فروش سوالات طرح نشده به کنکوری ها!

خبرگزاری علم و فناوری آنا_ نادیا عابد؛ کمتر از دو ماه دیگر تا آغاز ماراتن کنکور کارشناسی 1403 باقی مانده است، در این بین برخی از داوطلبان به فکر استفاده از میانبر برای رسیدن به خواسته خود هستند، بعضی ها هم نگران افرادی هستند که قرار است با خرید صندلی وارد رشته و دانشگاه تاپ شوند. از طرفی، متقاضیانی هم هستند که برای فروش تضمینی سوالات کنکور به این در و آن در می زنند. در واقع، این گروه از داوطلبان فکر می کنند که می توانند یک شبه راه صدساله را طی و بدون ذره ای تلاش و کوشش راه موفقیت را هموار کنند. 

اکنون، هیچ سوال کنکوری وجود ندارد و قطعاً هدف مدعیان فروش سوالات کنکور کلاهبرداری، سوءاستفاده و فرصت طلبی برای کسب درآمد نامشروع است

تبلیغات کذب فروش سوالات اصلی کنکور در بستر فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و پیام رسان های غیربومی مسیله تازه ای در کشور نیست. با نزدیکی به زمان آزمون این مسیله رنگ و بوی بیشتری به خود می گیرد، همچنان که صاحبان برخی از صفحات مجازی چند سالی است که پول های هنگفتی را با فریب افراد به جیب می زنند، داوطلبان هم با خیال پوچ و بدون کسب آگاهی لازم خیلی راحت در دام این کلاهبرداران می افتند؛ چرا که برخی ها مدعی هستند سرنوشتشان فقط از مسیر قبولی در کنکور می گذرد و اگر روزی در این آزمون نمره مردود بگیرند، دیگر زندگی برایشان اهمیتی نخواهد داشت و روزگارشان روز به روز سیاه تر می شود. 

اگر بخواهیم صریح تر صحبت کنیم باید بگوییم پشت تمام این سیاه بازی ها اشخاصی دغل باز با عنوان «مافیای کنکور» نشسته اند و با طرح نقشه های آلوده و اثرگذار بر ذهن داوطلبان راه اصلی آنها را که همان مطالعه مطالب درسی است را به بی راهه می کشانند. این فروشندگان مدعی هستند که تعداد خریداران محدود است و باید برای فروش سوالات کنکور احراز هویت انجام شوند؛ یعنی مدارک هویتی داوطلب دریافت می شود تا پس از بررسی های لازم فرد به مرحله بعدی که همان مصاحبه تصویری یا حضوری است وارد شود، همچنین سوالات به همراه پاسخنامه 24 ساعت قبل از شروع کنکور به دست متقاضی خواهد رسید. 

رییس اداره پیشگیری از جرایم سایبری مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا فراجا در این زمینه گفته بود: مجرمان سایبری با جعل هویت و ادعای واهی دسترسی به سوالات آزمون سراسری یا ارتباط و همکاری با طراحان سوال، اقدام به کلاهبرداری از داوطلبان کنکور می کنند.

البته فقط یک نفر یا یک موسسه به فروش سوالات غیر واقعی کنکور اقدام نمی کند، یک گروه خیلی حرفه ای و متخصص است و آن یکی هم فقط تلاشش را می کند تا از آب گل آلود ماهی بگیرد!

«دوستان عزیز پیش فروش اردیبهشت سوالات کنکور 1403 آغاز شد»، «با تیم موسسه ما به هدفت برس»، «حتماً که نباید درس بخونی بری دانشگاه، یکم پول خرج کن»، «کنکور رو برای خودت راحت تر کن»، «رتبه تک رقمی می خوای؟ بیا داخل گروه ما»، این پیام ها و جملات را در بدو ورود به کانال هایی می خوانیم که ادعا دارند تاکنون رضایت خیلی از داوطلبان ارشد و دکتری را به دست آورده اند؛ بر همین اساس قصد دارند از چنین ترفندی برای افزایش فروش سوالات کنکور کارشناسی استفاده کنند، سوالاتی که پشت آن هیچ گونه توجیه عقلانی وجود ندارد و تنها از طریق تحت تاثیر قرار دادن احساس مخاطب به اهداف شوم خود می رسد. 

تصاویر زیرنمونه ای از تبلیغ کانال های کذب فروش سوالات کنکور را در شبکه های مجازی نشان می دهد. 

//////////

                         

//////////

 

//////////

//////////

//////////

//////////

کسب درصد 100 از کنکور کار 2 ماهه نیست

از اقدامات مسیولان چه خبر؟!

رییس سازمان سنجش آموزش کشور و معاون وزیر علوم به خبرنگار cmsd می گوید: «تبلیغات فروش سوالات کنکور در شبکه های مجازی با هدف گمراه کردن داوطلبان بوده و این موضوع ثابت شده است و جایی برای گفت وگو نیست.»

عبدالرسول پورعباس می افزاید: برای مثال، کانالی که به تبلیغ پیام «اگر می خواهی زیست را 100 بزنی، فرصت را از دست نده» اقدام می کند باید گفت که کسب درصد 100 از درسی مانند زیست در کنکور نیازمند برنامه ریزی 2 تا 3 ساله است و به هیچ عنوان این درصد را در کنکور سال های اخیر شاهد نبوده ایم، البته در برخی از سال ها داوطلبان موفق به کسب درصد 90 از درس زیست شده اند؛ بنابراین در بودجه بندی کنکور سال های دهم و یازدهم و دوازدهم نقش دارند و درصد های 100 از هر درسی در کنکور با کار 2 تا 3 ماهه پدید نمی آید؛ چرا که بودجه بندی سال ها به شکل ساده و نیمه ساده و سخت است و به صورت طبیعی این اتفاق نمی افتد.

هنوز سوالات کنکور را طرح نکرده ایم/ فرصت طلبی؛ تنها هدف مدعیان فروش 

محمدحسین حاجیلو، قایم مقام رییس سازمان سنجش آموزش کشور درباره راهکار های جلوگیری از به دام افتادن داوطلبان کنکور در کانال های مجازی دروغین خرید و فروش سوالات کنکور به خبرنگار cmsd می گوید: «با توجه به درایت و فهم بالای مردم ایران انتظار دارم به هیچ عنوان گول این افراد مدعی را نخورند؛ چراکه تنها هدف مدعیان فروش سوالات کنکور کلاهبرداری، سوءاستفاده، اخاذی و فرصت طلبی برای کسب درآمد نامشروع است وهیچ گونه صحتی در این کانال ها وجود ندارد. اکنون، هیچ سوال کنکوری برای سال آینده وجود ندارد؛ بنابراین تقاضا دارم هیچ فردی در این زمینه گول نخورد و تمام اقدام ها بر مبنای رقابت عقلانی و علمی سالم انجام شود.»

کسب درصد 100 از درسی مانند زیست در کنکور نیازمند برنامه ریزی 2 تا 3 ساله است و به هیچ عنوان این درصد را در کنکور سال های اخیر شاهد نبوده ایم

رییس شورای حفاظت آزمون سراسری بیان می کند: «سازمان سنجش آموزش کشور در دو سال اخیر با همکاری پلیس فتا، پلیس امنیت و … برخورد جدی قانونی در مقابل این متخلفان انجام داده است و به صورت مداوم کانال ها رصد می شوند؛ بنابراین افراد به هیچ عنوان در این شبکه ها عضو نشوند و فریب آنها را نخورند و آینده خودشان را گرفتار نکنند. افرادی که در سنوات گذشته در دام این متخلفان افتاده اند به عنوان یک تجربه برای سایر دیگران مطرح شوند. کنکور سراسری در تمام حوزه ها با سلامت کامل برگزار می شود و خرید و فروش سوالات کنکور جز سوءاستفاده و کلاه برداری و کسب درآمد هنگفت نیست.»

آغاز پیش فروش سوالات کنکور 1403!

با وجود اینکه مسیولان سازمان سنجش خبر از طرح نشدن سوالات کنکور می دهند؛ اما کلاهبرداران مجازی با ترفندهای متفاوت همچنان بر سر هزاران داوطلب ساده لوح و کم دقت کلاه گذاشته و فقط به فکر پرکردن جیب خود هستند و علاوه بر فروش سوالات و دریافت هزینه های هنگفت برای داوطلبان ساعت خرید هم تعیین می کنند تا کارشان عادی تر به نظر برسد. 

//////////

//////////

//////////

موسساتی که با ادعای اخذ نمایندگی دانشگاه های پزشکی خارجی از مسیر غیر از کنکور سراسری به برگزاری کلاس و نام نویسی افراد اقدام می کنند به هیچ عنوان مورد تایید وزارت بهداشت نیست

صندلی دانشگاه های تاپ فقط مختص ژن برترها!

در این میان والدین هم دغدغه هایی دارند، می گویند: «زمانی که سوالات و جواب های کنکور به فروش می رسند مرفه بی درد با پرداخت هزینه های کلان به دله دزد ها در حق سایر داوطلبان اجحاف می کنند و همین عاملی در جهت آسیب به روح و روان دانش آموزانی است که شبانه روز از جان و دل برای قبولی در این آزمون سرنوشت ساز تلاش می کنند؛ بنابراین صندلی دانشگاه های تاپ کشور فقط مختص ژن های برتر است، نه ما معمولی ها».

یک مقام انتظامی خطاب به خانواده ها و با بیان اینکه کارکرد بیشتر شبکه های اجتماعی و پیام رسان هایی مانند اینستاگرام و تلگرام تفریحی است، می گوید: در سال کنکور دانش آموزان از برنامه های مجازی که صرفاً جنبه سرگرمی مانند تلگرام و اینستاگرام دارند بپرهیزند؛ حواشی موجود در شبکه های اجتماعی برای داوطلبان کنکور بسیار زمان بر بوده و ممکن است دانش آموزان درگیر این حواشی شده و درگیری های ذهنی پیدا کنند.

صندلی فروشی پزشکی، پوچ است

کمی فراتر که برویم؛ علاوه بر فروش سوالات کنکور شاهد فروش صندلی های پزشکی در کانال های مجازی هستیم. فقط کافی است با یک جست و جوی ساده با مدیران این صفحات ارتباط بگیرید تا از نرخ آنها باخبر شوید. قیمت خرید صندلی های رشته پزشکی از 70 میلیون تومان شروع می شود و به یک میلیارد تومان هم می رسد؛ البته قیمت صندلی بسته به نوع رشته و دانشگاه متغیر است. به ادعای این کانال ها با پرداخت مبلغ تعیین شده مدرک را در منزل خود تحویل می گیرید، درحالی که صندلی ای که خریده اید پوچ است و این مدرک هیچ گاه به دست شما نمی رسد.

ابوالفضل باقری فرد، معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار می کند: «برخی از موسسات با ادعای اخذ نمایندگی دانشگاه های پزشکی خارجی از مسیر غیر از کنکور سراسری به برگزاری کلاس و نام نویسی افراد اقدام می کنند که این امر به هیچ عنوان مورد تایید وزارت بهداشت نیست؛ بنابراین ارزشیابی دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور فقط از سوی وزارت بهداشت انجام می شود و تاکنون به موسسه یا شرکتی تفویض نشده است؛ بنابراین تقاض دارم افراد فریب فروش صندلی پزشکی را نخورند.

امکان درز سوال کنکوری از سیستم رسمی کشور وجود ندارد 

هاشم داداش پور، معاون وزیر علوم می گوید: خرید صندلی برای ورود به دانشگاه به هیچ عنوان امکانپذیر نیست و در سیستم آموزش عالی کشور معنا ندارد، وزارت علوم تنها مرجعی را که برای ورود دانشجو به دانشگاه به رسمیت می شناسد «سازمان سنجش» است و همچنین دانشجو از طریق سوابق تحصیلی هم می تواند در برخی از رشته ها و دانشگاه ها ادامه تحصیل دهد. 

رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم می افزاید: بنده تبلیغات صندلی فروشی و فروش سوالات کنکور در صفحات مجازی را انکار نمی کنم و از آنجایی که سیستم آموزش عالی کشور برای کنکور و سوابق تحصیلی به صورت دقیق عمل می کند؛ بنابراین هیچ گونه فروش صندلی و سوال کنکور حداقل در وزارت علوم انجام نمی شود. مطابق تلاش مسیولان و سختگیری که با طراحان سوالات کنکور انجام می شود امکان درز سوالات کنکور از سیستم رسمی آموزش عالی کشور وجود نخواهد داشت.

تبلیغات فروش سوالات کنکور دام کلاهبرداران سایبری است

سرهنگ حامد محمدی، رییس اداره پیشگیری از جرایم سایبری مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا فراجا اظهار کرد: فروش سوالات کنکور در کانال ها و گروه های شبکه های اجتماعی دام کلاهبرداران سایبری است و مجرمان سایبری با این ترفند به دنبال سوءاستفاده های مالی از داوطلبان کنکور هستند.

وی با بیان اینکه آگهی های فروش سوالات کنکور در کانال ها و گروه های شبکه های اجتماعی دروغ است، افزود: چند سالی است که در فضای مجازی با نزدیک شدن به زمان کنکور آگهی های فروش سوالات کنکور از سوی مجرمان سایبری انتشار یافته و با این ترفند خریداران را به درگاه های جعلی بانکی هدایت و اطلاعات بانکی آنها را سرقت کرده و حساب بانکی آنها را خالی می کنند یا بعد از دریافت وجه خرید، دیگر پاسخگوی خریدار نبوده یا سوالات ادوار گذشته را ارسال می کنند.

وی اضافه کرد: همچنین با نزدیک شدن به کنکور شاهد فروش دارو های تقویت کننده هوش و حافظه و یا کاهش اضطراب در کانال ها و گروه های شبکه های اجتماعی هستیم، دارو هایی که شاید در کوتاه مدت موجب تقویت حافظه و کاهش استرس و اضطراب شود، اما مصرف مداوم آنها عوارض بدی مانند افسردگی، و اعتیاد دارد.

سرهنگ محمدی گفت: به داوطلبان کنکور توصیه می کنم به هیچ عنوان فریب تبلیغات دروغین و اغوا کننده فروش سوالات کنکور در شبکه های اجتماعی را نخورده و صرفاً با تکیه بر دانش و معلومات خود در کنکور شرکت کنند؛ همچنین داوطلبان و والدین آنها باید در مورد عضویت در برخی کانال ها و گروه های شبکه های اجتماعی دقت لازم را داشته باشند و عضویت و همکاری با برخی از این کانال ها و گروه ها که به دنبال برنامه ریزی برای تقلب و تخلف در آزمون ها هستند، به محرومیت از آزمون می انجامد.

بازداشت فروشنده سوالات جعلی کنکور در فضای مجازی

سرهنگ سیدنظام موسوی، رییس پلیس فتای غرب استان تهران در تاریخ 29 خرداد 1402 از بازداشت مدیر کانال تلگرامی با عنوان فروش سوالات کنکور که اقدام به کلاهبرداری سه میلیارد ریالی از کاربران در ازای فروش سوالات جعلی کنکور کرده بود، خبر داد و گفته بود: با رصد انجام شده از سوی کارشناسان پلیس فتا مشخص شد که فردی با هویت نامعلوم در بستر شبکه های اجتماعی اقدام به فروش سوال تقلبی کنکور به بیش از 10 نفر از داوطلبان کرده است که در همین راستا پرونده ای تشکیل شده و رسیدگی به موضوع به قید فوریت در دستورکار ماموران پلیس فتا قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در بررسی های تخصصی صورت گرفته توسط کارشناسان پلیس فتا محل فعالیت این فرد در شهر پرند مورد شناسایی قرار گرفت، افزود: گرداننده این کانال تلگرامی در شهر پرند ساکن بود و اقدام به کلاهبرداری بیش از 300 میلیون تومانی از داوطلبان کنکور سراسری کرده و سوالات جعلی را در اختیار آنان قرار داده بود.

رییس پلیس فتای تهران بزرگ با بیان اینکه هماهنگی با مقام قضایی برای انجام عملیات انجام شد، گفت: ماموران پلیس فتا در عملیاتی این فرد را دستگیر و به مقر انتظامی منتقل کردند که وی در جریان بازجویی ها به جرم خود اعتراف کرد و پس از تشکیل پرونده برای ادامه روند رسیدگی به جرم روانه دادسرا شد.فعالیت این نوع کانال ها در بستر شبکه های اجتماعی صرفاً برای کلاهبرداری و دریافت مبالغ کلان است و شهروندان به هیچ عنوان نباید به تبلیغات مربوط به فروش سوالات کنکور و آزمون های نهایی در شبکه های اجتماعی توجه کنند.

حرف آخر!

با وجود اینکه تاکنون اقدامات قانونی گسترده ای در کشور برای شناسایی و دستگیری متخلفان انجام شده است؛ اما شاهد جولان بی رویه تبلیغات این کلاهبرداران در صفحات مجازی هستیم. به نظر می رسد که اگر تمهیدات جدی تری از سوی ارگان های رسمی کشور انجام نشود، آینده علمی ایران به دست راحت جویان علم دچار ضرر و زیان جدی می شود و دیگر جای جبران باقی نمی ماند؛ چراکه در اینصورت چنین دانشجویان متقلبی در آینده دکتر و مهندس های کم سواد و بی قانونی خواهند بود که باعث خدشه واردکردن به جان و روان هزاران انسان های بی گناه می شوند.

فروش سوالات طرح نشده به کنکوری ها!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فروش سوالات طرح نشده به کنکوری ها!" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فروش سوالات طرح نشده به کنکوری ها!"، کلیک کنید.