ضرورت فعالیت متمرکز در حوزه مدل های زبانی فارسی

رییس پژوهشگاه ارتباطات مطرح کرد؛

ضرورت فعالیت متمرکز در حوزه مدل های زبانی فارسی

رضوی زاده در همایش الزامات توسعه مدل زبانی بزرگ فارسی ضمن تشریح فعالیت های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در این حوزه بر فعالیت متمرکز در حوزه مدل زبانی فارسی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری cmsd، همایش الزامات توسعه مدل زبانی بزرگ فارسی به همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناور ی اطلاعات و ستاد توسعه فناوری های هوش مصنوعی و رباتیک در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

محمد رضوی زاده، رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ابتدای این همایش با مهم خواندن برگزاری چنین رویداد هایی در کشور، اظهار کرد: یکی از فعالیت های مهم در بحث ارتباط صنعت و دانشگاه ها برگزاری رویداد های مختلف است، که در چند سال گذشته تلاش کردیم با برگزاری چنین رویدادهایی، موج مثبتی را در بین جامعه صنعت و دانشگاهی کشور ایجاد کنیم؛ که تجربه نشان داده است در این راه موفق عمل کردیم. وی افزود، این رویداد ها به عنوان یک ابزار برای بیان چالش ها و دور هم جمع شدن بازیگران این عرصه است.

دکتر رضوی زاده در ادامه با اشاره به جایگاه پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان یکی از بازیگران اصلی هوش مصنوعی در کشور خاطرنشان کرد: فعالیت پژوهشگاه در این حوزه به بیش از یک دهه پیش میرسد و اساتید بزرگی در این حوزه با پژوهشگاه همکاری کرده اند؛ در ادامه این فعالیت ها در سال 1399، مرکزی با عنوان مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی ایجاد کردیم، که تمرکز فعالیت های این مرکز بر موارد حاکمیتی و سیاست گذاری این حوزه بوده است.

وی همچنین تاکید کرد: ما بخشی از وزارت ارتباطات می باشیم و باید بر اساس سیاست های این وزارت، فعالیت های خود را دنبال کنیم؛ در مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی نیز سیاست های بالادستی در الویت ما قرار دارند. پژوهشگاه از ابتدای فعالیت های این مرکز به جنبه های راهبردی هوش مصنوعی تاکید داشت و در همین راستا در آن مقطع به دنبال تدوین سند ملی هوش مصنوعی بودیم و بعد ها نیز با بخش های مختلفی که درگیر این قضیه بودند به صورت مشترک فعالیت مرتبط در این حوزه را ادامه دادیم.

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: فعالیت پژوهشگاه به ویژه در این مرکز، تنها محدود به نوشتن سند ملی نبود؛ در این سه سال که این مرکز تشکیل شده است، در بحث سیاست گذاری و قانون مقررات و همچنین در بحث زیرساخت ها نیز کمک های شایانی به این حوزه داشتیم، که یکی از مهمترین آن ها ایجاد بزرگترین زیرساخت پردازشی کشور به نام ابررایانه سیمرغ توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در دانشگاه امیرکبیر بود.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه هوش مصنوعی، عنوان کرد: بیش از 10 استاندارد ملی را در این حوزه تدوین کردیم و در سال های گذشته در کنار فعالیت های راهبردی به طور خاص در حوزه سلامت با وزارت بهداشت و در بحث کشاورزی با وزارت جهاد کشاورزی پروژه های ملی ارزشمندی را با موفقیت به سرانجام رساندیم.

رضوی زاده با اشاره به فعالیت های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه مدل های زبانی بزرگ، خاطرنشان کرد: ما در این حوزه آزمایشگاهی راه اندازی کردیم، چیزی که در کشور جای آن خالی بود؛ فعالیت متمرکز در حوزه مدل های زبانی به ویژه فارسی موضوع بسیار مهمی است که باید به آن بیشتر توجه شود، البته این موضوع بعد از ظهور چت بات ها در کشور به شدت احساس شد.

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان، خاطرنشان کرد: در نهایت در تلاش هستیم با برگزاری چنین رویداد هایی ارتباط بین دانشگاه و صنعت را که به عنوان یک تکلیف برای خود در نظر داریم، حفظ کنیم تا بتوانیم از همه پتانسیل های موجود در کشور برای حل مسایل و توسعه فناوری در کشور استفاده کنیم. درب های پژوهشگاه همواره به روی نخبگان، اساتید، بخش خصوصی و حاکمیت باز است و این فضای گفتگو و تعامل وجود دارد تا بتوانیم با همفکری و هم افزایی و پتانسیل های موجود به پیشرفت و توسعه فناوری در کشور کمک کنیم.

ضرورت فعالیت متمرکز در حوزه مدل های زبانی فارسی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ضرورت فعالیت متمرکز در حوزه مدل های زبانی فارسی" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ضرورت فعالیت متمرکز در حوزه مدل های زبانی فارسی"، کلیک کنید.