پرندگان مهاجر هنگام پرواز روی دریا چگونه استراحت می کنند؟

پرندگان مهاجر هنگام پرواز روی دریا چگونه استراحت می کنند؟

براساس داده های پژوهشگران حوزه حفاظت از پرندگان، تخمین زده می شود که 2 هزار گونه از پرندگان بدون توقف مسیر مهاجرت دریایی خود را طی می کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری cmsd، برای برخی از پرندگان، بهترین استراتژی توقف نکردن است. مطالعه ای در سال 2021 که پنج گونه پرنده را مورد بررسی قرار داده بود، نشان داد که برخی گونه ها مانند شاهین بحری و عقاب ماهیگیر در بخشی از مسیر مهاجرت خود را به دست باد می سپارند، آنها از این طریق انرژی لازم را برای ادامه سفر ذخیره می کنند.

به عبارتی دیگر این گونه از پرندگان در جریان باد بدون این که نیازی به بال زدن و صرف انرژی داشته باشند، سُر می خورند، مثل گلایدرها که بدون موتور در آسمان پرواز می کنند.

پژوهشگران بر این باورند که پرندگان مهاجر مسیرهای پرواز خود را طوری تنظیم می کنند که هنگام پرواز بر فراز دریا از جریان وزش باد برای اوج گرفتن بهره ببرند. این به آنها کمک می کند تا صدها کیلومتر پرواز کنند.

مطالعات در سال های اخیر نشان می دهد که تعدادی از پرندگان از کشتی ها به عنوان ایستگاه استراحت استفاده می کنند. محققان می گویند تعداد این پرندگان بیش از آن بود که تصور می کردند.

براساس مطالعه ای که نتایج آن در 2022 منتشر شده است، محققان طی تحقیقی به مدت 25 روز در دریای مدیترانه، موفق شدند نام 13 گونه مختلف از پرندگان را که برای استراحت روی قایق آن ها توقف کرده بودند، ثبت کنند.

میانگین مدت توقف پرندگان در قایق ها 42 دقیقه بوده است که این زمان نسبتا کوتاه بوده است. با این حال، بیشتر پرندگان یا به دلیل مواجهه با آب و هوای بد یا وضعیت بدنی نامناسب و نیاز به استراحت، تصمیم به توقف گرفتند.

تخمین زده می شود تقریباً 4 میلیون پرنده می توانند از کشتی ها در مدیترانه مرکزی به عنوان مکان توقف استفاده کنند.

 

پرندگان مهاجر هنگام پرواز روی دریا چگونه استراحت می کنند؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پرندگان مهاجر هنگام پرواز روی دریا چگونه استراحت می کنند؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پرندگان مهاجر هنگام پرواز روی دریا چگونه استراحت می کنند؟"، کلیک کنید.