طرح فناوری های نوین برای هشدار سرمازدگی محصولات کشاورزی – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان

طرح فناوری های نوین برای هشدار سرمازدگی محصولات کشاورزی - خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری cmsd، پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور اعلام کرد: در راستای شناخت جامع و کامل از پتانسیل رخداد سرمازدگی و یخبندان محصولات کشاورزی در استان خراسان رضوی، فاز اول طرح پژوهشی به کارگیری فناوری های نوین در طراحی و توسعه سامانه پیش بینی و هشدار سرمازدگی در این استان توسط پژوهشکده اقلیم شناسی و تغییر اقلیم پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور انجام شد.

ارزیابی، پایش و پیش بینی شرایط یخبندان، مستلزم تصمیم گیری ها و تحلیل هایی پیچیده و استفاده از احتمالات شرطی و نکات اقتصادی است.

پیش بینی دقیق یخبندان می تواند تاثیر زیادی در کاهش خسارت های ناشی از یخبندان داشته باشد، زیرا این فرصت را برای کشاورزان فراهم می کند که برای مواجهه با یخبندان مهیا شوند.

برای دسترسی به پیش بینی های ارایه شده ابتدا باید سامانه های پیش بینی با قدرت تفکیک بالا در مراکز پیش بینی هواشناسی محلی توسعه داده شود تا این مراکز به اطلاعات بسیار جامع تری دسترسی داشته باشند.

استان خراسان رضوی شرایط مناسب اقلیمی برای تولید و توسعه باغات میوه دارد و به همین جهت سرمازدگی های بهاره هر ساله صدمات زیادی به بخش کشاورزی و باغبانی در این استان وارد می کند.

با توجه به خسارت سنگین سرمازدگی، تعیین محدوده احتمال وقوع دمای بحرانی خسارت برای مدیریت این پدیده حایز اهمیت است.

احتمال و ریسک وقوع سرمازدگی و درجه حرارت های خسارت زا بسته به سال، گیاه و حساسیت آن نسبت به درجه حرارت های مختلف متفاوت است.

مراحل جوانه و گل دهی درختان حساس ترین مراحل رشد درختان هستند که در معرض سرمازدگی بهاره قرار گرفته می شوند.

یکی از مباحث مهم سرمازدگی آستانه های حرارتی است که گیاهان دچار سرمازدگی می شوند. لذا دست یابی شناخت جامع و کامل از پتانسیل رخداد سرما زدگی و یخبندان در استان بسیار حایز اهمیت بوده و با هدف دستیابی به این شناخت، فاز اول طرح پژوهشی «بکارگیری فناوری های نوین در طراحی و توسعه سامانه پیش بینی و هشدار سرمازدگی در استان خراسان رضوی» انجام شد.

در این پژوهش آستانه های خسارت سرمازدگی محصولات غالب منطقه شامل پسته، سیب، گیلاس و انگور در دوره های جوانه و شکوفه دهی طی دوره هایی از سال 1991 تا 2022 میلادی به تفکیک بررسی و با احتمالات وقوع مختلف، نقشه های پهنه بندی آن توسط محققین پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور تهیه شد.

طرح فناوری های نوین برای هشدار سرمازدگی محصولات کشاورزی – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "طرح فناوری های نوین برای هشدار سرمازدگی محصولات کشاورزی – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "طرح فناوری های نوین برای هشدار سرمازدگی محصولات کشاورزی – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.