دومین سالگرد جنگ؛ آینده تیره و تار برای اوکراین

روز بیست و چهارم فوریه همزمان با دومین سالگرد جنگ اوکراین، آینده برای این کشور جنگ زده تاریک و مبهم به نظر می رسد و اوکراین در میدان نبرد به دلیل کمبود نیرو، مهمات و هم چنین سرنوشت نامعلوم کمک های ایالات متحده، بیش از پیش آسیب پذیرتر شده است.

به گزارش cmsd، درحالی که جنگ اوکراین دومین سالگرد خود را پشت سر گذاشته و وارد سومین سال می شود، کمک های نظامی بین المللی با روند کاهشی مواجه بوده و تاثیری بر میدان نبرد و ضدحمله تابستانی کی یف گذاشته است و در عین حال باعث می شود روسیه هر روز پیشرفت هایی در جنگ کسب کند.

وضعیت کنونی روسیه-اوکراین

خبرگزاری رویترز می گوید «ولودیمیر زلنسکی» رییس جمهور اوکراین همچنان «دوستان زیادی» دارد و می تواند با رهبران غربی پیرامون تضمین های امنیتی و تحریم های بیشتر علیه روسیه گفت وگو و رایزنی کند؛ اما این درحالی است که کمک های ایالات متحده به عنوان حامی اصلی اوکراین درگیر یک بن بست شده است.

اخیرا مجلس سنا آمریکا کمک 60 میلیارد دلاری برای اوکراین تصویب کرد اما این اقدام با مخالفت سرسختانه جمهوری خواهان مجلس نمایندگان مواجه شده است. از طرفی، انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا و بازگشت احتمالی «دونالد ترامپ» رییس جمهور سابق آمریکا به عنوان چهره جمهوری خواه می تواند تغییرات اساسی برای این جنگ و کمک های واشنگتن به کی یف به دنبال داشته باشد.

رییس جمهور اوکراین اخیرا با سفرهای متعددی که به کشورهای اروپایی داشته، همچنان مطالبات خود را برای دریافت کمک های نظامی و مالی از آنها عنوان کرده است. او هم چنین علاوه بر این سفرها و درخواست ها، امروز – شنبه – با رهبران گروه 7 تماسی خواهد داشت تا درخصوص تداوم جنگ اوکراین گفت وگو و رایزنی کند.

دومین سالگرد جنگ؛ آینده تیره و تار برای اوکراین

رویترز در ادامه به طور جداگانه ای به وضعیت 2 کشور می پردازد و می گوید: «روسیه با جمعیت بیشتری که دارد می تواند پیشرفت های حایز اهمیتی در ارتش خود داشته و شاید این جنگ به نفع او باشد. هم چنین روسیه در تازه ترین دستاورد خود توانست کنترل شهر آودیوکا را به دست بگیرد اما باید یادآوری کرد که هزینه این جنگ برای روسیه سنگین بوده زیرا علاوه بر مقابله با تحریم ها، به دنبال اتکای بیشتر به چین است. با این حال، موقعیت اوکراین متزلزل تر است. روستاها و شهرها ویران شده و نیروها خسته شده اند. مهمات آنها رو به اتمام است و موشک ها و پهپادهای روسیه هر روز آنها را هدف قرار می دهد».

خسارات جنگ در اوکراین و روسیه

خبرگزاری رویترز با اشاره به ویرانی عظیم اوکراین تاکید می کند: «مقیاس ویرانی در اوکراین حیرت آور است. تحقیقات اخیر بانک جهانی نشان می دهد که بازسازی اقتصاد اوکراین می تواند نزدیک به 500 میلیارد دلار هزینه داشته باشد. 2 میلیون واحد مسکونی آسیب دیده یا ویران شده و نزدیک به 6 میلیون نفر به خارج از کشور گریخته اند. هم چنین این تحقیقات حاکی از 152 میلیارد دلار خسارت به اوکراین از تاریخ 24 فوریه 2022 است.

بر اساس گزارش اخیر کمیته بین المللی نجات (IRC)، حدود 14.6 میلیون اوکراینی از جمله 3.7 میلیون آواره داخلی، از سال جاری به کمک های بشردوستانه نیاز دارند. این گزارش نشان داد که بیش از 4000 حمله به مراکز آموزشی و بیش از 1300 حمله به مراقبت های بهداشتی از فوریه 2022 ثبت شده در حالیکه بیش از 1.5 میلیون خانه ویران شده است.

بر اساس گزارش «مرکز استراتژی اقتصادی» (CES) مستقر در کی یف، نرخ بیکاری در اوکراین که قبل از جنگ حدود 10 درصد بود، در طول جنگ به بیش از 30 درصد افزایش یافت و به 17 درصد فعلی کاهش یافت. گرسنگی هم چنین یک نگرانی مهم در طول جنگ اوکراین بوده است و همزمان با گسترش این مسیله، ناامنی غذایی که تا 30.3 درصد افزایش یافت، اکنون به 19.2 درصد رسیده است.

دومین سالگرد جنگ؛ آینده تیره و تار برای اوکراین

خبرگزاری آناتولی می گوید تورم سالانه در روسیه که قبل از جنگ حدود 9 درصد بود، در سال اول جنگ بین 11 تا 17.8 درصد در نوسان بوده است. پس از این دوره تورم 2 رقمی، به دلیل افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی کشور، تورم به 2 تا 3 درصد کاهش یافت. این آمار از زمانی که 2.3 درصد در ماه آوریل ثبت شده بود، به تدریج افزایش یافت و به 7.4 درصد در ماه ژانویه رسید.

آناتولی می گوید اقتصاد روسیه از تحریم ها و تدابیر غرب «آسیب دیده است» و اتحادیه اروپا سیزدهمین بسته خود را پیش از دومین سالگرد جنگ علیه این کشور اعمال کرد؛ البته رییس جمهور روسیه اخیرا در سخنانی اظهار کرد که این تحریم ها باعث شده تا روسیه اقتصاد خود را بهبود ببخشد و در حال کار بر روی تامین گاز داخلی خود است.

چالش ها و پیامدهای احتمالی درخصوص شکست اوکراین

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی با اشاره به چالش های پیش روی اوکراین و پیامدهای احتمالی در صورت شکست این کشور در جنگ می نویسد: بعد از آنکه ضدحمله اوکراین نتوانست انتظارات مورد نیاز را برآورده کند، با شکست مواجه شد و هیچ دستاوردی به دنبال نداشت. همین امر موجب شد تا نیروهای مسلح اوکراین به سمت حالت دفاعی برای مقابله با نیروهای روسیه روی بیاورند.

البته نباید از این مسیله غافل شد که طبق آنچه شورای آتلانتیک می گوید اوکراین به رغم ضعف ها و شکست های پی در پی، تا حدی در دریای سیاه عملکرد موفقیت آمیزی از نگاه غرب داشته است. این کشور از تسلیحات دوربرد برای حمله به تاسیسات نظامی در کریمه و شهپادها برای غرق کردن کشتی های جنگی روسیه استفاده کرده است. اما با این حال، اوکراین به دنبال موشک های دوربرد بیشتر برای انجام حملات بیشتر در خاک روسیه است؛ اقدامی که موجب نگرانی برخی کشورهای اروپایی شده و احتمال می دهند شاید تنش های بیشتری را از سوی مسکو به دنبال داشته باشد.

آسوشیتدپرس می گوید: اگر اوکراین سربازان بیشتری را استخدام نکند، خطوط دفاعی اوکراین بیش از حد در برابر حملات روسیه آسیب پذیرتر خواهد؛ به خصوص اگر این کشور حملات چندجانبه شدیدی را در امتداد خط مقدم 1000 کیلومتری آغاز کند. طبق آنچه قانونگذارن اوکراینی می گویند، ارتش اوکراین به طور میانگین با 25 درصد کمبود نیرو مواجه است. فرماندهان اوکراین قادر نیستند به سربازان خود استراحت بدهند و روسیه هم اخیرا حجم حملاتش را افزایش داده است. ارتش اوکراین اعلام کرده که برای فاز بعدی جنگ به 450 هزار الی 500 هزار نیروی اضافی نیاز دارد. حتی اگر اوکراین در این خصوص موفق شود که بعید است، باز هم نمی تواند به تعداد نیروی روسیه که سه برابر است، برسد. هم چنین اگر اوکراین جنگ را با کمبود سلاح ادامه دهد، این شرایط توانایی کشور را برای حفظ سرزمین ها و جان سربازان به خطر خواهد انداخت.

دومین سالگرد جنگ؛ آینده تیره و تار برای اوکراین

«ریچارد بارونز» تحلیلگر مسایل جنگ و فرمانده سابق فرماندهی نیروهای مشترک ارتش بریتانیا می گوید: در همین حال، روسیه در حال بسیج صنایع دفاعی خود است و ممکن است به زودی بتواند روزانه 5000 گلوله توپ شلیک کند. اوکراین در حال افزایش تولید تسلیحات داخلی خود است اما در کوتاه مدت نمی تواند در مقیاس با مسکو برابری کند.

گزارش آسوشیتدپرس تصریح می کند: اوکراین نه تنها برای کمک های نظامی بلکه برای حمایت مالی و کمک های بشردوستانه به متحدان غربی و سازمان های بین المللی متکی است. بدون کمک غرب، اوکراین تسلیحات، مهمات و آموزش مورد نیاز برای تداوم تلاش های جنگ را نخواهد داشت و هم چنین نمی تواند اقتصاد آسیب دیده خود را سرپا نگه دارد و یا به اوکراینی هایی که در نبردها گرفتار شده اند دست یابد.

وزرای خارجه و دیپلمات کشورها در سازمان ملل چه گفتند؟

همزمان با بیست و چهارم فوریه، جنگ اوکراین 2 ساله شد و به همین مناسبت، «دیمیترو کولبا» وزیر امور خارجه اوکراین طی سخنرانی در سازمان ملل متحد ضمن آنکه از کشورهای جهان خواست تا پشت اوکراین بایستند، مدعی شد که اگر آن ها این کار را انجام دهند، «پیروزی زودتر از آن اوکراین خواهد شد». علاوه بر وزیر خارجه اوکراین، همتایان او و دیگر مقامات نیز اظهاراتی را عنوان کردند.

«دیوید کامرون» وزیر امور خارجه بریتانیا به وجود خستگی ناشی از جنگ اوکراین اذعان کرد و مدعی شد: «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه به دنبال مصالحه نیست. درعوض، اقدام روسیه نوعی زورگویی نیوامپریالیست است. اگر پوتین در این جنگ پیروز شود، تمام جهان رنج خواهد کشید و آنچه در اوکراین شروع شده به همین جا ختم نخواهد شد.

«رادوسلاو سیکورسکی» وزیر امور خارجه لهستان در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: تنها عزم ما می تواند از توهمات نیوامپریالیستی که ممکن است در هر نقطه از جهان به وجود بیاید، جلوگیری کند. ما باید این مسیر را ادامه دهیم تا زمانی که آقای پوتین بفهمد که روزهای امپریالیسم اروپا برای همیشه گذشته است.

دومین سالگرد جنگ؛ آینده تیره و تار برای اوکراین
«ایگنازیو کاسیس»

«ایگنازیو کاسیس» وزیر امور خارجه سوییس اظهار کرد: به درخواست دولت اوکراین، دولت سوییس کنفرانس صلحی را در سطح بالا تا فصل تابستان برگزار خواهد کرد. ما از تمامی کشورها دعوت به عمل می آوریم تا برای یافتن راه حلی مشترک جهت صلح اوکراین براساس منشور سازمان ملل، حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین شرکت کنند.

«آنالنا بربوک» وزیر امور خارجه آلمان به شورای امنیت سازمان ملل گفت: پوتین هر روز و هر ساعت صراحتا اعلام می کند که او خواستار مذاکرات صلح نیست. او می خواهد پیروزی و تسخیر خود را تکمیل کند.

«ژانگ ژون» سفیر دایم چین در سازمان ملل که کشورش متحد روسیه است، گفت: پکن به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین و دیگر کشورها احترام می گذارد و خواستار افزایش تلاش ها برای دستیابی به صلح است. هم چنین به نگرانی های امنیتی مشروع همه کشورها باید احترام گذاشته شود و با گسترش جناح شرقی ناتو مخالف هستیم؛ اقدامی که روسیه نیز شدیدا با آن مخالف است.

«لیندا توماس گرینفیلد» نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت: پوتین از طریق تمام دروغ های روسیه سعی کرده است تاریخ را بازنویسی کند، موارد غیرقابل توجیه را توجیه کند، اراده مردم اوکراین و هم چنین اراده جامعه بین المللی را در هم بشکند. ما نمی توانیم به آنها اجازه وقوع چنین چیزی را بدهیم.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل نیز گفت: حمله تمام عیار روسیه منشور سازمان ملل و قوانین بین المللی را نقض کرده و همچنان با گذشت 2 سال، این جنگ به عنوان زخم بازی در قلب اروپا باقی مانده است. خطر این درگیری در حال تشدید است و به طور جدی در حال گسترش می باشد.

پایان خبر cmsd

دومین سالگرد جنگ؛ آینده تیره و تار برای اوکراین

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دومین سالگرد جنگ؛ آینده تیره و تار برای اوکراین" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دومین سالگرد جنگ؛ آینده تیره و تار برای اوکراین"، کلیک کنید.