ماجرای ساخت مسجد در بوستان قیطریه تهران چیست؟ – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان

ماجرای ساخت مسجد در بوستان قیطریه تهران چیست؟ - خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری cmsd، گروه جامعه: بوستان قیطریه یکی از بوستان های شمال شهر تهران است که در محلهٔ قیطریه و در ناحیه هفت منطقه 1 شهرداری تهران واقع شده و این بوستان در شمال بزرگراه صدر و انتهای خیابان قیطریه واقع است و از شمال به فرمانیه، از جنوب به میدان پیروز و بزرگراه صدر، از شرق به چیذر و از غرب به قیطریه و خیابان شریعتی محدود می شود.

طی روزهای اخیر موضوع ساخت مسجد در بوستان قیطریه به دلیل مطرح شدن احتمال قطع برخی درختان یا اینکه اصلاً ساخت مسجد توسط شهرداری قانونی نیست با حواشی مختلفی به ویژه در فضای مجازی روبه رو بوده است، شهردار تهران و سخنگوی شهرداری می گویند کار قانونی است و درختی قطع نمی شود ولی منتقدین نظر دیگری دارند.

مخالفان چه می گویند؟

سید سعید لواسانی امام جمعه سابق لواسان هم با انتقاد از تصمیم زاکانی شهردار تهران برای ساخت مسجد در پارک قیطریه در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: ساخت مسجد کار شهرداری نیست، ساخت مسجد مردمی ترین عمل مومنانه جمعی است. شهرداری به وظیفه خود بپردازد و مسجد را به مومنان بسپارد. ساخت پارک، احداث بزرگراه، توسعه سامانه های شهری، بهینه کردن مسیرها و… وظایف شهرداری است که الحمدلله درباره آن ها بغایت کم کاری می کند.

ناصر امانی عضو شورای شهر تهران مدعی است: خیّری، مبلغی را وقف ساخت مسجد کرده است و فرزندان این خیّر برای اجرای وصیت پدر مرحوم خود با رایزنی و تعامل با مسوولان شهرداری، قسمتی از بوستان قیطریه را برای این منظور انتخاب کرده اند ولی انتخاب فضای بوستان برای ساخت مسجد، خلاف قانون و مصوبات شورای شهر است و ساخت وساز در بوستان ها به جز خدمات ضروری مثل سرویس بهداشتی و نمازخانه ممنوع است.

به گفته امانی بوستان ها پهنه «جی» محسوب می شوند و تغییر کاربری پهنه ها هم بدون مصوبه مراجع قانونی ممنوع است.

البته امانی با تاکید بر اینکه نه درختی قطع شده، نه درختی جابجا شده است، گفت: در آستانه روز درختکاری خبری منتشر شد که قسمتی از بوستان قیطریه حصارکشی شده است و قصد جابجایی درختان و ساخت وساز را در بوستان دارند و مجدد، در پی تماس های مردمی باخبر شدیم که گودبرداری انجام شده است. از این محل بازدید کردم و دیدم که 1500 متر از ضلع شمالی پارک حصارکشی شده اما نه درختی قطع شده، نه درختی جابجا شده است.

امانی افزود: با توجه به وجود دو مسجد بزرگ دیگر در فاصله 300 تا 500 متری این مکان، آن ها را برای ادای فریضه نماز مناسب دانست.

وی همچنین تصریح کرد: 15 درخت ارزشمند قدیمی با قطر چند ده سانتی متری در محوطه حصارکشی شده وجود دارد که امکان جابجایی آن ها حتی در فصل مناسب هم نیست. علاوه بر آن، از ده ها اصله درخت و گونه های گیاهی نیز باید محافظت شود.

همچنین امانی، عضو شورای شهر تهران در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) گفت: ساخت مسجد در بخشی از بوستان قیطریه نه تنها تعظیم شعایر اسلامی نیست بلکه موجب تخریب شعایر و بدبینی بخش وسیعی از شهروندان خواهد شد، تا کِی قرار است خودزنی کنیم

وی افزود: شهرداری تهران به تذکری که در آخرین جلسه علنی شورای شهر دادم توجه نماید و توجیه نکند.

موافقان ساخت مسجد چه استدلالی دارند؟

اما مجید غفوری، دبیر شورای ساماندهی، توسعه و گسترش مساجد شهر تهران در خصوص احداث مسجد در قسمتی از پارک قیطریه افزود: قیطریه یکی از محلاتی است که از نظر سرانه امکان مذهبی از جمله مسجد با کمبود مواجه بوده و درخواست های مکتوب متعددی از سوی اهالی متدین این محله برای احداث مسجد دریافت کرده ایم.

وی ادامه داد: بالاترین مرجع تصویب طرح احداث مساجد در شهر تهران، شورای ساماندهی، توسعه و گسترش مساجد است که ریاست آن را شهردار تهران بر عهده دارد.

به گفته وی، چندی پیش یکی از خیرین اهل قیطریه، مراجعه کرد و خواستار تخصیص زمین برای احداث مسجد در این محله شد، این موضوع در شورای ساماندهی، توسعه و گسترش مساجد مطرح و پس از انجام بررسی های کارشناسانه، زمینی با موقعیت مناسب در ضلع شمال شرقی پارک قیطریه برای احداث مسجد تخصیص داده شد.

دستیار شهردار تهران اظهار کرد: این زمین، محل بسیار مناسبی برای ساخت مسجد است چرا که این مکان با سایر اماکن مذهبی و مساجد حداقل یک کیلومتر فاصله زمینی دارد و هم مردم حاضر در پارک و هم اهالی محله می توانند از خدمات مذهبی و فرهنگی آن بهره مند شوند بنابراین، این مسجد کارکردی نه صرفاً محلی بلکه منطقه ای خواهد داشت.

غفوری با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ درختی به هیچ عنوان در پارک قیطریه قطع یا جابجا نشده است، گفت: مساحت این پارک 122 هزار مترمربع است و حدود 800 مترمربع آن به ساخت مسجد اختصاص داده شده، یعنی سطح اشغال مسجد، کمتر از یکصدم پارک خواهد بود.

وی یادآور شد: در طرح اولیه این مسجد، پیش بینی جابجایی حدود چهار درخت در نظر گرفته شده بود که با دستور شهردار تهران، قرار شد این طرح مجدد مورد بازنگری قرار گیرد که در طرح جدید هیچ درختی جابجا نخواهد شد.

دبیر شورای ساماندهی، توسعه و گسترش مساجد شهر تهران با بیان اینکه هیچگونه فضای تجاری برای این مسجد طراحی نشده است، افزود: به شهروندان محله قیطریه مژده می دهیم طراحی این مسجد به یکی از بهترین مهندسین معمار واگذار شده تا به عنوان مسجدی فاخر و باشکوه، به زیبایی پارک و محله بیفزاید و به عنوان نگینی نه تنها در محله که در کل منطقه بدرخشد.

زاکانی: حتماً مسجد می سازیم و هیچ درختی قطع نمی شود

اما پس از اظهار نظر مخالفان و موافقان علیرضا زاکانی، شهردار تهران درباره ابهامات ماجرای ساخت مسجد در پارک قیطریه گفت: حتماً در پارک ها مسجد می سازیم و درختی هم قطع نمی شود.

وی با اشاره به ساخت مسجد در بوستان قیطریه بیان داشت: فقط 15 – 10 نهال آنجاست که قرار شد بردارند و آن طرف تر بکارند.

محمدخانی: ساخت مسجد در 34 بوستان فرامنطقه ای مصوبه دارد

عبدالمطهر محمدخانی، سخنگوی شهرداری تهران هم درباره ماجرای ساخت مسجد در بوستان قیطریه در صفحه شخصی خود در فضای مجازی واکنش نشان داد که این واکنش را می توان رسمی ترین واکنش به موضوع ساخت مسجد در بوستان قیطریه قلمداد کرد.

وی نوشت: چند روزی است موضوع ساخت مسجد در پارک قیطریه به سوژه برخی از فعالان شبکه های اجتماعی تبدیل شده و گاهی ادعاهای عجیب و غریبی در این باره مطرح می شود.

ساخت مسجد در بوستان های فرامنطقه ای (پارک های بزرگ غیر محله ای) مصوبه شورای عالی مساجد تهران را دارد. در 3دهه گذشته 43 مسجد در آن ها ساخته شده و برای 34 بوستان فرامنطقه ای دیگر از جمله پارک قیطریه مصوبه دارد. گرچه از سال ها پیش مطالبه مردمی برای احداث مسجد در این پارک وجود داشت.

محمدخانی بیان داشت: سرانه ساخت مسجد در تهران در مقایسه با دیگر شهرهای ایران و از آن بدتر پایتخت های کشورهای اسلامی بسیار پایین تر است. اینکه برخی از مساجد موجود نمازگزار کمی دارند یا بازه سنی خاص نمازگزاران در آن ها به دلایل متعددی باز می گردد و دلیل خوبی برای عدم توسعه مساجد نیست.

وی گفت: از طرفی استدلال ساخت مسجد در پارک های فرامنطقه ای به رغم وجود مساجد دیگر منطقه هم این است که بخش عمده ای از مراجعان به این پارک ها اساساً اهل آن منطقه نیستند که محیط پیرامون پارک را بشناسند و به دلیل وسعت پارک و جمعیت زیاد حاضران نیاز به مسجد برای نمازگزاران ضروری است.

سخنگوی شهرداری تهران بیان داشت: پارک قیطریه 122 هزار متر مربع است و مساحت در نظر گرفته شده برای مسجد حدود 820 متر مربع یعنی چیزی کمتر از 7 دهم درصد از کل پارک را شامل می شود. فضای درنظر گرفته شده در کنج شمال شرقی پارک در آستانه خیابان و در کم تراکم ترین بخش پارک به لحاظ فضای سبز واقع شده است.

محمدخانی گفت: مسجد پارک قیطریه علاوه بر درخواست مکتوب مردمی، خیرین نیکوکار از اهالی همان محل هم دارد که کلیه هزینه های ساخت مسجد را متقبل شده اند و شهرداری تهران در واقع تسهیل گر مشارکت مردم در این امر خیر است.

وی گفت: بعد از طرح برخی ابهامات در رسانه ها، شهردار تهران در اولین جمعه ماه رمضان بازدیدی از محل درنظر گرفته شده برای احداث مسجد داشت و پس از بررسی دقیق و مشورت با کارشناسان دستور بازطراحی نقشه مسجد را به نحوی که هیچکدام از درخت های کهن سال در محل احداث مسجد واقع نشود، داد.

محمدخانی بیان داشت: در طرح اولیه 4 درخت کهنسال در طراحی بخش اصلی مسجد قرار می گرفت که با تاکید شهردار و با تغییر نقشه ساخت، این چهار درخت ارزشمند در حیاط روباز روبروی مسجد و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. در ضمن هیچ کاربری تجاری و فروشگاه و مغازه و … برای طرح مسجد درنظر گرفته نشده و نخواهد شد.

وی اعلام کرد: در همه شهرهای دنیا پارک ها و بوستان های بزرگ با کاربری های چندگانه نیازهای متنوعی از شهروندان را برآورده کرده و در کنار توجه به محیط زیست با طراحی اکوپارک ها، تم پارک ها و … آن ها را به محل دایمی حضور شهروندان تبدیل می کنند.

محمدخانی گفت: ارتقای پارک های تهران به محیط هایی با کاربری های چندگانه اجتماعی از طریق اضافه شدن فضاهای هنری، آموزشی، فرهنگی و علم و فناوری یکی از رویکردهای راهبردی شهرداری تهران است. این تازه غیر از فضاهای ضروری چون سوله های مدیریت بحران و … است که از سال ها پیش در پارک ها احداث شده است.

سخنگوی شهرداری تهران خاطر نشان کرد: در این دوره که حجم درخت کاری و ایجاد فضای سبز و تاسیس پارک های جدید و تکمیل ابرپروژه کمربند سبز تهران به گواه آمار و اسناد رشد چشمگیری داشته، ساخت دوقطبی کاذب مسجد-درخت از سوی رسانه های اپوزوسیون و رقبای سیاسی در مقابل مردمی که تغییر در این حوزه را می بینند کار بیهوده ای است.

محمدخانی گفت. ضمن تشکر از دغدغه های ارزشمند فعالان محیط زیست و با رعایت نکات این عزیزان، مسجد پارک قیطریه چهل و چهارمین مسجد پارک های فرامنطقه ای شهر تهران خواهد بود و برآورده کردن طیفی از نیازهای مخاطبان این بوستان مهم و زیبای شهر تهران کمک خواهد کرد.

وی گفت: خلاصه اینکه: گزاره «درخت قطع می کنند تا مسجد بسازند!» را هم باید به کلکسیون دروغ های شاخدار علیه شهرداری تهران اضافه کرد. جهت استحضار مردم شریف تهران؛ نه درختی قطع می شود، نه مسجد جدید فضایی از کل پارک را خواهد گرفت و نه این اولین و آخرین مسجد در پارک های بزرگ شهر تهران است.

آیا منتقدان و افکار عمومی قانع شده اند؟

اگرچه توجه به ساخت محیط های فرهنگی و مذهبی مانند مساجد امر مهمی است اما نباید فراموش کرد که شهرداری تهران که یک نهاد فرهنگی و اجتماعی است، برای پیشبرد اهداف و انجام کارهای خود نیازمند یک همراهی مردم و توجه به افکار عمومی است و خوب است پیش از هر گونه اقدامی که می تواند واکنش افکار عمومی را در پی داشته باشد، به روشن سازی و پاسخ به سوالات و ابهامات شهروندان بپردازد.

از طرف دیگر این برداشت که مخالفان این تصمیم، انگیزه های ضد دینی دارند و ساخت دوگانه مسجد-درخت هم ناآگاهانه و در برخی موارد غرض ورزانه به نظر می رسد.

ماجرای ساخت مسجد در بوستان قیطریه تهران چیست؟ – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ماجرای ساخت مسجد در بوستان قیطریه تهران چیست؟ – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ماجرای ساخت مسجد در بوستان قیطریه تهران چیست؟ – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.