صادرات نفت ایران به بالاترین مقدار از سال 1397 تاکنون رسید

صادرات نفت ایران به بالاترین مقدار از سال 1397 تاکنون رسید

آفتاب نیوز :

وی امروز در آیین امضای قرارداد های اجرایی طرح ملی فشارافزایی میدان مشترک گازی پارس جنوبی با پیمانکاران اصلی با اشاره به اینکه بار مالی این پروژه 20 میلیارد دلار است، افزود: نیمی از انرژی مورد نیاز کشور و بیش از 45 درصد بنزین کشور از پارس جنوبی تامین می شود.

وی با بیان اینکه کار اجرایی این طرح می توانست هشت سال پیش آغاز شود، گفت: با وجود این تاخیر در دولت گذشت، 2 سال است که در شرکت نفت و گاز پارس تصمیم شجاعانه ای گرفته و کار کارشناسی آغاز شد.

وزیر نفت با اشاره به ثبت رکورد های تازه در برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی، اظهار کرد: امسال برداشت روزانه 707 میلیون مترمکعب گاز از میدان گازی مشترک پارس جنوبی محقق شد.

اوجی با اشاره به اینکه با ادامه برداشت از این میدان بدون اجرای طرح های فشارافزایی، شاهد افت فشار در این میدان خواهیم بود، ادامه داد: اهمیت بهره برداری از این میدان مشترک آنجاست که 93 درصد سوخت نیروگاه ها و صنایع گاز و بخش عمده ای از خوراک پتروشیمی ها از گاز این میدان تامین می شود.

وی با تاکید بر اینکه منتظر شرکت های خارجی نماندیم و از نخبگان این صنعت استفاده کردیم، گفت: نمونه آن بهره برداری از فاز 11 پارس جنوبی بود. امروز از 38 سکو در پارس جنوبی بهره برداری می شود.

وزیر نفت از راه اندازی سکوی فاز 13 آلفا که کشتی بحرینی به آن برخورد کرده بود در اردیبهشت ماه سال 1403 خبر داد و گفت: طی سه تا چهار سال آینده فشارافزایی در میدان مشترک پارس جنوبی آغاز خواهد شد.

اوجی با اشاره به اینکه ظرفیت 20 میلیارد دلاری برای سازندگان داخلی با اجرای این طرح ایجاد خواهد شد، افزود: با افزایش 90 تریلیون فوت مکعبی برداشت گاز و 2 میلیارد بشکه برداشت میعانات گازی، 900 میلیارد دلار به درآمد کشور افزوده خواهد شد که نقشی مهم در تامین امنیت انرژی کشور دارد.

طبق اعلام وزارت نفت، وی تاکید کرد: در آینده ای نزدیک، افزایش تولید از میدان مشترک آزادگان جنوبی را با حضور رییس جمهوری افتتاح خواهیم کرد.

وزیر نفت با قدردانی از همه کارکنان صنعت نفت که در تامین گاز پایدار کشور نقش داشتند، گفت: با تدابیری که در نظر گرفتیم و ذخیره سوخت مایع که یک میلیارد لیتر بیشتر از پارسال بود، توانستیم زمستان را با سوخت رسانی پایدار بگذرانیم.

وی با اشاره به حمله به چهار خط لوله سراسری انتقال گاز ایران که هر خط 120 میلیون مترمکعب گاز را انتقال می دهد، افزود: این خطوط در کوتاه ترین زمان به مدار بازگشتند.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه گروه نفت و گاز از ابتدای سال تاکنون رشد اقتصادی بالایی را ثبت کرده که در تاریخ بی سابقه بوده است، این رشد در سال آینده نیز ادامه دار خواهد بود، اظهار کرد: افزون بر تاثیر افزایش تولید و صادرات نفت، در سرمایه گذاری، تولید ساخت داخل و بهره وری نیز صنعت نفت رتبه نخست را در کشور دارد.

صادرات نفت ایران به بالاترین مقدار از سال 1397 تاکنون رسید

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "صادرات نفت ایران به بالاترین مقدار از سال 1397 تاکنون رسید" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "صادرات نفت ایران به بالاترین مقدار از سال 1397 تاکنون رسید"، کلیک کنید.