دانشمندان راز یکی از بزرگ ترین تلماسه های زمین را کشف کردند

دانشمندان راز یکی از بزرگ ترین تلماسه های زمین را کشف کردند

گروهی از دانشمندان سن یکی از بزرگترین و پیچیده ترین انواع تلماسه های کره زمین در منطقه ای دورافتاده در مراکش را برای اولین بار محاسبه کرده و دریافته اند این تپه که «لالا لالیا» نام دارد در حدود 13 هزار سال پیش تشکیل شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری cmsd، پروفسور جف دالر، زمین شناس در دانشگاه آبریستویث ولز، با بیان این که تلماسه ها «یکی از شگفتی های طبیعی جهان» هستند، می گوید: «آنها از روی زمین شبیه اهرام هستند، اما از آسمان قله ای را می بینید که ماسه ها از سه یا چهار جهت از آن بیرون زده اند. این بازوها آنها را شبیه ستاره می کند.»

در واقع برخورد بادهایی که در جهت های مخالف هم می وزند، منجر به ایجاد تلماسه ها می شود. آقای دالر که این تحقیق را به همراه پروفسور چارلز بریستو در دانشگاه بیرکبک لندن انجام داده می گوید درک عمر این تلماسه ها به دانشمندان کمک می کند تا ساختار بادها را درک کنند و بتوانند به شرایط اقلیمی دوران گذشته پی ببرند.

«لالا لالیا» (نامی بومی در زبان محلی آمازیغ به معنای ‘بالاترین نقطه مقدس’) در صحرای شنی «ارگ چبی» در جنوب شرقی مراکش واقع شده و دارای 100 متر ارتفاع و 700 متر پهنا است. دانشمندان می گویند رشد این صحرا پس از شکل گیری اولیه برای حدود 8 هزار سال متوقف و تثبیت شد، اما با تغییرات اقلیمی به سرعت در چند هزار سال گذشته گسترش یافت.

در واقع آنچه باعث تعجب دانشمندان شده این است که پایه تپه قدمتی 13 هزار ساله دارد، ولی بخش فوقانی آن تنها در 1000 سال گذشته شکل گرفته است.

به طور معمول بیابان ها را می توان در تاریخچه های زمین شناسی شناسایی کرد، اما تپه های ستاره ای به نسبت چیز جدیدی محسوب می شوند و تا این اواخر توجه دانشمندان را به خود جلب نکرده بودند.

پروفسور دالر می گوید این ممکن است به این دلیل باشد که آن ها آنقدر بزرگ هستند که کارشناسان متوجه نشدند که به یک تلماسه مجزا نگاه می کنند. وی اضافه کرد: «این یافته ها احتمالاً بسیاری از مردم را شگفت زده خواهد کرد، زیرا می توانیم ببینیم که این تپه عظیم با چه سرعتی شکل می گیرد و سالانه حدود 50 سانتی متر در بیابان حرکت می کند.»

دانشمندان برای تعیین سن این تپه ستاره ای از تکنیکی به نام «لومینسانس» استفاده کردند. این روش محاسبه می کند که دانه های شن تلماسه آخرین بار چه زمانی در معرض نور روز قرار گرفته اند.

محققان ابتدا نمونه هایی از شن و ماسه برداشته شده از این مکان را یک آزمایشگاه تاریک در شرایط نور قرمز کم، مشابه یک کارگاه عکاسی قدیمی مورد، تجزیه و تحلیل قرار دادند. هنگامی که دانه های کوارتز در این شرایط قرار می گیرند، همچون یک باتری شارژی انرژی را به شکل نور آزاد می کنند و دانشمندان می توانند با همین روش سن آنها را محاسبه کنند.

پروفسور دالر می گوید: «در تاریک خانه آزمایشگاهی ما نور را از این دانه های شنی می بینیم. هر چه دانه های رسوب قدیمی تر نور روشن تری بتابانند، نتیجه می گیریم که مدت زمان بیشتری از دفن آنها گذشته است.»

یکی دیگر از این تلماسه های شنی عظیم در کلرادو در آمریکای شمالی قرار دارد که با 225 متر مرتفع ترین تپه در ایالات متحده به شمار می رود.پروفسور دالر با بیان این که بالا رفتن از این تپه ها کار سختی است، می گوید: «هنگام صعود دو قدم بالا می روید و یکی به عقب می لغزید. اما ارزشش را دارد چرا که آنها از بالا بسیار زیبا هستند.»

دانشمندان راز یکی از بزرگ ترین تلماسه های زمین را کشف کردند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دانشمندان راز یکی از بزرگ ترین تلماسه های زمین را کشف کردند" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دانشمندان راز یکی از بزرگ ترین تلماسه های زمین را کشف کردند"، کلیک کنید.