جهش قیمت سکه به این دلیل مهم / بازار طلا و سکه به کدام سمت می رود؟

جهش قیمت سکه به این دلیل مهم / بازار طلا و سکه به کدام سمت می رود؟

به گزارش cmsd، با شروع به کار بازارهای مالی بعد از تعطیلات نوروز 1403، قیمت طلا و سکه با افزایش همراه شد و تا لحظه تنظیم این گزارش قیمت هر سکه طرح جدید به 41 میلیون و 900 هزار تومان رسید. همچنین هر گرم طلای 18 عیار 3 میلیون و 432 هزار تومان شد. قیمت جهانی انس طلا نیز دو هزار و 259 دلار اعلام شد.

همشهری در خبری نوشت:رییس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران در مورد دلایل افزایش قیمت طلا و سکه در بازار داخل به همشهری گفت: بخشی از افزایش قیمت طلا و سکه در بازار داخل به خاطر افزایش قیمت انس جهانی طلا، بخش دیگر به خاطر نوسانات افزایشی در بازار ارز داخل و بخشی هم متاثر از اخبار سیاسی و اقتصادی در جهان است.

نادر بذرافشان با بیان اینکه تقاضا همچنان در بازار کاهشی است، عنوان کرد: اینکه بگوییم بازار از لحاظ تقاضا تغییر کرده و افزایش تقاضا سبب رشد قیمت ها شده است، درست نیست و بازار همان روال رکود و عادی خود را طی می کند.

بذرافشان در مورد تاثیر افزایش قیمت انس جهانی طلا بر قیمت طلا و سکه در داخل افزود: از ابتدای سال میلادی 2024 پیش بینی ها این بود که در سال جدید میلادی انس طلا به 2500 دلار برسد که بعد از گذشت حدود 4 ماه از سال میلادی جدید پیش بینی ها درست از آب درآمد و در این مدت انس طلا حدود 250 دلار افزایش یافت. این در حالی است که قیمت انس جهانی طلا از ابتدای سال شمسی تا الان (14 روز اخیر) 92 دلار افزایش یافته و تا محدوده 2 هزار و 300 دلار آمده است. بر این اساس، حتی می شود گفت این افزایش یک مقدار زودتر از پیش بینی ها بوده است. علاوه بر آن، نوسانات بازار ارز هم در این زمینه تاثیرگذار بوده که باعث شده است رشد قیمت ها تشدید شود و افزون بر آن، خبرهای سیاسی و اقتصادی در سطح دنیا هم از عوامل مهم افزایش قیمت طلا و سکه در بازارهای داخلی بوده است.

باید منتظر ماند

رییس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران در مورد روند قیمت طلا و سکه در روزهای آینده گفت: چون افزایش اخیر قیمت ها یک مقدار غیرمنتظره بوده است باید منتظر ماند و دید بازار جهانی در روزهای آینده به چه سمت و سویی می رود و انس جهانی طلا چقدر تغییر می کند. ضمن آنکه باید به سمت و سوی بازار ارز در داخل کشور هم توجه داشت اگر بانک مرکزی بتواند مانند گذشته بازار ارز در داخل را کنترل کند و حراج انواع سکه در مرکز مبادله ارز و طلا انجام شود می تواند نقش مهمی در ثبات و حتی کاهش قیمت ها داشته باشد.

توصیه به مردم

بذرافشان در پاسخ به این سوال که آیا الان وقت خرید طلا و سکه است؟ گفت: خرید طلا و سکه همیشه جزو آخرین خریدها در سبد مردم بوده و باید شرایط خرید آن فراهم شود اما در هر صورت برای خرید طلا و سکه باید شرایط را بررسی و مقایسه کرد. با این حال همانطور که اشاره شد در حال حاضر به نظر من افزایش قیمت ها نسبت به انس جهانی بالاست و اگر بانک مرکزی اقدام به کنترل بازار ارز و عرضه سکه در بازار کند می تواند بازار طلا را کنترل کند.

217

جهش قیمت سکه به این دلیل مهم / بازار طلا و سکه به کدام سمت می رود؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جهش قیمت سکه به این دلیل مهم / بازار طلا و سکه به کدام سمت می رود؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جهش قیمت سکه به این دلیل مهم / بازار طلا و سکه به کدام سمت می رود؟"، کلیک کنید.