عوارض خروج از کشور 1403 + تمامی هزینه های خروج از کشور

عوارض خروج از کشور 1403 + تمامی هزینه های خروج از کشور

سفر خارجی برای هر فرد شامل هزینه های گوناگون است. سفر شما با هر هدفی که باشد، مانند: گردشگری، اقامت، زیارت یا درمان پزشکی باید عوارض آن را پرداخت کنید.

به گزارش گروه بازار خبرگزاری علم و فناوری cmsd، اگر تابه حال به خارج از کشور سفرکرده باشید خودتان از هزینه های خروج از کشور مطلع هستید، اما اگر برای اولین بار می خواهید راهی کشورهای دیگر شوید، بهتر است در جریان باشید که بایستی بعد از هزینه پرواز و رزرو هتل باید عوارض خروج از کشور را پرداخت کنید. حال سوال پیش می آید که هزینه های مربوط به این عوارض چقدر است که در ادامه متن می توانید نسبت به این موضوع آگاهی داشته باشید. با توجه به اینکه در رابطه با پرداخت عوارض خروج از کشور سوالات زیادی پیش می آید، ما نیز در این متن سعی کردیم تا جای ممکن جواب درستی برایتان پیدا کنیم تا با خیال راحت نسبت به سفر اقدام کنید.

عوارض خروج از کشور چیست؟

شاید در همین ابتدا سوالتان این باشد که منظور از عوارض خروج از کشور چیست؟ مبلغی که هر شخص موظف است در هنگام خروج از کشور به دولت پرداخت کند، عوارض خروج از کشور (Departure Tax) می گویند. این عوارض با توجه به سفرهای هوایی، زمینی و دریایی محاسبه می شود و پرداخت آن برای همه ضروری است. تا چندین سال قبل، در هنگام پرواز خارجی این مبلغ به شهرداری واریز می شد اما در طی پنج سال اخیر این عوارض با عنوان مالیات خروج از کشور از مسافران دریافت شده و به حساب دولت واریز می شود. همچنین بخشی از این مبلغ به سازمان گردشگری و بخشی دیگر نیز برای بازسازی روستاهای مرزی کشور استفاده می گردد.

 

عوارض خروج از کشور 1403 + تمامی هزینه های خروج از کشور

مبلغ عوارض خروج از کشور در سال 1403 چند است؟

با توجه به بودجه مصوبه مجلس برای هر یک از گروه های خاص معین شده است که نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش یافته است. در تعیین هزینه عوارض چندین عامل وجود دارد که عبارت اند از تعداد دفعات سفر به خارج از کشور، نوع مرز، نوع سفر مانند زیارتی، سیاحتی و کاری. هریک از این عوامل تاثیر در مبلغ عوارض دارند. در سفر دوم 50 درصد و در سفر سوم نیز 100 درصد نسبت به عوارض خروج از کشور سفر اول اضافه تر دریافت می گردد.

عوارض خروج از کشور کودکان

برای این سوال نیز باید بگوییم که کودکان و نوزادان تا چندین سال قبل معاف از پرداخت عوارض بودند اما این روزها بزرگسال با کودکان و نوزادان تفاوتی ندارند و ضروری است هر فردی که کد ملی دارد در حین پرواز عوارض خروج از کشور پرداخت کند.

نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور

در کشورمان برای پرداخت عوارض خروج از کشور شیوه های گوناگونی وجود دارد که در ادامه به معرفی هرکدام می پردازیم تا گزینه راحت تر را انتخاب کنید.

پرداخت از طریق سامانه الکترونیک سداد

یکی از آسان ترین روش های پرداخت عوارض استفاده از سامانه سداد است که با همکاری سازمان امور مالیاتی و بانک ملی طراحی شده است.

پرداخت از طریق شعب بانک ملی ایران

اگر امکان استفاده از روش های پرداخت آنلاین عوارض خروج از کشور را نداشته باشید، باید به صورت حضوری به بانک ملی بروید و نسبت به پرداخت مبلغ عوارض اقدام کنید.

پرداخت از طریق کارت خوان پرداخت الکترونیک سداد

دستگاه های کارت خوان متصل به سامانه پلیس گذرنامه این امکان را فراهم می سازد تا به راحتی عوارض خروج از کشور را پرداخت کنید. همچنین به راحتی می توانید از دستگاه های ATM در فرودگاه استفاده کنید.

 

عوارض خروج از کشور 1403 + تمامی هزینه های خروج از کشور

ضروریت نگه داشتن رسید پرداخت عوارض

با پرداخت عوارض از روش های ذکرشده در سیستم ثبت می شود، بنابراین نیازی به ارایه قبض فیزیکی به متصدی پرواز نیست ولی برای اطمینان بیشتر می توانید تصویر پرداخت را بر روی گوشی خود نگه دارید تا در صورت نیاز نشان دهید.

افراد معاف از پرداخت عوارض خروج از کشور

با توجه به قانون پرداخت عوارض در هنگام خروج از کشور بایستی تمامی مسافران نسبت به پرداخت آن اقدام کنند. اما در این میان افرادی هستند که معافیت دارند، مانند:

خدمه پرواز: این افراد به دلیل شغلشان باید از کشور خارج شوند که در این صورت نیازی به پرداخت ندارند.

دانشجویان و افراد با مجوز تحصیلی: کسانی که در کشورهای خارجی تحصیل می کنند، این افراد نیازی به پرداخت عوارض ندارند و البته برای این افراد باید فاصله رفت وآمدهایشان بیشتر از 3 ماه باشد.

بیماران و جانبازان: این گونه افراد نیز با مجوز شورای پزشکی اگر برای درمان راهی کشورهای خارجی می شوند، از پرداخت عوارض معاف شده اند.

زایرین کربلا در اربعین: طبق مصوبات مجلس نیازی به پرداخت عوارض در این تاریخ را ندارند.

افراد با گذرنامه سیاسی: افرادی که گذرنامه سیاسی دارند و از وزارت کار و امور اجتماعی ویزای کار گرفته اند، نیازی به پرداخت عوارض خروج از کشور ندارند.

تخفیف عوارض خروج از کشور

بر اساس قوانین مصوبه در مجلس برخی از افراد شامل تخفیفات در پرداخت عوارض هستند:

ورزشکاران تیم ملی: ورزشکارانی که مجوز ورزش دارند، شامل تخفیف عوارض خروج از کشور می شوند.

مرزنشینان: افرادی که در روستاهای مرزی زندگی می کنند، فقط یک بار در طول سال باید عوارض خروج از کشور را پرداخت کنند.

مدارک لازم برای پرداخت عوارض خروج از کشور

برای پرداخت عوارض خروجی نیاز به ویزا، پاسپورت یا گذرنامه و غیره نخواهید داشت. برای پرداخت الکترونیکی باید کارت بانکی عضو سامانه شتاب همراه با رمز دوم داشته باشید و با ورود مشخصات فردی پرداخت انجام می شود.

تا چه زمانی فرصت پرداخت عوارض را داریم؟

زمان پرداخت عوارض خروج از کشور حداکثر 30 دقیقه قبل از سفر است. اما بهتر است از قبل نسبت به پرداخت آن اقدام کنید تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

 

آیا عوارض پرداخت شده قابل استرداد است؟

در صورت بروز اشتباه در پرداخت یا به دلیل انصراف از سفر به راحتی می توانید به سایت سامانه امور مالیاتی وارد شوید و درخواست استرداد هزینه را ثبت کنید. البته توجه داشته باشید که استرداد عوارضی که به صورت الکترونیکی پرداخت شده اند، امکان پذیر است.

مدت زمان اعتبار عوارض خروج از کشور

یکی از نکات قابل توجه در رابطه با پرداخت عوارض خروج از کشور این است که فقط تا پایان همان سال معتبر است.

سخن آخر

برای هر سفر موظف هستید تا هزینه هایی را پرداخت کنید، در سفرهای خارجی نیز علاوه بر هزینه های سفر باید نسبت به پرداخت عوارض خروج از کشور نیز اقدام کنید. از این مبلغ برای اهداف گوناگون استفاده می شود، بنابراین با آگاهی از روش های پرداخت و مبلغ آن می توانید سفری خوش داشته باشید. در این متن در مورد تمامی این موارد توضیحات داده شد، بنابراین با رعایت این موارد در سفرهای خارجی می توانید سفری همراه با آسایش را تجربه کنید.

عوارض خروج از کشور 1403 + تمامی هزینه های خروج از کشور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عوارض خروج از کشور 1403 + تمامی هزینه های خروج از کشور" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عوارض خروج از کشور 1403 + تمامی هزینه های خروج از کشور"، کلیک کنید.