کمک فرهنگستان علوم به جریان اندیشه ورزی در کشور

کمک فرهنگستان علوم به جریان اندیشه ورزی در کشور

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری cmsd، محمدرضا مخبر دزفولی در صد و سی و هشتمین مجمع عمومی فرهنگستان علوم با گرامیداشت یاد دکتر مضطرزاده، عضو پیوسته فرهنگستان علوم اظهار کرد: دکتر مضطرزاده از دانشمندان بزرگ بود که اقدامات موثری در حوزه آموزش عالی انجام داده است.

وی همچنین از دکتر علی خلیلی عضو وابسته گروه کشاورزی فرهنگستان علوم که به تازگی درگذشته است، یاد کرد.

رییس فرهنگستان علوم در این نشست بر مبنای پیشنهاد معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری، از اعضای این فرهنگستان دعوت کرد که از دستاوردهای شرکت های دانش بنیان مستقر در خانه فناوران تهران بازدید کنند.

وی عنوان کرد: اگر اعضای فرهنگستان این دستاوردها را مشاهده کنند متوجه پیشرفت کشور در حوزه های مختلف خواهند بود.

مخبر دزفولی همچنین با اشاره به برگزاری کرسی نظریه پردازی در فرهنگستان علوم، خواستار ادامه برگزاری آن شد.

نخبگان نظریه های خود را ارایه دهند

آیت الله علی اکبر رشاد، رییس هییت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره در این نشست گفت: فرهنگستان علوم مجمع نخبگانی است، حال که هییت حمایت از کرسی های نظریه پردازی به فرهنگستان برگشته است، نخبگان نظریه های خود را از هر حوزه ای ارایه دهند.

وی ادامه داد: اعضای فرهنگستان علوم پیش قدم شوند چراکه قلمرو هییت حمایت از کرسی های نظریه پردازی را به همه گروه ها توسعه خواهیم داد تا همه علوم را شامل شود.

افزایش سهم کالا و خدمات از اقتصاد دانش بنیان

در ادامه نشست دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان اظهار کرد: معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان شانی از رییس جمهور است پس وظیفه اش این است که همه دستگاه ها را پشتیبانی کند تا در حوزه دانش بنیان فعال باشند.

وی با اشاره به نسل های پیشرفت علم و فناوری که در کشور پشت سر گذاشته ایم گفت: در نسل اول که مربوط به دهه 70 است، توسعه آموزش عالی و نشر علمی در دانشگاه های کشور اتفاق افتاد، در نسل دوم در دهه 80 توسعه فناوری و توجه به فناوری نوظهور مدنظر بود، تاسیس شورای عتف، تدوین نقشه جامع علمی کشور، شکل گیری پارکهای علم و فناوری مطرح بود. در نسل سوم حمایت از شرکت های دانش بنیان شکل گرفت، قانون حمایت از شرکتها تدوین شد، تمرکز بر شرکتهای دانش بنیان و صندوق پژوهش و فناوری ایجاد شد، ماده 43 رفع موانع تولید مورد توجه قرار گرفت، مراکز نوآوری و مراکز نوآوری و زیست بوم های توسعه شکل گرفت. تا جایی که تا سال 1400 تقریبا شش هزار شرکت دانش بنیان داشتیم.

معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور گفت: در نسل چهارم با تاکیدات رهبری، قانون جهش تولید مصوب شد، با اجرای درست این قانون می توانیم اقتصاد دانشی را شکل دهیم. در این دوره انتظار داریم افزایش سهم کالا و خدمات از اقتصاد دانش بنیان را شاهد باشم، در حال حاضر 3 درصد از تولید داخلی به اقتصاد دانش بنیان اختصاص دارد امیدواریم به زودی به ده درصد برسد. 

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: در دوره جدید بر نفوذ فناوری در شرکتها و صنایع کشور تمرکز داریم، چراکه نیروی کار و انرژی ارزان، همچنان باعث می شود که تولید در کشور به صرفه باشد در صورتی که باید اقداماتی انجام دهیم تا فناوری مورد توجه قرار گیرد.

وی صادرات محصولات فناورانه و تمرکز بر نظام تامین مالی را از دیگر اولویتهای معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری دانست و  بر ایجاد بانکهای خطرپذیر تاکید کرد.

تدوین نقشه راه اقتصاد دانش بنیان

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری از تدوین نقشه راه اقتصاد دانش بنیان خبر داد و گفت: بر مبنای این برنامه حمایت از جریان اندیشه ورز در کشور، حمایت از جریان علم کشور، حمایت فناوری به عنوان محصول علم، توجه به نوآوری و کارآفرینی و در نهایت اقتصاد دانش بنیان مدنظر است. مخاطبان این طرح نخبگان، گروه ها و هسته ها، شرکتهای تجاری پایدار، صنایع و بنگاه های بزرگ، دستگاه ها حاکمیتی هستند برای پیشبرد این نقشه راه هر یک از معاونت های معاون علمی با این اولویت ها اتصال پیدا کرده اند.

دهقانی فیروزآبادی اعلام کرد: هم اکنون 10 هزار شرکت دانش بنیان در کشور داریم، با توجه به نوع فناوری و اشتغال و سهم در اقتصاد به سه گروه نوپا، نوآور و فناور تقسیم می شوند در حال حاضر  800 شرکت فناور، 2 هزار شرکت نوآور و 7 هزار شرکت نوپا هستند. صادرات محصولات دانش بنیان از 600 میلیون دلار به یک میلیارد دلار رسیده است.

وی پیشنهاد داد که فرهنگستان در حوزه اندیشه ورزی و علم به معاونت علمی، فناوری و دانش بنیان رییس جمهوری کمک کند.

در این نشست اعضای فرهنگستان علوم بر موضوعاتی نظیر مالکیت معنوی، علوم پایه، نظریه پردازی در علوم، هنربنیان شدن، جلوگیری از خام فروشی، اندیشه ورزی در هنر و ادبیات، ارتباط بنیاد علم با فرهنگستان علوم معاونت علمی رییس جمهور تاکید کردند.

کمک فرهنگستان علوم به جریان اندیشه ورزی در کشور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کمک فرهنگستان علوم به جریان اندیشه ورزی در کشور" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کمک فرهنگستان علوم به جریان اندیشه ورزی در کشور"، کلیک کنید.