زمان طلایی درمان بیماران سکته مغزی چند ساعت است

زمان طلایی درمان بیماران سکته مغزی چند ساعت است

آفتاب نیوز :

سکته مغزی یا همان «استروک»، یکی از علل مراجعات به بخش اورژانس بیمارستان ها است. این عارضه در صورت تشخیص سریع و مداخله درمانی مناسب می تواند با پیامد مطلوبی همراه باشد، ولی در صورت تاخیر در زمان درمان با هزینه های زیادی برای بیمار و نظام سلامت همراه خواهد بود؛ بنابراین تشخیص به موقع، قدم اول و اساسی در برخورد با بیماران سکته مغزی در بخش اورژانس محسوب می شود و بعد از آن، انتخاب روش درمانی مناسب در اولویت خواهد بود.

بر اساس مطالعات کشوری، سالانه بیش از 100 هزار سکته مغزی جدید در کشور بروز می کند.

احسان شریفی پور متخصص مغز و اعصاب، به علایم سکته مغزی که شامل ضعف ناگهانی نیمه صورت، ضعف ناگهانی دست یا پا یا عدم توانایی بالا بردن هر دو دست، اختلال ناگهانی تکلم یا لکنت زبان اشاره کرد و گفت: در صورت مشاهده این علایم باید سریعاً با اورژانس 115 تماس گرفت تا بلافاصله بیمار به مراکز درمانی منتخب منتقل شود.

امیرحسین اورندی معاون درمان مجتمع بیمارستانی امام خمینی، در جلسه کمیته «مدیریت درمان سکته حاد مغزی»، در بحث رضایت آگاهانه در بیماران استروک، به ماده 158 قانون مجازات اسلامی اشاره کرد و گفت: در برخی پروسیجر های درمانی موضوع زمان در نجات جان بیمار بسیار مهم است و نمی توان لحظه ای درنگ کرد که بیماران سکته حاد مغزی هم از این قاعده مستثنی نیستند. از این رو طبق قانون یاد شده و بخشنامه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران، نیاز به اخذ رضایت از این بیماران نیست؛ مگر اینکه خود بیمار در شرایط هشیار و در صورت داشتن صلاحیت تصمیم گیری عدم رضایت خود را کتباً به تیم درمانگر اعلام کند.

وی ادامه داد: تمام سعی ما بر این است تا خروجی تخت های بخش استروک تسهیل شود، ولی بعضاً موانعی است که قابل کنترل نیست. متاسفانه در تمام بخش های مجتمع بیمارستانی، میزان تقاضای تخت های بستری بیش از عرضه است که با توجه به مرجعیت این بیمارستان و حجم بالای مراجعات بخش اورژانس، دور از انتظار هم نیست. این چالش ابعاد مختلفی دارد و مدیریت گردش تخت در چنین شرایطی نیازمند همت جمعی است.

محمدحسین حریرچیان رییس بخش استروک مجتمع بیمارستانی امام خمینی، با اشاره به بخشنامه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران مبنی بر عدم نیاز به اخذ رضایت آگاهانه در تزریق ترومبولیتیک برای بیماران مبتلا به سکته حاد مغزی، گفت: با توجه به اهمیت زمان طلایی در تزریق ترومبولیتیک به بیماران استروک طبیعتاً این بیماران ماهیت اورژانسی دارند و اگرچه طبق روال توضیحات شفاهی در خصوص اقدامات درمانی و فواید و عوارض آن به همراه بیمار داده می شود، ولی درمان بیمار را نمی توان به هیچ وجه به تعویق انداخت.

وی در خصوص مزایای استفاده از نرم افزار تعیین کننده حجم استروک و ایسکمی در بیماران دچار سکته حاد مغزی، افزود: با معیار های موجود در بیماران استروک و به کمک تحلیلی که این نرم افزار به ما می دهد امکان ترومبکتومی بیماران بین 6 تا 12 ساعت هم ممکن خواهد بود. البته هزینه خرید نرم افزار فعلی بسیار بالا است، ولی با رایزنی های صورت گرفته مقرر شده تا با همکاری مرکز تحقیقات نورولوژی و رادیولوژی، این نرم افزار را طراحی کنیم. اگرچه طراحی این نرم افزار نیز هزینه بر خواهد بود، ولی هم از بعد درمانی و هم مالی، بسیار ارزشمند و سودآور است.

فریناز موسوی سرپرست درمانگاه پزشکی قانونی مجتمع بیمارستانی امام خمینی، با اشاره به ابعاد قانونی رضایت آگاهانه در موارد اورژانسی، گفت: وقتی موضوعی حیاتی است طبق نص صریح قانون مجازات اسلامی و بخشنامه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران، نیاز به اخذ رضایت آگاهانه نیست. در موارد غیر اورژانسی هم تنها هنگامی که دریغ خدمت از بیمار با توجه به زمان طلایی آن منجر به عارضه شناخته شده و پایدار در بیمار شود نیاز به گرفتن رضایت نیست.

وی افزود: در مورد بیماران استروک که اغلب به دلیل کهولت سن، ولی و قیم ندارند و حتی احتمال تصمیم گیری مغرضانه از سوی همراهان بیمار هم گاهاً وجود دارد نمی توان تزریق ترومبولیتیک را که اقدامی اورژانسی است، منوط به خواست خانواده بیمار کرد.

مژده قبایی مسیول واحد مدیکال بخش جامع استروک مجتمع بیمارستانی امام خمینی، کاهش آمار مراجعه بیماران استروک زیر 24 ساعت را نگران کننده خواند و گفت: این بیماران در طول زمان با شرایط وخیم تر و نیاز به درمان های طولانی تر به ما مراجعه می کنند و مدت اقامتشان هم بیشتر خواهد بود که همین موضوع بر روند گردش تخت های بستری اثر خواهد داشت.

زمان طلایی درمان بیماران سکته مغزی چند ساعت است

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زمان طلایی درمان بیماران سکته مغزی چند ساعت است" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زمان طلایی درمان بیماران سکته مغزی چند ساعت است"، کلیک کنید.