شرایط و نحوه دریافت ارز مسافرتی – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان

به گزارش بازرگانی خبرگزاری cmsd، ارز مسافرتی نوعی کمک هزینه است که به مسافران ایرانی در سفرهای خارجی تعلق می گیرد. این کمک هزینه به منظور تامین بخشی از هزینه های سفر، به صورت اسکناس یا حواله ارزی به متقاضیان ارایه می شود. از آنجا که ارز مسافرتی ارزان تر از ارز آزاد است از همین رو مسافران سفرهای خارجی می توانند در سال یک مرتبه ارز مسافرتی را با داشتن شرایط زیر دریافت کنند. در این مطلب به شرایط و نحوه دریافت ارز مسافرتی اشاره خواهیم کرد.

شرایط دریافت ارز مسافرتی

دریافت ارز مسافرتی مستلزم برخورداری از شرایطی است که در ادامه ذکر می شود:

شرایط و نحوه دریافت ارز مسافرتی

ایرانی بودن: متقاضی دریافت ارز مسافرتی باید تابعیت ایرانی داشته باشد.

حداقل سن: متقاضی باید حداقل 12 سال سن داشته باشد.

ارایه مدارک: متقاضی باید مدارک مورد نیاز را به یکی از شعب منتخب بانک های عامل ارایه کند.

سفر خارجی: متقاضی باید قصد سفر به خارج از کشور را داشته باشد. ارز مسافرتی تنها برای کسانی که قصد سفر خارجی دارند قابل پرداخت است. از همین رو اسناد و مدارکی که تاییدکننده این موضوع است در زمان درخواست ارز باید ارایه شود.

عدم دریافت ارز در سال جاری: متقاضی در سال جاری نباید ارز مسافرتی دریافت کرده باشد. در واقع براساس قانون تمام شهروندان ایرانی تنها یک مرتبه در سال می توانند ارز مسافرتی دریافت کنند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ارز مسافرتی

برای اینکه بتوانید ارز مسافرتی را از درگاه ها یا شعب بانکی دریافت کنید، ارایه مدارک زیر الزامی است:

اصل و تصویر گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه

اصل و تصویر کارت ملی و شناسنامه

اصل ویزا کشور مقصد برای کشورهای مختلف

بلیط هواپیما با cmsd آژانس مسافرتی

فرم درخواست ارز مسافرتی

رسید پرداخت عوارض خروج از کشور

شماره همراه و حساب بانکی معتبر

ارایه مبلغ ریالی معادل ارز مسافرتی

تکمیل وارایه فرم درخواست ارز در بانک یا به صورت آنلاین در درگاه های مورد تایید

نحوه دریافت ارز مسافرتی

برای اینکه ارز مسافرتی خود را معادل آنچه قانون برای شما تصویب کرده دریافت کنید، می توانید به صورت حضوری یا آنلاین اقدام کنید. در ادامه نحوه دریافت ارز مسافرتی را شرح می دهیم:

شرایط و نحوه دریافت ارز مسافرتی

مراجعه به یکی از شعب منتخب بانک های عامل: متقاضی باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به یکی از شعب منتخب بانک های عامل مراجعه کند. در حال حاضر دو بانک ملی و ملت کار پرداخت ارز مسافرتی را انجام می دهند.

تکمیل فرم درخواست: متقاضی باید فرم درخواست ارز مسافرتی را تکمیل و به همراه مدارک ارایه کند.

پرداخت ریالی معادل ارز درخواستی: متقاضی باید معادل ریالی ارز درخواستی را به حساب بانک عامل واریز کند. در صورتی که مبلغ مورد نظر کمتر باشد، تنها به میزان وجه ریالی می توان ارز مسافرتی دریافت کرد. در این صورت فرد نمی تواند مجدداً برای مابقی ارز اقدام کند.

دریافت حواله یا اسکناس ارز: پس از تایید مدارک و واریز وجه، متقاضی می تواند حواله یا اسکناس ارز را دریافت کند.

نکاتی در خصوص دریافت ارز مسافرت

برای اینکه بتوانید ارز مسافرتی را دریافت کنید، چند نکته مهم وجود دارد که باید به آن توجه کنید:

مبلغ قابل دریافت ارز مسافرتی برای هر سفر 500 دلار یا معادل آن به سایر ارزها است.

ارز مسافرتی باید در صرافی های مجاز داخل کشور به فروش برسد.

ارز مسافرتی باید در طول سفر به خارج از کشور مصرف شود.

در صورت عدم استفاده از ارز مسافرتی، متقاضی می تواند آن را به صرافی های مجاز داخل کشور بازگردانده و معادل ریالی آن را دریافت کند.

مزایای دریافت ارز مسافرتی

دریافت ارز مسافرتی می تواند مزایا و معایب مختلفی برای افراد به همراه داشته باشید. از مهمترین مزایای دریافت این ارز شامل موارد زیر است:

تامین بخشی از هزینه های سفر

دسترسی به ارز با نرخ مصوب

جلوگیری از سوء استفاده های دلالان

در کنار این مزایا، دریافت ارز مسافرتی می تواند با معایبی نیز همراه باشد که مهمترین آن ها عبارت است از:

محدودیت در تعداد دفعات دریافت در سال

محدودیت در مبلغ قابل دریافت

ضرورت ارایه مدارک و طی کردن مراحل اداری

موارد استفاده از ارز مسافرتی

شاید برای شما سوال باشد که ارز مسافرتی برای چه مواردی قابل هزینه است؟ پاسخ به این سوال کار سختی نیست. شما می توانید ارز را برای پرداخت هزینه های سفر مانند رزرو هتل، رستوران، حمل و نقل عمومی، خرید سوغات و… هزینه کنید. در واقع شما هیچ محدودیتی برای هزینه کرد این ارز ندارید. اما یک نکته مهم وجوددارد، اینکه افراد به هیچ عنوان مجاز به واگذاری ارز مسافرتی به افراد دیگر نیستند. همچنین این ارز نباید به داخل کشور برگردانده شود. شما می توانید این ارز را در صرافی های مجاز تبدیل کنید.

رزرو بلیط و هتل در فلای تودی

ارز مسافرتی نوعی کمک هزینه است که به مسافران ایرانی در سفرهای خارجی تعلق می گیرد. دریافت ارز مسافرتی مزایا و معایبی دارد که متقاضیان باید قبل از اقدام به دریافت آن، آن ها را در نظر بگیرند. با همه این موارد در صورتی که بخواهید از این ارز استفاده کنید، در این مطلب شرایط دریافت و نحوه آن را توضیح دادیم. شما می توانید با در نظر گرفتن این موارد برای دریافت ارز مسافرتی خود اقدام کنید. پیش از آنکه بخواهید ارز مسافرتی دریافت کنید، باید سفر شما به کشورهای مختلف قطعی باشد. شما می توانید با رزرو بلیط هواپیما و هتل در فلای تودی رسید مورد نظر را پیش از سفر به شعب بانک مورد نظر برای دریافت ارز مسافرتی ارایه کنید.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری cmsd در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

شرایط و نحوه دریافت ارز مسافرتی – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شرایط و نحوه دریافت ارز مسافرتی – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شرایط و نحوه دریافت ارز مسافرتی – خبرگزاری cmsd | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.