320 هزار دانشجوی خارجی تا 5 سال آینده جذب می شوند

320 هزار دانشجوی خارجی تا 5 سال آینده جذب می شوند

رییس سازمان امور دانشجویان در دیدار با سفیر جمهوری اندونزی در ایران گفت: تا 5 سال دیگر، 320 هزار دانشجوی خارجی برای تحصیل در دانشگاه های ایرانی جذب خواهند شد.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری cmsd، هاشم داداش پور رییس سازمان امور دانشجویان با «رونی پراستیو یولیانتورو» سفیر جمهوری اندونزی در ایران به اتفاق هییت همراه در محل سازمان امور دانشجویان دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار داداش پور گفت: برای ما بسی مایه خرسندی است که فرصت دیدار با دوستان کشور اندونزی که در واقع برادر مسلمان ما هستند شکل گرفت و ما هر زمان در هر نقطه از جهان، مسلمانی را می بینیم با خوشحالی با او هم صدا می شویم و امیدواریم روزی کشور های اسلامی با وحدت و همدلی و هم افزایی، سرآمد در تمامی عرصه ها گردند.

رییس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه از طریق تعاملات دوجانبه، ارتباطات افزایش می یابد؛ اظهار کرد: بورسیه های تحصیلی سبب تقویت مناسبات میان دو کشور می شود؛ زیرا به هر میزان دانشجویان اندونزیایی در کشور ایران و دانشجویان ایرانی در کشور اندونزی به تحصیل بپردازند روابط میان دو کشور در حوزه های اقتصادی، سیاسی و … رشد خواهد یافت.

معاون وزیر علوم ادامه داد: همکاری های علمی و دانشگاهی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند، در این خصوص ما می توانیم شرایطی را ایجاد کنیم تا دانشجویان کشور اندونزی در صورت دارا بودن شرایط، براساس علاقه در رشته های مختلف در کشور ایران به تحصیل بپردازند.

داداش پور با بیان اینکه به تناسب تعداد بورسی که کشور اندونزی به دانشجویان ایرانی اختصاص می دهد به همان میزان دولت ایران برای دانشجویان اندونزیایی بورس تحصیلی در نظر خواهد گرفت؛ تصریح کرد: این بورس تحصیلی در کلیه رشته های دانشگاهی زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قابل ارایه خواهد بود.

وی با بیان اینکه ترویج زبان فارسی برای ما بسیار اهمیت دارد؛ تصریح کرد: بورس تحصیلی در تمام مقاطع تحصیلات تکمیلی و در همه رشته ها به ویژه زبان فارسی، ایران شناسی، مطالعات ایران، فلسفه، هنر ایرانی ارایه خواهد شد و دانشجویان اندونزیایی می توانند در کلیه رشته های مورد علاقه خود در دانشگاه های ایران به تحصیل بپردازند.

داداش پور با اشاره به اینکه بر اساس برنامه هفتم توسعه که از سال 1403 آغاز خواهد شد و تا 5 سال دیگر یعنی سال 1407 ادامه دارد، 320 هزار دانشجویی خارجی برای تحصیل در دانشگاه های ایرانی جذب خواهند شد؛ گفت: یکی از کشور های هدف ما برای جذب دانشجوی بین المللی، کشور اندونزی است، زیرا تمایل داریم در دو حوزه کشور های همجوار و کشور های مسلمان بتوانیم دانشجوی بیشتری را جذب کنیم و خوشحال خواهیم شد که تعدادی قابل توجهی از این دانشجویان از کشور اندونزی باشند.

رییس سازمان امور دانشجویان اظهار کرد: کشور ایران خوشبختانه در حوزه علمی جزء 15 کشور برتر جهان است؛ بنابراین ظرفیت و دانشگاه های بسیار خوبی در کشور ایران وجود دارد که کشور های دیگر می توانند در جهت افزیش تعاملات دو طرفه از آن بهرمند شوند.

معاون وزیر علوم خاطر نشان ساخت: یکی دیگر از برنامه هایی که می توان در جهت افزایش تعاملات علمی میان دو کشور داشت، برگزاری دوره های مشترک علمی میان دانشگاه ها است به طوری که دانشجو دو سال تحصیلی از مقطع لیسانس خود را در کشور اندونزی و دو سال بعدی را در کشور ایران و یا بالعکس بگذراند.

داداش پور در پایان تصریح کرد: در حقیقت مهم ترین رکن معرفی کشور ها به یکدیگر، نیروی انسانی است، در همین راستا دانشجویان به عنوان سرآمدان و پیشقراولان هر جامعه ای، می توانند انتقال دهند و معرفی کننده ظرفیت های کشور خود و کشوری که در آن به تحصیل می پردازند باشند و این موضوع خود سبب شناخت بیشتر و افزایش تعاملات کشور ها خواهد شد.

در ادامه این دیدار «رونی پراستیو یولیانتورو» سفیر جمهوری اندونزی در ایران ضمن ابراز خرسندی از این گفتگو بیان کرد: در حال حاظر 250 دانشجوی اندونزیایی در ایران مشغول به تحصیل هستند که عمدتا در شهر های تهران، قم، مشهد و در رشته های علوم اجتماعی، پزشکی، فنی و مهندسی به تحصیل می پردازند.

وی ادامه داد: دولت مالزی بورس تحصیلی دارماسیسوا را برای سال تحصیلی 2025-2024 فعال کرده است که از تاریخ 17 فوریه 2024 تا 7 آوریل 2024 فراخوان آن در دسترس متقاضیان است.

سفیر جمهوری اندونزی تصریح کرد: بورس تحصیلی دارماسیسوا یک بورس تحصیلی یک ساله بدون مدرک است که در حوزه زبان، فرهنگ و هنر اندونزی اعطا می گردد.

وی در پایان ابراز خرسندی کرد که با جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف به ویژه علمی در تعامل است و اعلام داشت این تعاملات گسترش می یابد.

320 هزار دانشجوی خارجی تا 5 سال آینده جذب می شوند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "320 هزار دانشجوی خارجی تا 5 سال آینده جذب می شوند" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "320 هزار دانشجوی خارجی تا 5 سال آینده جذب می شوند"، کلیک کنید.