روایتی از دلدادگی گیلانیان به امام اول شیعیان – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری cmsd، گروه استان ها: صبح روز شهادت حضرت علی علیه السلام میدان شهدای ذهاب رشت میزبان عزادارانی بود که با توجه به احیای شب گذشته، خود را به تجمع عشاق رساندند و با ذکر مصیبت حضرت علی علیه السلام عشق و ارادت خود را به امامِ مظلوم شیعیان ابراز کردند.

مادحین هر کدام در وصف آقای مظلومان عالم او که سی سال در فراق دخت پیغمبر (س) خون گریست، روضه و مرثیه خواندند و هر کدام به طریقی برای مولای خود نوکری کردند، یکی به زبان مادری (گیلکی) و دیگری به زبان پارسی از ذکر مصیبت علی (ع) گفتند و دنیای بی علی (ع) را سخت و سنگین دانستند.

در میان عزاداران نیز پیر و جوان، زن و مرد، کودک و نوجوان سیاه پوش آمده بودند زیر آسمان شهر بر سر و سینه بزنند و بگویند همه دنیای آنها علی (ع) و اولاد مطهر ایشان است بنابراین حرمت این روز را بر خود واجب می دانند و در روز عزای پدر به آیین دیگری نمی اندیشند.

روایتی از دلدادگی گیلانیان به امام اول شیعیان

ارادت به امیرمومنان (ع) میراث مادری است

به سراغ بانویی رفتم که گوشه مجلس در حال و هوای خود به عزاداری می پرداخت از او پرسیدم دیشب احیا داشتید و با وجود اینکه باید استراحت می کردید خود را به مجلس مولا علی (ع) رسانید؟ سرش را بالا آورد و با صدایی گفت: «داغ پدر دیده ایم مگر می توان در خانه ماند و در روز عزای مولایمان ساکت نشست؟»

خانم مرتضوی در ادامه افزود: برخی ها فکر می کنند می توانند با حرف های امروزی نور مولا را خاموش کنند اما نمی دانند که این نور حقیت است که در دل های ما نقش بسته و ما هم با جان و دل به عنوان میراث به فرزندانمان می آموزیم.

این بانوی رشتی که همراه با نوه اش به میدان شهرداری آمده بود با اشاره به ان دختر نوجوان بیان کرد: همه سرمایه زندگی ما بچه ها و نوه های ما هستند و از خدا می خواهم سرمایه های زندگی ما در مسیر علوی ثابت قدم بمانند و ما با روی سپید به محضر مولا در قیامت حاضر شویم.

روایتی از دلدادگی گیلانیان به امام اول شیعیان

این شهر یک پارچه عزادار امام اول شیعیان است

کمی آن طرف تر یکی از فرهنگیان را دیدم که آمده بود برای عزاداری از او پرسیدم با وجود احیای دیشب خود را به این برنامه رساندید و او در پاسخ گفت: این شهر یک پارچه عزادار امام اول شیعیان است و ما همه در سفره و خان این آقا بزرگ شدیم و هرگاه زمین خوردیم دست روی زانو گذاشتیم و با ذکر یا علی از جا بر خواستیم.

آقای محمدی در ادامه افزود: در این تجمع پر شکوه همه آمده اند که عرض ارادت خود را به حضرت علی (ع) نشان دهند، مردم گیلان مردمی علوی تبارند و با عشق و ارادت به حضرت علی بزرگ شده اند.

در روز شهادت حضرت علی علیه السلام مردم گیلان در جای جای استان و مردم رشت با تجمع در میدان شهرداری با ذکر مصیبت امام اول شیعیان عزاداری کردند و در آخر نیز به امامت آیت الله فلاحتی به اقامه نماز جماعت ظهر و عصر پرداختند.

روایتی از دلدادگی گیلانیان به امام اول شیعیان – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روایتی از دلدادگی گیلانیان به امام اول شیعیان – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روایتی از دلدادگی گیلانیان به امام اول شیعیان – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.