اگر هر روز نوشابه بخوریم چه اتفاقی در بدن ما می افتد؟

اگر هر روز نوشابه بخوریم چه اتفاقی در بدن ما می افتد؟

آفتاب نیوز :

فرشاد رشیدی با اشاره به مضرات بسیار نوشابه، گفت: نوشابه طیف وسیعی از مایعات را در برمی گیرد، اما آنچه در این بحث مقصود ما بوده و قرار است در خصوص مضرات آن صحبت کنیم نوشابه های گازدار شناخته شده در جامعه است.

وی افزود: طبق تحقیقات متعدد، مصرف طولانی مدت نوشابه های گازدار با مضرات و آسیب های بسیاری برای بدن همراه است و در همین راستا توصیه می شود مصرف این نوشیدنی از برنامه غذایی افراد کنار گذاشته شود.

رشیدی در تشریح مضرات نوشابه، مهمترین آن را وجود مقادیر زیاد قند در نوشابه های گازدار عنوان و تصریح کرد: نوشابه های گازدار مقدار زیادی قند دارند، اما به دلیل وجود گاز درون آنها، افراد کمتر طعم شیرینی آن را احساس می کنند و همین قند به راحتی بدن را دچار آسیب می کند.

وی افزود: قند زیاد موجود در نوشابه خطر ابتلا به چاقی و متعاقب آن ابتلا به دیابت و فشار خون بالا را به همراه دارد، همچنین این قند موجب افزایش پوسیدگی دندان ها می شود.

این کارشناس تغذیه گفت: همچنین قند موجود در نوشابه به تدریج ذایقه افراد را به سمت استفاده از خوراکی های شیرین سوق می دهد که باز هم زمینه ساز ابتلای افراد به چاقی و سایر بیماری های مرتبط با آن می شود. علاوه بر این ها قند موجود در نوشابه موجب ایجاد نفخ در سیستم گوارشی می شود.

این کارشناس تغذیه ماده خطرناک دیگر در نوشابه را اسید فسفریک دانست و افزود: این اسید فسفریک موجب کاهش جذب کلسیم در بدن شده و در طولانی مدت زمینه ساز ابتلا به بیماری های مفاصل و بویژه پوکی استخوان می شود، همچنین اسید فسفریک روند پوسیدگی دندان ها را تسریع می کند.

رشیدی به گاز موجود در نوشابه هم اشاره و تصریح کرد: گاز کربنیک موجود در نوشابه هم در طولانی مدت زمینه ساز ابتلا به سرطان است و موجب ضعف در عملکرد دستگاه گوارش می شود.

این کارشناس تغذیه به مواد نگهدارنده موجود در نوشابه ها هم اشاره و تصریح کرد: این مواد هم در طولانی مدت در ابتلای افراد به سرطان نقش دارند.

رشیدی گفت: متاسفانه بسیاری مردم خیلی از مواقع برای رفع عطش اقدام به نوشیدن نوشابه می کنند، در حالی که برخلاف تصور عموم مصرف نوشابه به دلیل قند بالای آن موجب تشدید کم آبی بدن شده و عطش فرد را افزایش می دهد.

این کارشناس تغذیه اشاره ای هم به نوشابه های انرژی زا کرد و افزود: متاسفانه مصرف این نوع نوشابه ها به دلیل عنوان جذاب آن در میان جوانان و نوجوانان افزایش پیدا کرده، درحالی که مصرف این نوع نوشابه ها به دلیل کافیین بالای موجود در آن روی سیستم عصبی اثرگذار است و موجب بی قراری و بی خوابی افراد می شود.

وی افزود: همچنین مصرف این نوع نوشابه ها در برخی افراد بویژه کودکان موجب ایجاد حساسیت می شود.

اگر هر روز نوشابه بخوریم چه اتفاقی در بدن ما می افتد؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اگر هر روز نوشابه بخوریم چه اتفاقی در بدن ما می افتد؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اگر هر روز نوشابه بخوریم چه اتفاقی در بدن ما می افتد؟"، کلیک کنید.