرد و امروز 194 کشور عضو سازمان هستند و سازمان در 6 منطقه دفتر دارد و ما جزو منطقه مدیترانه شرقی هستیم.

 وی با بیان اینکه مردم شناخت زیادی از حوزه بهداشت ندارند و اغلب با حوزه درمان آشنا هستند، افزود: معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان حدود 7 هزار نفر پرسنل دارد که در یک هزار و  260 واحد بهداشت، در قالب 27 مرکز بهداشت در سراسر استان اصفهان مشغول به کار هستند و حدود 500 واحدهای بهداشتی در مراکز روستایی به عنوان خانه بهداشت فعالیت دارند. همچنین حدود 5 میلیون نفر در 26 شهرستان و 27 مرکز بهداشت زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هستند

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه سال گذشته شبکه بهداشت و درمان چهار شهرستان ورزنه، هرند، جرقویه و کوهیپایه به تصویب رسید، گفت: به دنبال افزایش شبکه بهداشت و درمان نیروی انسانی مورد نیاز برای فعالیت در شبکه های جدید جذب شدند و روز گذشته به مناسبت هفته سلامت تابلوی شبکه بهداشت شهرستان ورزنه نصب شد و مابقی شبکه ها تا آخر اردیبهشت ماه افتتاح خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به تفاهم نامه وزات بهداشت به دنبال گسترش فضای فیزیکی بهداشت هستیم و ساخت 156 پروژه متناسب با نیاز هر شهرستان در قالب خانه های بهداشت، پایگاه سلامت و مراکز سلامت در دست احداث هستند، که 36 پروژه توسط خیران و 120 پروژه از محل اعتبارات دولتی ساخته خواهد شد و همه این پروژه ها نیازمند 700 میلیارد تومان بودجه است و اکنون حدود 30 پروژه به اتمام رسیده واست.

گله داری با اعلام اینکه در سال 1402 بالغ بر 100 میلیارد تومان تجهیزات به حوزه بهداشت اصفهان اضافه شد، تصریح کرد: در این راستا 20 دستگاه خودروی شاسی بلند و 20 دستگاه موتورسیکلت برای مناطق صعب العبور و عشایر تهیه شده که این موارد حدود 40 میلیارد تومان هزینه نیاز داشته و 60 میلیارد تومان دیگر برای سایر تجهیزات هزینه شده است. همچنین سال گذشته حدود 700 نفر نیرو جذب شدند و مجوز استخدام 650 نفر دیگر را گرفته ایم.

وی شعار هفته سلامت امسال را ” سلامت خانواده و مردمی سازی سلامت خانواده” دانست و اضافه کرد: مردم باید برای ارتقای بهداشت و سلامت قدم بردارند، در روستاها حدود 95 درصد جمعیت به صورت خودجوش برای انجام مراقبت ها به مراکز بهداشتی مراجعه می کنند اما متاسفانه در شهرها این آمار حدود 30 درصد است و مردم در شهرها مشارکت و استقبال لازم را ندارند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، افزود: امسال 64 پایگاه سلامت در سطح استان راه اندازی خواهند شد. در شهرها به ازای هر هزار و 500 نفر یک مراقب سلامت و یک ماما خواهیم داشت که وظیفه مراقبت و مامایی را بر عهده دارند و فراخوان جذب نیروی مورد نیاز آغاز شده است.

وی در خاتمه گفت: امسال یکی از برنامه های وزارت بهداشت سلامت خانواده است که باید 27 میلیون نفر در کل کشور تحت پوشش قرار بگیرند، قطعا با فعالیت های انجام شده، استان اصفهان جزو استان های پیشرو در این زمینه خواهد بود. تا پایان سال کل استان تحت پوشش خدمات سلامت فعال قرار می گیرند، اگر می خواهیم سلامت را در شهرها ارتقا ببخشیم، راهکاری نداریم جز آنکه همان سیستم بهداشت روستایی را در شهر تحت عنوان مراقبین سلامت اجرایی کنیم و مردم را به سمت پایگاه های سلامت و مراکز بهداشت بکشانیم.  

پایان خبر cmsd

در روستاها 95 درصد و در شهرها 30 درصد مردم به مراکز بهداشتی مراجعه می کنند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "در روستاها 95 درصد و در شهرها 30 درصد مردم به مراکز بهداشتی مراجعه می کنند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "در روستاها 95 درصد و در شهرها 30 درصد مردم به مراکز بهداشتی مراجعه می کنند"، کلیک کنید.