شب زنده داری علوی تبارها در دومین شب قدر

cmsd/مازندران مومنان خداجوی دیار علویان مراسم احیای شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان با حضور در اماکن زیارتی باشکوه و درفضای معنوی خاصی برگزار و با فریاد «الغوث، الغوث» به درگاه حضرت دوست دست به دعا بردند و از معبود خویش طلب آمرزش و عاقبت بخیری کردند.

مردم دیار علویان در دومین شب از شب های قدر و شب شهادت حضرت علی (ع) با حضور در مساجد، حسینیه ها، امامزادگان و بقاع متبرکه ضمن شب زنده داری و قرایت دعاهای این شب، در رثای امیرالمومنین عزاداری و نوحه خوانی کردند.

قرآن به سر گرفته اند و آرزوهایشان را با نگاهی خیس زیر لب نجوا می کنند، هوا هوای غریبانه احساس است، امشب گویا دروازه های آسمان گشوده شده و ملایکه به اذن خداوند بر زمین فرود آمده اند تا مهمان دل های شب زنده داران شوند.

اهمیت شب قدر ازآن جهت است، که امام صادق (ع) فرمودند: مقدّرات الهی در شب نوزدهم تعیین، در شب بیست و یکم تایید و در شب بیست و سوم ماه رمضان امضا می شود.

شب زنده داری علوی تبارها در دومین شب قدر

به همین دلیل اساتید اخلاق سفارش می کنند تا با احیای این سه شب ، سرنوشت یک سال را با رستگاری رقم بزنیم و غفلت از این شب ها باعث ورشکستگی انسان می شود و امشب، دوازدهم فروردین مصادف با شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان و دومین شب از شب های احیا و به روایتی شب قدر است.

شب قدر همان شبی است که در تمام سال شبی به خوبی و فضیلت آن نمی رسد و عمل در آن بهتر از عمل در هزار ماه است و در آن شب، تقدیر امور سال می شود و ملایکه و روح که اعظم ملایکه است در آن شب به اذن پروردگار به زمین نازل می شوند و به خدمت امام زمان (عج) مشرّف می شوند و آنچه برای هرکس مقدّر شده، بر امام زمان عرضه می کنند.

این مراسم با حضور زایران و مجاوران ومردم مازندران در آستان مقدس حرم امامزادگان معصوم (ع) شاخص این استان در حالی برگزار شد که صحن ها و رواق ها مملو از حضور عاشقانی بود که با اشک دیده با خدای خویش راز و نیاز می کردند و صدای «الغوث الغوث» آنها با طلب فرج در ظهور صاحب الزمان (عج) همراه بود.

شب زنده داری علوی تبارها در دومین شب قدر

شهروندان مازندرانی در دومین شب قدر در صحن حرم امامزادگان و بقاع متبرکه و مساجد سراسر این استان گردهم آمدند تا با نوای «الغوث، الغوث» از چشمه جوشان رحمت الهی بهره ای ببرند.

هر کسی به امیدی آمده بود، امیدی که با چشمانی خیس آن را در این شب از صاحب قدر و قرآن طلب می کرد.

 حضور قشرهای مختلف روزه داران و زایران از نقاط مختلف شهرهای مازندران در این آیین ها بویژه حضور نوجوانان و کودکان در کنار خانواده ها حال و هوای خاصی به این مراسم معنوی بخشیده بود.

آیین احیای دومین شب قدر در بارگاه منور امامزاده ابراهیم (ع) آمل

این مراسم با  قرایت قرآن کریم آغاز شد و با قرایت دعای جوشن کبیر توسط مداحان اهل بیت (ع) وسخنرانی ها ادامه یافت.

یکی از اساتید حوزه و دانشگاه در جمع پرشور شب زنده داران در آستان مقدس امامزاده ابراهیم(ع) با اهمیت شب قدر و احیای این شب های پرفضیلت گفت: در این شب های با عظمت، تقدیر یکساله افراد تعیین و سرنوشت آنها مشخص می شود.

شب زنده داری علوی تبارها در دومین شب قدر

حجت الاسلام آلوستانی، بر بهره گیری هرچه بیشتر از فضیلت این شب ها تاکید و تصریح کرد: حقیقت شب قدر، درک قلبی امام زمان(عج) است و باید در این شب کاری کرد که ولی عصر به قلب و وجودمان توجه کند.

وی ادامه داد: شب نوزدهم، شب تقاضاست در این شب مقدرات رقم می خورد همچنین شب 21 رمضان نیز شب تثبیت است و شب 23 رمضان که از اهمیت بالاتری برخوردار است چرا که شب تنفیذ به دست امام زمان محسوب می شود در این شب ولی عصر (عج) cmsd و امضاء بر سرنوشت مومنان می زند.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: شب قدر به چند دلیل دارای اهمیت است اول اینکه لیله القدر معجزه ماه رمضان است همچنین این شب، شب نزول قرآن است در این شب سرنوشت انسان رقم می خورد.

حجت الاسلام آلوستانی تصریح کرد: قرآن کریم نیز معجزه خاتم الانبیاء است به برکت قرآن باید در این شب بزرگ به قرب الهی دست یافت چرا که ماه رمضان فرصتی را رقم می زند که انسان در آن تصمیم می گیرد و اراده می کند که به قرب الهی نزدیک شود.

شب زنده داری علوی تبارها در دومین شب قدر

وی خطاب به جوانان گفت: جوانان باید در زندگی تصمیم بگیرند که از معصیت و گناه فاصله گرفته و خود را به قرب الهی نزدیک کنند و از همین جوانی معصیت و گناه را کنار بگذارند زیرا زیبایی جوانی در دوری جستن از گناه است.

وی با بیان اینکه امروز موج اسلام گرایی در دنیا بیداد می کند، تصریح کرد: همزمان دشمنان هم برای کمرنگ کردن و جلوگیری از نفوذ اسلام دست به هرکاری می زنند و باید همه مراقب نفوذ و ترفند دشمن در انحراف دین باشند.

مراسم دومین شب قدر سال 1403با مراسم قرآن به سرگرفتن و توسل به کلام وحی پایان یافت.

شب های قدر سه شب 19، 21 یا 23 ماه رمضان است.

شب زنده داری علوی تبارها در دومین شب قدر

(شب اول) امسال برابر با روز جمعه 10 فروردین 1403، (شب دوم) روز یک شنبه 12 فروردین و (شب سوم) روز سه شنبه 14 فروردین است.

پایان خبر cmsd

شب زنده داری علوی تبارها در دومین شب قدر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شب زنده داری علوی تبارها در دومین شب قدر" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شب زنده داری علوی تبارها در دومین شب قدر"، کلیک کنید.