کاری که ایونت های پوشاک با کالای حجاب کرده اند!

هرچند نام «ایونت های مد و لباس» یک عنوان کلی برای فروش انواع پوشاک است، اما بررسی چند ایونت مختلف نشان می دهد این رویداد به سمت جلب رضایت گروه خاصی از افراد حرکت کرده است؛ کسانی که گاهی بدون در نظر گرفتن قیمت کالای عرضه شده به دنبال یک خرید لاکچری هستند!

به گزارش cmsd، طی دو گزارش از پرونده «ایونت های پوشاک زنانه» به معرفی بخش مجلل این پدیده که معمولا در هتل ها برگزار می شود و نقش اینفلوینسرها در تبلیغات و ذایقه سازی آن ها پرداختیم؛ مراسم هایی که به واسطه برگزاری در مکانی مجلل، معمولا به مکانی برای خرید کالاهای گران قیمت تبدیل شده است. از آنجا که بسیاری از این ایونت ها به عرضه کالای حجاب اختصاص پیدا کرده اند، برخی معتقدند عدم ساماندهی این شرایط، می تواند باعث ایجاد فاصله زیاد قیمتی و لوکس شدن کالای حجاب می شود.

در ادامه، به چرایی اقبال از کالای حجاب مجلل در این مراسم ها می پردازیم.

بلبشویی به نام «ایونت پوشاک»

درآمد 300 میلیونی اینفلوینسرها و ذایقه سازی با ایونت های پوشاک

با افزایش شمار کاربرانِ اینستاگرام، پدیده ای به نام اینفلوینسری به وجود آمد؛ افرادی که در صفحه مجازی خود مُبلغِ انواع مختلفی از سبک زندگی هستند. کسانی که کمتر پیش می آید یک زندگی ساده را در معرض نمایش بگذارند و معمولا زندگی آنها پر از زرق و برق، تجملات و یا انجام کارهایی است که در زندگی روزمره افراد عادی وجود ندارد. از این رو عده ای از سر اقناع حس کنجکاوی و عده دیگری با نگاه حسرت این افراد را دنبال می کنند. 

کاری که ایونت های پوشاک با کالای حجاب کرده اند!

«حجاب استایل » چه می گوید و چه می خواهد؟

گروه سومی هم وجود دارند که از توانایی مالی خوبی برخوردارند و دیدن زندگی لاکچری یک اینفلوینسر از دریچه صفحه چند اینچی تلفن همراه نه تنها باعث حسرت آنها نمی شود بلکه ایده های جدیدی برای تغییر سبک زندگی به آنها می دهد و دقیقا در این نقطه است که ذایقه افراد به سمت لاکچری شدن تغییر می کند؛ تغییری که به نظر می رسد طی سالیان اخیر باعث ایجاد پدیده ای به نام «حجاب استایل » شده است.  

در جست وجوی تنوع در اینستاگرام

تا پیش از شکل گیری چنین فضایی، خانم های محجبه انتخاب کمتری برای ایجاد تنوع در پوشش خود داشتند. هرچند که از اواسط دهه 80 با رونق تولید انواع چادرهای مشکی جدید مانند چادر ملی، چادر دانشجویی، چادر شال دار و… و بعدتر به واسطه پوشیدن چادرِ رنگی توسط برخی مجریان تلویزیون، دست زنان برای ایجاد تغییر در ظاهر خود بازتر شد، اما علاقه جوان تر به پیش رفتن با مد روز، عملا دیگر نمی توانست آن ها را با طرح های قدیمی اقناع کند؛ این تغییرات سریع همزمان با رونق استفاده از اینستاگرام و شبکه های اجتماعی رخ می داد. 

کاری که ایونت های پوشاک با کالای حجاب کرده اند!
عکس از صفحه یکی از آنلاین شاپ های فروش چادر
کاری که ایونت های پوشاک با کالای حجاب کرده اند!
عکس و زیرنویس از صفحه یکی از آنلاین شاپ های فروش چادر

باحجاب اما متفاوت

فضای مجازی به مرور توانست واژه «کالای حجاب» را وارد بازار عرضه محصولات مرتبط با بانوان کند؛ چرا که پیش از آن، کمتر محصولی به جز چادر، مقنعه و امثال آن، در فروشگاه های مرتبط دیده می شد. کم کم ظهور و بروز اینفلوینسرها و استفاده آن ها از کالاهای حجاب متفاوت و جدید باعث شد که طیف جوان تر و محجبه با افرادی گروهی مواجه شوند که از نظر ظاهری حجاب را رعایت می کردند، اما شبیه آنها نبودند.

بر همین اساس، بازار عرضه کالاهای حجاب روز به روز بزرگتر شد و در کنار آن نیز، تعداد مخاطبان اینفلوینسرها که استفاده از کالای حجاب (روسری، شال، توربان، چادر، ساق دست، عبا و…) برای آن ها به شکلی از درآمدزایی تبدیل شده بود، گسترش پیدا کرد و به مرور «حجاب استایل» ها شکل گرفتند که به نوعی به رسانه تبلیغ کالاها و ایونت های مجلل مد و لباس تبدیل شدند.

قیمت مهم نیست، فقط لاکچری باشد!

هرچند که در یک ایونت پوشاک، انواع مختلفی از لباس عرضه می شود، اما اگر به یکی از ایونت هایی که در هتل ها برگزار می شود، بروید در همان بدو ورود مشخص می شود که عمده اجناس با هدفِ گروه خاصی از مشتریان عرضه شده است؛ کسانی که با تغییر ذایقه، حالا به دنبال عبای اماراتی با نگین های دست دوزی شده و یا پیراهن هایی با قیمت های میلیونی، روسری های ساتنِ چندصد هزارتومانی و حتی مُهر، تسبیح و صلوات شمارهای پر زرق و برق هستند و برایشان اهمیتی ندارد مهری که می خواهند روی آن سجده کنند را به قیمت 370 هزار تومان خریده باشند!

کاری که ایونت های پوشاک با کالای حجاب کرده اند!
cmsd و صلوات شمار پرزرق و برق در یکی از ایونت های شمال شهر تهران

خاص بودن با خرید از ایونت ها

در این شرایط بعید است که افرادی از طبقه متوسط جامعه به این ایونت ها مراجعه کنند و یا حتی در صورت مراجعه، عملا دستِ خالی از آن خارج می شوند. او یا نمی تواند یا نمی خواهد قیمتِ گزافی بابت کالایی پرداخت کند که می تواند مشابه آن را با قیمت بسیار ارزان تر بخرد. در واقع کالاهای عرضه شده در یک ایونت، نایاب نیستند و با کمی جست وجو در سایر نقاط شهر با قیمت کمتر پیدا می شوند.

به نظر می رسد این مراسم ها برای گروهی از افراد، به محلی تبدیل شده است که خرید کردن از آن را حتی به قیمتِ پرداخت هزینه بیشتر پذیرفته اند، زیرا از یک سو به پاتوقی برای یک طبقه خاص از جامعه تبدیل شده است و از سوی دیگر حس «خاص بودن» را به خریدار القا می کند؛ چون از یک هتل در شمالی ترین نقطه شهر خرید کرده اند.

بر این اساس قیمت گذاری بر کالاها در یک ایونت، نظارت بر نحوه فروش و… موضوعات مهمی است که با توجه به مشاهدات میدانی خبرنگار cmsd به نظر می رسد کمتر مورد توجه قرار گرفته است؛ موضوعی که cmsd در گزارش های بعدی به آن می پردازد.

پایان خبر cmsd

کاری که ایونت های پوشاک با کالای حجاب کرده اند!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کاری که ایونت های پوشاک با کالای حجاب کرده اند!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کاری که ایونت های پوشاک با کالای حجاب کرده اند!"، کلیک کنید.