چرا دانش آموزان می توانند برای 4 درس امتحان نهایی تک ماده کنند؟ – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار cmsd، سال گذشته بود که انتشار نمرات دانش آموزان در امتحانات نهایی با موجی از واکنش ها مواجه شد.

برای نخستین بار قاسم احمدی لاشکی؛ معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش از اُفت دو نمره ای معدل دانش آموزان در امتحانات نهایی خرداد سال 1402 خبر داد.

وضعیت نامناسب قبولی ها در امتحانات نهایی و افت شدید نمرات انتقادهایی را برای وزارت آموزش و پرورش به همراه داشت و عده ای مجدداً از نبود عدالت آموزشی نوشته و گفتند.

اواخر سال گذشته محمد مهدی کاظمی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در گفت وگویی از تغییرات در برگزاری امتحانات نهایی و تسهیل در فارغ التحصیلی دانش آموزان خبر داد. او این موضوع را مطرح کرد که شورای عالی آموزش و پرورش هم این پیشنهاد معاونت آموزش متوسطه را تایید کرده است.

بر اساس این مصوبه، دانش آموزان می توانند برای چهار عنوان درس نهایی که نصاب قبولی را کسب نکرده اند از «تبصره»، استفاده کنند.

در گذشته، اگر دانش آموزی معدل بالای ده گرفته بود؛ حتی اگر دو عنوان درس نهایی و دو درس غیر نهایی را نمره زیر 10 و بالای 7 (بین 7 تا 10) کسب می کرد، با شرط داشتن معدل بالای 10 می توانست با استفاده از تبصره، فارغ التحصیل شود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در خصوص دلایل تایید این موضوع گفته بود؛ با توجه به اینکه عمده دروس پایه های دهم و یازدهم نیز نهایی شده، معاونت آموزش متوسطه پیشنهاد داد تا 2 عنوان دروس «غیرنهایی» هم «نهایی» منظور شود؛ بدین ترتیب با موافقت کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش، مقرر شد دانش آموزان بتوانند جهت فارغ التحصیلی، برای 4 عنوان درس نهایی از این تبصره استفاده نمایند.

چرا دانش آموزان می توانند برای 4 درس امتحان نهایی تک ماده کنند؟

در شرایطی که وزارت آموزش و پرورش باید توجه خود را بر ارتقای کیفیت آموزشی قرار دهد؛ شورای عالی آموزش و پرورش به دنبال فارغ التحصیلی محصلان است تا به هر ترفندی و علی رغم کیفیت پایین آموزش ارایه شده در استان های محروم یا کمتر برخوردار، این افراد از مدرسه خارج شوند؛ به امید اینکه در بازار کار یا جای دیگری آینده خود را جست وجو کنند.

در حقیقت عمده این تغییرات ناشی از همان تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی است که ارزش نمرات امتحانات نهایی و سوابق تحصیلی را در پذیرش دانشگاه ها تا 60 درصد افزایش داد.

امانی دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در گفت وگویی هم همین موضوع را مطرح کرد و گفت: بسیاری از مصوبات اخیر درباره ایجاد سابقه تحصیلی در جهت تسهیل مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

پیشنهاد اخیر این است که طبق تک ماده؛ اگر دانش آموزی حداکثر در چهار عنوان درسی نمره 7 و بیشتر کسب کند و معدل کل وی نیز حداقل 10 باشد، فارغ التحصیل شناخته می شود.

سال گذشته در اولین سال محاسبه معدل امتحانات نهایی در پذیرش دانشگاه ها، متاسفانه شاهد اُفت نمرات دانش آموزان بودیم، کیفیت سوالات امتحانات نهایی و نبود عدالت آموزشی شد تا سال گذشته میانگین نمرات در شاخه نظری 11.62 و امسال به 10.02 رسید.

حالا آموزش و پرورش که در مسیر خود باید وضعیت امتحانات نهایی را بهبود بخشد و سوالات امتحانات نهایی را به نوعی طراحی کند که تنها دانش آموزان برتر قادر به پاسخگویی صحیح و کامل به سوالات باشند؛ شاهد افت نمرات و مردودی بسیاری از دانش آموزان خصوصاً در مناطق محروم و کمتر برخوردار بوده است. برای همین هم آموزش و پرورش به جای ارتقای وضع عدالت آموزشی و رشد وضعیت نمرات امتحانات نهایی در همه مناطق، اقدام به تغییر شرایط فارغ التحصیلی و محاسبه چهار درس زیر ده کرده است تا نوجوانان و محصلان بدون بهبود وضعیت تحصیلی از مدرسه خارج شوند و جای دیگری به دنبال آینده خود بگردند.

باید منتظر ماند و دید تصمیم جدید شورای عالی آموزش و پرورش تا چه میزان در افت نمرات دانش آموزان در امتحانات نهایی اثر گذار خواهد بود.

چرا دانش آموزان می توانند برای 4 درس امتحان نهایی تک ماده کنند؟ – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چرا دانش آموزان می توانند برای 4 درس امتحان نهایی تک ماده کنند؟ – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چرا دانش آموزان می توانند برای 4 درس امتحان نهایی تک ماده کنند؟ – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.