مدیریت کلنگی سیلاب در ایران؛ دو سیل مشابه در سیستان و بلوچستان طی 4 سال/ «سد سازی چاره کار نیست»

به گزارش cmsd، در سیستان و بلوچستان سیل جاری شده است، سیلی که روستاهای این استان را نشانه گرفته تا روزهای سختی در انتظار مناطق سیل زده باشد، اما بررسی تصاویر ماهواره ای نشان می دهد اگر از سیل سال 1398 در این استان درس گرفته می شد این روزها نیروهای امدادی و مردمی به دنبال کمک رساندن به مردم سیل زده شهرها و روستاهای سیستان و بلوچستان نبودند.

عکس زیر را مهدی معتق، استاد مرکز علوم تحقیقات زمین دانشگاه لایبنیتز هانوفر آلمان در فضای مجازی منتشر کرده است، این تصاویر مقایسه دو سیل در سال 1398 و سیل اخیر (1402) در استان سیستان و بلوچستان است. او در توضیح این تصاویر نوشت: «شکل بالایی در تصویر مربوط به سیل دی ماه 1398 در سیستان هست. بعد از تهیه نقشه سیل مطلب کوتاهی به اتفاق دکتر آخانی نوشتیم مبنی بر اینکه باید طرحی نو در مدیریت سیل در ایران در انداخت، 4 سال بعد دوباره همان مناطق محروم سیستان و دقیقا به همان شکل در پایین دست سدها و انواع و اقسام مخازن آبخیزداری دچار سیل و حادثه شد و مصیبت برای مردم فراهم آورد (تصویر پایینی). دولت ها می آیند و می روند ولی گویا قرار نیست کوچکترین تغییری در مدیریت گلنگی سیلاب در ایران پدید آید.»

او در توضیح بیشتر به cmsd گفت: «چیزی که بسیار واضح است و با مقایسه تصاویر ماهواره ای این سیل با سیل دی ماه 98 می توان به راحتی آن را استنتاج کرد این است که چاره مهار سیل در این منطقه به هیچ وجه سد سازی و مخزن آبخیزداری نیست.»

متعق ادامه داد: «کارهای بسیار بنیادی در ارتباط با حفظ ساختار دشت سیلابی با رعایت قوانین حاکم بر آنها، اصلاح سازه های مهندسی مانند پل ها و جاده ها افزایش ارتفاع آنها از سطح دشت سیلابی جهت کاهش ریسک، توسعه سطوح آبگیر و مدرنیزه کردن ساختارهای سنتی ذخیره آب در منطقه و اینگونه کارهای مشابه باید انجام شود.»

مدیریت کلنگی سیلاب در ایران؛ دو سیل مشابه در سیستان و بلوچستان طی 4 سال/ «سد سازی چاره کار نیست»

233233

مدیریت کلنگی سیلاب در ایران؛ دو سیل مشابه در سیستان و بلوچستان طی 4 سال/ «سد سازی چاره کار نیست»

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مدیریت کلنگی سیلاب در ایران؛ دو سیل مشابه در سیستان و بلوچستان طی 4 سال/ «سد سازی چاره کار نیست»" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مدیریت کلنگی سیلاب در ایران؛ دو سیل مشابه در سیستان و بلوچستان طی 4 سال/ «سد سازی چاره کار نیست»"، کلیک کنید.