این رژیم ها که می تواند چاق ترتان کند

این رژیم ها که می تواند چاق ترتان کند

آفتاب نیوز :

دکتر احسان حجازی درباره رژیم های روزه داری متناوب توضیحاتی داد و اظهار کرد: چاقی و اضافه وزن آورده زندگی مدرن است، موضوعی که افراد را ترغیب به استفاده از راهکار های سریع برای کاهش وزن می کند.

وی با اشاره به اینکه یکی از روش هایی مورد توجه جوامع مدرن و افراد با مشغله زیاد است، رژیم های روزه داری متناوب یا فستینگ است افزود: این رژیم ها اصولا برای افرادی است که حوصله و صبوری کنترل دریافت و شمارش کالری را ندارند.

دکتر حجازی گفت: رژیم روزه داری متناوب شش روش دارد که ساده ترین حالت آن 12 ساعت روزه داری است که ساعاتی از آن را در خواب می گذرانیم در این روش فرد 12 ساعت از شبانه روز را چیزی نمی خورد به طورمثال از هشت صبح تا هشت شب صرف غذا آزاد و باقی ساعات ممنوعیت غذا خوردن وجود دارد.

عضو هییت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به یکی دیگر از انواع رژیم های غذایی فستینگ روزه داری اشاره کرد و ادامه داد: رژیم 16 به هشت یکی دیگر از رژیم های فستینگ است، در این روش فردی که از این رژیم پیروی می کند هشت ساعت غذا می خورد و در 16 ساعت باقی مانده روزه دار است.

دکتر حجازی گفت: ساعات منع غذا خوردن در رژیم روزه داری متناوب مختلف است، این تقسیم بندی با شرایط جسمی و میزان اضافه وزن افراد تفاوت دارد.

وی ادامه داد: از دیگر مدل های رژیم فستینگ می توان به رژیم های هفتگی اشاره کرد از جمله اینکه در برخی رژیم ها محدودیت برای دو روز در هفته است به این شکل که به طور مثال دو روز در هفته محدودیت دریافت کالری وجود دارد و مابقی روز ها کالری به میزان دلخواه و متعادل دریافت می شود، نکته اینجاست که این دو روز نباید پشت سر هم باشد.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه با بیان اینکه رژیم های روزه داری متناوب عوارض و درعین حال سودمندی هایی هم دارد، گفت: از مزایای این رژیم ها ایجاد تغییراتی در ترکیبات بدن است، به عبارتی این رژیم ها باعث کاهش حجم دور کمر و چربی شود.

کاهش کلسترون یکی دیگر از فواید رژیم های روزه داری متناوب است که دکتر شجاعی به آن اشاره کرد و گفت: تنظیم سطح قند خون ناشتا و کاهش مقاومت به انسولین و تنظیم ریتم خواب شبانه روزی از دیگر مزیت های رژیم های مذکور است.

وی به کاهش التهاب به عنوان یکی دیگر از سودمندی های رژیم های فستیینگ اشاره کرد و گفت: کاهش التهاب می تواند باعث کاهش بیماری های مزمنی مثل سرطان، دیابت و سایر بیماری ها شود.

دکتر شجاعی به کارایی و اثربخشی رژیم های فستینگ اشاره کرد و افزود: اگر این رژیم ها به صورت اصولی و با مشورت متخصص تغذیه انجام شود در سلامت و کاهش اضافه وزن موثر است به شکلی اثرات و ماندگاری آن هم با رژیم های متناوب و کلاسیک یکسان گزارش شده است.

عضو هییت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به عارضه های جانبی این رژیم ها اشاره کرد و افزود: احساس گرسنگی و ضعف و در پی آن کاهش سطح تمرکز، خستگی، افت خلق و خو، کاهش آستانه تحریک پذیری و پایین آمدن سطح کیفیت زندگی از جمله عارضه های این رژیم است.

وی پیروی خودسرانه از رژیم های غذایی را مورد انتقاد قرار داد و خاطرنشان کرد: این رژیم ها به هر فردی توصیه نمی شود، چون برخی افراد نمی توانند مداوم روزه دار باشند به طور مثال زنان شیرده، باردار و یا مبتلایان به سنگ کلیه، بیماری های گوارشی و یا دچار رفلاکس نباید از این رژیم استفاده کنند.

دکتر شجاعی با اشاره به اینکه رژیم فستینگ در برخی افراد اثر عکس دارد نیز گفت: برخی به دلیل اینکه ساعاتی از روز را گرسنه می شوند و یا با محدودیت کالری مواجه اند در بازه زمانی آزاد بی رویه غذا می خورند و کالری بیشتری دریافت می کنند.

وی تاکید کرد: طی مطالعات انجام شده رژیم روزه داری متناوب تاثیرات مثبتی بر کنترل چربی خون، کلسترول و مقاومت انسولینی دارد، اما نکته اینجاست که این پژوهش ها در بازه زمانی کوتاه روی افراد انجام شده و تایید آن نیازمند مطالعات بیشتر است.

این عضو هییت علمی دانشگاه با بیان اینکه رژیم های طولانی مدت فستینگ در شرایطی که فرد روزانه کمتراز 1200 کالری دریافت کند، خطرناک است، گفت: عدم دریافت کالری لازم می تواند فرد را به سوء تغذیه مبتلا کند بنابراین هرگز خودسرانه رژیم فستینگ نگیرید و پیش از هر اقدامی با متخصص تغذیه مشورت کنید.

دکتر شجاعی توصیه کرد: آماده کردن بدن برای رژیم های روزه داری ضرورت دارد خصوصا ورزشکاران باید تحت نظر متخصصان تغذیه کالری دریافتی را تنظیم کنند، ضمن اینکه بهتر است بازه زمانی ورزش کردن نزدیک به زمان هایی باشد که فرد مجاز به مصرف غذاست.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه درباره ممنوعیت غذایی در رژیم روزه داری متناوب نیز گفت: فردی که اضافه وزن دارد و قصد دارد رژیم فستینگ بگیرد نمی تواند در ساعات مجاز غذا خوردن کالری اضافی دریافت کند بهتر است این افرد غذا های سالم، کم چرب و سبزیجات بیشتر را به رژیم خود اضافه کنند.

دکتر شجاعی ادامه داد: پایش و دنبال کردن رژیم روزه داری متناوب به شرایط بدنی افراد بستگی دارد به طور مثال اگر فردی اضافه وزن محدودی دارد بین دو تا سه ماه به وزن مطلوب می رسد، اما اگر فردی از چاقی مفرط رنج می برد مدت زمان بیشتری باید از این رژیم پیروی کند، ولی باید از این نکته غافل نشد که دنبال کردن طولانی مدت از این رژیم مستلزم استفاده از مکمل ها با مشورت متخصص تغذیه است.

وی به عوارض جانبی رژیم فستینگ اشاره کرد و گفت: سردرد، سرگیجه و یبوست از عارضه های کوتاه مدت این رژیم است، علت اینکه تاکید می شود این رژیم با مشورت پزشک متخصص دنبال شود به این دلیل است که عارضه های جانبی به حداقل برسد.

این رژیم ها که می تواند چاق ترتان کند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این رژیم ها که می تواند چاق ترتان کند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این رژیم ها که می تواند چاق ترتان کند"، کلیک کنید.