چه عواملی تعادل هورمونی را به هم می ریزند؟ / 5 ادویه مفید برای تنظیم هورمون ها

چه عواملی تعادل هورمونی را به هم می ریزند؟ / 5 ادویه مفید برای تنظیم هورمون ها

آفتاب نیوز :

هورمون ها بخش مهمی از عملکرد بدن هستند و همه چیز، از متابولیسم و سطح انرژی گرفته تا خلق و خو و باروری، را تنظیم می کنند. وقتی سطح هورمون های ما نامتعادل باشند، می توانند تاثیر قابل توجهی بر سلامت کلی بدن داشته باشند. راه های مختلفی برای متعادل سازی هورمون ها وجود دارد، از جمله مصرف برخی داروها و تغییر سبک زندگی. موثرترین روش برقراری تعادل هورومونی از طریق رژیم غذایی سالم است.

عدم تعادل هورمونی در زنان می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، از جمله:

سن: با افزایش سن، سطح هورمون های زنان به طور طبیعی کاهش می یابد و منجر به یایسگی و کاهش تولید استروژن و پروژسترون می شود.

شرایط پزشکی: برخی شرایط پزشکی می توانند باعث عدم تعادل هورمونی شوند، مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، اختلالات تیرویید، و اختلالات غده فوق کلیوی.

استرس: استرس مزمن می تواند باعث شود بدن با تولید کورتیزول بیشتر، در تولید هورمون های دیگر اختلال ایجاد کند.

رژیم غذایی نامناسب: رژیم غذایی سرشار از غذاهای فرآوری شده، قند و چربی های ناسالم می تواند تولید هورمون را مختل کرده و منجر به عدم تعادل شود.

کم تحرکی: ورزش منظم می تواند به تنظیم هورمون ها کمک کند و سبک زندگی کم تحرک می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی شود.

عوامل محیطی: در بعضی موارد، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در محیط می تواند سیستم غدد درون ریز را مختل کند و منجر به عدم تعادل هورمونی شود.

داروها: برخی داروها، مانند قرص های ضد بارداری و درمان جایگزینی هورمونی، می توانند باعث عدم تعادل هورمونی شوند.

بهترین ادویه ها برای تقویت تعادل هورمونی

گنجاندن این مواد مغذی و در دسترس در رژیم غذایی می تواند راهی مفید برای حفظ تعادل هورمونی باشد:

1. زردچوبه

زردچوبه حاوی ترکیبی به نام کورکومین است که خواص ضد التهابی دارد و می تواند به تنظیم هورمون ها کمک کند. همچنین تحقیقات نشان داده است که کورکومین علایم PMS و یایسگی را در زنان کاهش می دهد. علاوه بر این، زردچوبه می تواند عملکرد کبد را که برای متابولیسم هورمون ضروری است، تقویت کند.

2. دارچین

دارچین حساسیت به انسولین و تنظیم قند خون را بهبود می بخشد، که این موضوع در جهت تعادل هورمونی امر مهمی است. دارچین هم چنین حاوی ترکیباتی به نام پروآنتوسیانیدین است که سطح استروژن در زنان را تنظیم می کند.

3. شنبلیله

شنبلیله حاوی ترکیباتی به نام ساپونین است که می تواند به تنظیم سطح استروژن در زنان کمک کند. هم چنین استفاده از پودر شنبلیله در غذاها و سالادها، حساسیت به انسولین را کاهش می دهد و به تنظیم قند خون کمک می کند؛ که برای تعادل هورمونی ضروری است.

4. کنجد

دانه کنجد سرشار از مواد مغذی مانند منیزیم، روی و سلنیوم است که برای تولید و تعادل هورمون ضروری هستند. کنجد هم چنین حاوی لیگنان است که می تواند به تنظیم سطح استروژن در زنان کمک کند.

5. هل

هل حاوی ترکیباتی به نام ترپنوییدها است که خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارند. هل هم چنین می تواند به هضم غذا کمک کند. هضم صحیح یکی از عوامل ضروری برقراری تعادل هورمونی است.

6. رازیانه

رازیانه حاوی ترکیباتی به نام فیتواستروژن است که می تواند سطح هورمون استروژن در زنان را تنظیم کند. رازیانه هم چنین سرشار از فیبر است و در ارتقای سلامت روده و تعادل هورمونی نقش دارد.

چه عواملی تعادل هورمونی را به هم می ریزند؟ / 5 ادویه مفید برای تنظیم هورمون ها

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چه عواملی تعادل هورمونی را به هم می ریزند؟ / 5 ادویه مفید برای تنظیم هورمون ها" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چه عواملی تعادل هورمونی را به هم می ریزند؟ / 5 ادویه مفید برای تنظیم هورمون ها"، کلیک کنید.